Steam to najpopularniejszy sklep w internecie do zakupu gier w postaci cyfrowych licencji. Chociaż zaczynał jako niechciany dodatek do drugiej części Half-Life, to dzięki boomowi popularności gry Counter Strike rozrósł się do niespotykanych rozmiarów, po drodzę pozwalając innym producentom oferować tam swoje tytuły.

W tym momencie Steam to nie tylko sklep. To przede wszystkim launcher skupiający większość producentów. Dzięki temu użytkownik może pobrać swoje gry z jednego miejsca, może dokonać łatwej (z reguły automatycznej) aktualizacji tych gier, może dołączyć do społeczności, wymieniać się informacjami, ściągać mody, czytać poradniki, ba, może nawet spersonalizować swój profil! A to i tak nie wszystkie opcje.

Jakie informacje muszę podać, kupując grę na Steamie?

Niezależnie od tego, czy używasz środków zgromadzonych w portfelu Steam, czy jednej z lokalnych metod płatności, będziesz musiał podać informacje rozliczeniowe takie jak swoje imię, nazwisko oraz miejsce zamieszkania.

Czemu Steam wymaga ode mnie adresu rozliczeniowego?

Prawo Unii Europejskiej obliguje sprzedawców do zbierania adresów klientów celem ustalenia faktycznej lokacji transakcji. Jest to potrzebne do określenia lokalnej stawki podatku VAT. Więcej informacji na temat tego rozporządzenia możecie znaleźć prosto u źródła. Rozporządzenie wykonawcze rady (UE) nr 1042/2013.

Zbierane adresy są używane w celach podatkowych. Steam jest dostępny na (prawie) całym świecie, a różne regiony i różne państwa będą mieć inne przepisy podatkowe. Sklep Steam musi się odpowiednio dostosować do każdego kraju z osobna. Z drugiej strony dzięki temu możesz w każdej chwili wydrukować fakturę na swój własny użytek.

Co zrobić, aby wydrukować fakturę?

  • Zaloguj się do Steam i odwiedź stronę pomocy technicznej
  • Wybierz “Transakcje”
  • Znajdź zakup
  • Wybierz “Chcę zobaczyć lub wydrukować potwierdzenie tego zakupu”

Podobna sytuacja co w Europie zachodzi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W USA każdy stan może mieć inną stawkę podatku.

Adres rozliczeniowy karty

To dokładnie to samo co adres rozliczeniowy. Powinniście podać adres, który był podany przy zakładaniu konta w banku. Będzie to przydatne w przypadku weryfikacji. Nie każda transakcja będzie weryfikowana, ale może się tak wydarzyć. To dobre zabezpieczenie przed kradzieżą karty. Potencjalny złodziej nie zna waszego adresu, a na karcie go nie znajdzie.

Nie musicie się o nic bać. Steam nie użyje waszych danych do niczego innego, ponadto, do czego jest zobowiązany prawem. Nie przyjdą do was żadne listy ani inne dokumenty.

Czy zawsze muszę podawać adres rozliczeniowy na Steam?

Nie. Steam uwzględnia aktualne standardy wykonywania płatności internetowych i pozwala nam zapisać dane naszej karty, w tym adres rozliczeniowy. Aby tego dokonać musicie zaznaczyć pole “Zapisz informacje o płatności”. Pamiętajcie jednak, że to oznacza, że gdyby ktoś wam ukradł konto, dostanie dostęp nie tylko do gier, ale też do zapisanych danych płatności i będzie mógł użyć jej do zrobienia kolejnych zakupów.

Jak się przed tym zabezpieczyć?

  • Przede wszystkim dodajcie do Steam logowanie dwuetapowe. Jednym ze sposobów na to jest ściągnięcie aplikacji Steam na telefon, która przy każdym logowaniu wyświetli wam kod, który będzie trzeba podać. Taki sposób jest bardzo bezpieczny. W takiej sytuacji byście musieli jednocześnie stracić swoje dane do logowania (email i hasło) oraz telefon z zainstalowaną aplikacją.
  • Ustawcie limit transakcji internetowych na tej karcie. Każdy bank oferuje coś takiego, musicie się tylko zalogować do bankowości internetowej. Niektóre banki mogą oferować zmianę tej opcji już w apce.
  • Korzystajcie z dedykowanej karty do zakupów w internecie, na którą będziecie przelewać. Dobrym pomysłem jest założenie sobie do tego celu karty wirtualnej dedykowanej pod ten konkretny cel. W ten sposób, gdybyście stracili dostęp do konta, nie będziecie musieli zablokować swojej głównej karty, co poważnie utrudnia codzienne życie.

Czy mogę nie podawać Steam swojego adresu?

Tak, chociaż wtedy nie dokonacie zakupu gry, przynajmniej nie bezpośrednio na Steam. Steam to platforma do grania, gdzie można odblokować grę kodem kupionym w jednym z wielu zewnętrznych sklepów. Nie bądźcie jednak zdziwieni, jeśli zewnętrzne sklepy dla weryfikacji płatności też będą chciały poznać wasz adres rozliczeniowy.

Adres rozliczeniowy Steam – podsumowanie

Steam prosi o wasz adres rozliczeniowy, ponieważ jest do tego zobowiązany prawnie (w przypadku Polski mowa o prawie unijnym). Nie jest to jednak nic złego – adres może zostać użyty do weryfikacji zakupu, dla sprawdzenia, czy karta nie jest kradziona. Poza tym nie jest używany w żaden inny sposób, nie będzie tam też adresowana żadna korespondencja listowna.

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *