Na rynku aplikacji społecznościowych do dzielenia się newsami ze świata trwa ostatnio spore poruszenie. Chociaż przejęcie Twittera przez Elona Muska nastąpiło już chwilę temu, to jednak wciąż są ludzie, którym to nie pasuje. Jest bardzo nieprawdopodobne, by sytuacja wyglądała inaczej, gdy opadnie kurz, ale wiedza o tym, jaka jest alternatywa dla Twittera, przyda się tak, czy inaczej.
Jaka powinna być aplikacja będąca alternatywą dla Twittera?
Poszukując apkę podobną do Twittera, warto przyjrzeć się, jakie cechy powinna spełniać. Czego wymagać od potencjalnej alternatywy dla Twittera?
- Prywatność i bezpieczeństwo. To niby podstawa, ale aplikacjom zbierającym nasze dane wystarczy jeden wyciek, aby nam zaszkodzić.
- Brak reklam. Oczywiście łatwo mówić, aczkolwiek aplikacje muszą się jakoś utrzymać. Spotkacie poniżej social media bez reklam.
- Prywatność i brak profilowania. Profilowanie to inaczej “podstawianie” contentu (i reklam) na podstawie zebranych o tobie informacji. Bez tego nawet reklamy nie są aż tak upierdliwe.
- Wolność słowa. Kolejna mogłoby się wydawać podstawa, aczkolwiek współcześni giganci branży z reguły nie mają problemu z używaniem cenzury. W dzisiejszych czasach to podstawa każdej alternatywy dla Twittera.
- Zdecentralizowana sieć. To wpływa na poprawę bezpieczeństwa i utrudnia potencjalne manipulowanie treściami.
Aplikacje podobne do Twittera – zestawienie najważniejszych apek
Każda poniższa propozycja to alternatywa dla Twittera bądź aplikacja podobna do Twittera.
Mastodon
Mastodon to największa zdecentralizowana sieć social media. Zamiast jednej głównej strony (tzw. “walla”) ma sieć milionów stron swoich użytkowników, które mogą łączyć się w niezależne społeczności. Wiadomości są hostowane w zdecentralizowanej sieci serwerów, które są prowadzone przez indywidualnych użytkowników i organizacje. Dodatkowo jest to aplikacja open source.
Po utworzeniu konta można wyszukać interesujące osoby lub tagi i dodać je do obserwowanych, a także samemu dzielić się swoimi wiadomościami z limitem do 500 znaków. Mastodon stawia na prywatność i bezpieczeństwo: sami zdecydujecie, kto będzie widział wasze posty. Możecie się ograniczyć do followerów, oznaczonych lub po prostu pisać do całego świata.
Plusy
- Limit 500 znaków na wiadomość
- Prawdopodobnie największa sieć spoza najbardziej popularnych social media
Minusy
- Może się kojarzyć z dosyć znanym zespołem metalowym (nie mają ze sobą nic wspólnego)
gab
Ta alternatywa dla Twittera również stawia na sieć zdecentralizowaną i otwartą, odddając kontrolę nad wyświetlanym contentem w ręce użytkowników. Taki jest cel apki: bycie domem wolności słowa. Mechanicznie to standardowe połączenie swojego profilu i obserwowania ludzi i tagów. Jeśli nie chcecie dołączać do gab.com, możecie użyć własny serwer dla swojej społeczności.
Założenia stojące za aplikacją gab są podobne do tych z Mastodona. Czemu? Gab to nie tylko aplikacja podobna do Twittera, ale również do Mastodona, od którego pochodzi. W pewnym momencie się oddzieliła i poszła w swoją stronę.
Plusy
- Zdecentralizowana sieć
- Moźliwe użycie własnego serwera
Minusy
- To odmiana Mastodona
MeWe
MeWe to prywatna platforma social media, która w odróżnieniu od gigantów rynku nie używa reklam, targetowania i manipulowania wyświetlanymi treściami. Wszystko to dla autentycznego kontaktu z innymi ludźmi. Czym już sama w sobie jest alternatywą dla Twittera, jak i innych platform social media.
MeWe zapewnia użytkownikom swojej platformy zaszyfrowane wiadomości i bezpieczne narzędzia do komunikacji. Do tego standardowy zestaw do łączenia się z przyjaciółmi: posty, zdjęcia, czaty grupowe, połączenia audio i wiele innych.
Plusy
- Brak reklam
- Wszystkie narzędzia potrzebne do sprawnej komunikacji z przyjaciółmi
Minusy
- Nie tak duża, jak poprzednicy
Minds
Minds to kolejna open source aplikacja podobna do Twittera, dla której otwartość jest celem samym w sobie. Przejrzeć można nie tylko kod, ale również wbudowane algorytmy dla przejrzystości i odpowiedzialności.
Minds ma wbudowany system, który nagradza użytkowników za swój wkład w rozwój społeczności i platformy. Za logowanie każdego dnia i własną twórczość będziecie nagradzania tokenami MINDS, które następnie można używać do promowania własnej twórczości lub wręczania napiwków ulubionym twórcom.
Plusy
- W pełni dostępne dla wszystkich algorytmy sterujące wyświetlanymi treściami
- Specjalny system nagradzania
Minusy
- System nagradzania może sprawić, że content będzie targetowany pod nagrody, a nie pod ludzi, a stąd już niedaleko do powtórzenia błędów największych platform
Buffer
Buffer to niezupełnie alternatywa dla Twittera, co aplikacja ułatwiająca zarządzanie profilami na największych social media. Ogarnia Twittera, Facebooka, Instagram i Linkedin.
Dzięki tej apce będziecie mogli bez zagłębiania się w oryginalne platformy publikować na nich swój content wedle określonego w Bufferze harmonogramu. Poza tym Buffer zapewnia analitykę, mierzy zaangażowanie community oraz podrzuca insighty.
Plusy
- Świetne narzędzie dla małego biznesu do kontroli kont na social media
- Pełna integracja najważniejszych platform
Minusy
- To bardziej zewnętrzny klient niż alternatywa dla Twittera
Parler
Parler to aplikacja łącząca ludzi, która twierdzi za swój cel główny cel stawia wolność słowa. Zapewnia, że nie uświadczysz tam narracji kreowanej przez Big Tech i słynnego “cancel culture”. Ta alternatywa dla Twittera używa jednego z bardziej oryginalnych opisów swojej aplikacji: określa się jako “rynek miejski na wyciągnięcie ręki”.
Treść wyświetlana w Parlerze nie jest manipulowana algorytmami. Użytkownicy mogą sami głosować i oceniać, czy coś jest warte przeczytania, czy nie. Podobnie jak niegdyś na Diggu, a teraz na Reddicie lub naszym polskim Wykopie. Wszystko to podane w minimalistycznym designie z prostym interfejsem i bez reklam.
Plusy
- Użytkownicy sami decydują, co jest warte uwagi, a co nie
Minusy
- Nie jest za duży
Alternatywa dla Twittera – podsumowanie
Liczba aplikacji, które można określić mianem “alternatywy dla Twittera” może was zaskoczyć. Jednak oddolny ruch szukania innej aplikacji nie jest niczym nowym. Twitter nawet nie próbował udawać, że nie wprowadza cenzury. Bana można było dostać po prostu za opinię niezgodną z popularnymi trendami. Nie omijało to nawet znanych osobistości z całego świata.
Od czasu, gdy Elon przejął Twittera, na wierzch wychodzą coraz to gorsze fakty na temat cenzorskich praktyk tego serwisu, jak ręczne ograniczanie zasięgów wybranych osób na kształt shadow-banów. Rozproszenie użytkowników po różnych platformach nie tylko utrudnia forsowanie jedynej słusznej narracji, ale też pozwala na czerpanie informacji spoza swojej bańki informacyjnej. Ze znajomości alternatywy dla Twittera wynikają same plusy!
WARTO PRZECZYTAĆ: