Wydaje się niemożliwe, żeby tak popularna marka telefonów mogła nagle zniknąć z rynku, ale wiele wskazuje na to, że dokładnie tak się stanie. Wygląda na to, że bardzo popularna seria smartfonów Asus Zenfone może zostać anulowana, a zespół pracowników włączony do serii smartfonów ROG – Republic of Gamers.

Wszystko wskazuje na to, że Asus anulował serię Zenfone

Asus potrafi być bardzo prokliencki w swoim nastawieniu. Ledwo w lipcu zauważyliśmy, że Asus reanimuje serię minikomputerów Intela. Chwilę po ogłoszeniu anulowania ich przez Intel Asus postanowił wykupić licencję i tworzyć nowe projekty z ich wykorzystaniem. To stoi poniekąd w sprzeczności z najnowszymi doniesieniami z firmy.

Serwis Android Authority podaje, że Asus przechodzi wewnętrzną restrukturyzację, w wyniku której kilka oddziałów musi zostać zamkniętych. Wiele wskazuje na to, że jednym z zamkniętych departamentów został ten odpowiedzialny za smartfony z serii Asus Zenfone. Nie oznacza to kompletnie wyjścia z branży smartfonów, gdyż w portfolio firmy Asus wciąż zostanie seria ROG Phone. Zespół odpowiedzialny smartfony Republic of Gamers ma wchłonąć pracowników tworzących wcześniej Zenfony.

Fani znaleźli wiele poszlak

Chociaż dotychczas Asus nie opublikował oficjalnego oświadczenia, które by potwierdzało lub zaprzeczało plotkom, to jednak są one zbieżne z ostatnimi wydarzeniami w firmie. Po pierwsze, jeszcze w sierpniu firma wyłączyła możliwość odblokowania bootloadera w swoich telefonach. Oficjalnie powodem była chwilowa potrzeba wycofania narzędzia stworzonego w tym celu, a nie zakończenie wsparcia, ale na razie narzędzie nie wróciło.

Podobnie kilka tygodni temu społeczność zauważyła, że Asus zaprzestał udostępnianie starszego firmware’u. Oficjalna wiadomość firmy mówiła, że z powodów bezpieczeństwa wolą się upewnić, żeby więcej ludzi miało w miarę możliwości aktualne oprogramowanie z najnowszymi poprawkami do bezpieczeństwa.

Obie te sytuacje nie muszą potwierdzać plotek o zamknięciu linii Zenfone, ale można przewidywać, że mają dużo wspólnego z takim kierunkiem działań. To by oznaczało, że ostatnim smartfonem Zenfone byłby model oznaczony liczbą 10.

Czym seria Zenfone zdobyła serca fanów?

Seria Zenfone zdążyła zgromadzić swoją sporą rzeszę fanów. W dużej mierze dzięki temu, że ich głównym założeniem sprzedażowym było utrzymanie w miarę kompaktowych rozmiarów. W końcu w dzisiejszych czasach ciężko o smartfon z ekranem o przekątnej mniejszej niż 6 cali. Jedyną firmą, która stale ma taki telefon w ofercie, jest Apple. Linia iPhone SE jest dokładnie tym – aczkolwiek z powodu mniejszego zapotrzebowania nowe smartfony z tej linii wychodzą co 2-3 lata.

Inną funkcją dostępną w najnowszych Zenfonach, a zapomnianą przez konkurencję było wciąż dostępne złącze jack 3,5 mm. Każdy model Zenfone miał potencjał topowych flagowców, ale za zdecydowanie niższą półkę cenową.

Likwidacja linii Zenfone może okazać ogromną stratą dla fanów i dla branży, szczególnie że seria ROG jest tworzona pod zupełnie inny target klienta (fanów gamingu). Może się okazać, że klienci preferujący bardziej kompaktowe rozmiary telefonów niedługo nie będą mieli w ofercie żadnego z systemem Android. Wciąż jest jednak szansa, że to tylko plotki, w końcu Asus jest znany z ryzyka, np. gdy pokazał laptopy z technologią 3D, które nie wymagają specjalnych okularów.

WARTO PRZECZYTAĆ:

lekki laptop Lekki laptop – zestawienie najciekawszych modeli
Tak, jak telefony komórkowe dostępne dla wszystkich były absolutną rewolucją na rynku, tak przenośne komputery nazwane laptopami były rewolucją w swojej branży. To był piękny
asus Asus pokazał laptopy z technologią 3D, niewymagające specjalnych okularów
Tegoroczne targi CES w Las Vegas przyniosły garść ciekawych nowości i zapowiedzi od największych marek technologicznych. Asus pochwalił się między innymi dwoma modelami laptopów z
laptop dla nauczyciela Tani i dobry laptop dla nauczycieli – ranking
Niedawno gruchnęła wiadomość o najnowszym planie rządu: darmowy laptop dla ucznia czwartej klasy! Spod płaszczyka “ciekawszych lekcji” wypada tylko jeden malutki problem: ktoś te lekcje
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *