
Niedawno informowaliśmy Was o tym, że Elon Musk pozwał OpenAI, twórców ChatuGPT, i oskarżył ich o porzucenie pierwotnej misji na rzecz zysku. Zwracał uwagę, że firma, którą pomógł stworzyć, pierwotnie miała tworzyć bezpłatne i open-source’owe oprogramowanie. Jednak kod jego własnego chatbota, Groka, póki co też nie był publicznie dostępny. To ma się jednak zmienić, i to już niedługo.
Grok idzie śladami X, będzie open-source
Musk poinformował o zamiarze udostępnienia kodu źródłowego Groka poprzez post na platformie X. Chce zrobić to jeszcze w tym tygodniu. Nie sprecyzował jednak, czy ujawni go w całości, czy tylko częściowo. Na początku 2023 roku miliarder zdecydował się uczynić tylko wybrane algorytmy X (byłego Twittera) publicznymi, więc być może tym razem również część kodu zostanie zachowana w tajemnicy.
This week, @xAI will open source Grok
— Elon Musk (@elonmusk) March 11, 2024
Grok to chatbot stworzony przez należącą do Elona Muskę firmę xAI. Zadebiutował w listopadzie 2023 roku. Obecnie jest dostępny dla subskrybentów planu Premium+ na X, którego miesięczny koszt to 72 złote. Spośród innych podobnych narzędzi ma wyróżniać go przede wszystkim charakterystyczne, sarkastyczne poczucie humoru.
To nie będzie jedyny chatbot open-source
Aktualnie OpenAI nie udostępnia kodu źródłowego swoich najpopularniejszych i najnowszych modeli oraz narzędzi, takich jak ChatGPT, czym naraziło się na gniew Muska (i przy okazji oberwało się także Microsoftowi).
Do dziś strona internetowa OpenAI nadal twierdzi, że jej statut ma zapewnić, że AGI [Artificial General Intelligence, czyli ogólna sztuczna inteligencja — dop.red.] „przyniesie korzyść całej ludzkości”. W rzeczywistości jednak OpenAI zostało przekształcone w de facto spółkę zależną o zamkniętym kodzie źródłowym największej firmy technologicznej na świecie: Microsoftu – pozew Elona Muska przeciw OpenAI
Jest część jego konkurentów podjęło inne decyzje i stawia na model open-source. Bez problemu podejrzeć można kod źródłowy m.in. chatbota AI od Mistrala oraz HuggingFace. Dostępnych jest też mnóstwo modeli językowych o otwartym kodzie źródłowym, na podstawie których można zbudować własne narzędzie, np. LLaMA od Mety.
Co o tym wszystkim sądzicie? Dajcie znać w komentarzach!
Źródło obrazka wyróżniającego: xAI
WARTO PRZECZYTAĆ:





