Ledwie opadł kurz po ogłoszeniu Intela, że kończy swoją serię minikomputerów NUC, a już pojawił się spory zwrot akcji w tej sprawie. Asus zdecydował się wykupić licencję, dzięki której urządzenia będą dalej w sprzedaży, a nawet doczekają się kolejnych odsłon.

Produkcja, sprzedaż, wsparcie, design — Asus przejmuje wszystko

Asus nie wykupił licencji na produkcję (i sprzedaż) wszystkich systemów NUC Intela, a jedynie urządzenia najnowsze, czyli od 10 do 13 generacji. Starsze sprzęty zresztą w dużej mierze nie są już dostępne w sprzedaży.

Będzie miał także prawo tworzyć zupełnie nowe projekty, korzystając z nadchodzących, potężniejszych chipów Intela. W praktyce więc dotychczasowy producent dalej będzie miał swój udział w tej serii, ale węziej zakrojony i już nie tak bezpośredni.

Co może zainteresować dotychczasowych użytkowników minikomputerów, Asus przejmie na siebie także wsparcie dla urządzeń ze wspomnianych generacji. Stworzy także własną jednostkę biznesową Asus NUC, odpowiedzialną za wszystkie wymienione zadania.

Nasz zespół produktowy systemów NUC dostarczył unikalne produkty, które były impulsem do innowacji na rynku [PC — dop. red.] ultra małych rozmiarów. Podczas gdy zmieniamy naszą strategię, aby umożliwić partnerom ekosystemu dalsze innowacje i rozwój produktów systemów NUC, naszym priorytetem jest zapewnienie płynnego przejścia dla naszych klientów i partnerów.

Cieszy mnie, że ASUS będzie nadal dostarczać wyjątkowe produkty i wspierać naszych klientów z systemami NUC — Sam Gao, wiceprezes Intela i dyrektor generalny Intel Client Platform Solutions

Nie jest to licencja na wyłączność

Intel podkreślił w swojej notatce prasowej, że licencja Asusa nie jest licencją na wyłączność. W związku z tym firma ma możliwość sprzedania praw do produkcji czy rozwijania serii także innym markom.

Wśród największych graczy na rynku minikomputerów można wymienić Apple (seria Mac Mini), HP czy Della. Asus też ma już wiele tego typu sprzętów na swoim koncie — zakup licencji od Intela nie jest więc dla niego sposobem na rozpoczęcie przygody z tą kategorią urządzeń, a jej kontynuację.

Joe Hsieh, dyrektor operacyjny Asusa, jest jednak pewien, że „ta współpraca wzmocni i przyspieszy wizję [Asusa — dop. red.] na minikomputery”.

Co Wy o tym wszystkim sądzicie? Korzystaliście kiedyś z miniPC-tów Intela (lub innej firmy)? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

lenovo y540 Laptopy gamingowe do 5000 zł w 2021 roku
Komputery czy konsole? Jeśli komputery to dobrze trafiłeś. Chcesz żeby Twój sprzęt dał radę nowym grom przez kilka lat i nie martwić się, że kolejna
Ranking najlepszych laptopów do 1500 zł Ranking najlepszych laptopów do 1500 zł – TOP 6 modeli, które warto wybrać w 2022 roku
Przenośny komputer to sprzęt o uniwersalnym zastosowaniu. Służy do standardowego, codziennego użytku (np. sprawdzania social mediów), rozrywki lub zdalnej pracy. Warto zadbać o to, by
lekki laptop Lekki laptop – zestawienie najciekawszych modeli
Tak, jak telefony komórkowe dostępne dla wszystkich były absolutną rewolucją na rynku, tak przenośne komputery nazwane laptopami były rewolucją w swojej branży. To był piękny
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *