O Elonie Musku chyba nigdy nie może być cicho. Znów media rozpisują się na jego temat i informują, że miliarder pozwał firmę OpenAl i jej szefa Sama Altmana za „porzucenie pierwotnej misji na rzecz zysku”. Ponoć stawia zyski nad dobro ludzkości.

Musk pozywa firmę OpenAl

Nie da się ukryć, że miliarderowi zdecydowanie nie pasuje fakt, że OpenAl czerpie zysk z produktów, których założeniem było przyniesienie korzyści dla ludzkości. Ten wręcz się wściekł i postanowił pozwać firmę i złożyć pozew przeciwko OpenAl w Sądzie Najwyższym w Kalifornii.

Przypominamy, że Elon Musk był jednym z początkowych założycieli OpenAl. Teraz uważa, że doszło do złamania postanowień umowy założycielskiej, za co obwinia nie tylko samego Sama Altmana, ale także Microsoft. Miliarder podjął się uczestnictwa w badaniach prowadzonych przez spółkę, ale jak sam twierdzi, miały mieć one charakter wyłącznie altruistyczny. 

Równie ważne jest to, że spółka miała stworzyć bezpłatne i otwarte dla wszystkich narzędzie. I właściwie OpenAl zapewnia na swojej stronie internetowej, że tak jest – rozwija sztuczną inteligencję wyłącznie dla dobra ludzkości, choć Musk twierdzi, że nie ma w tym grama prawdy.

Jak możemy przeczytać w pozwie: „OpenAI zmieniła się w de facto zamkniętą spółkę zależną jednej z największych firm technologicznie na świecie, czyli Microsoftu”. Jeden z najbogatszych ludzi świata chce, aby spółka wróciła do swojej pierwotnej misji.

Miliarder krytykuje sztuczną inteligencję i jednocześnie sam ją rozwija

Gdy założyciel Tesli opuścił radę dyrektorów OpenAl, po pewnym czasie zaczął dość krytycznie mówić o rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Wyraźnie podkreślał, że ta może być ogromnym zagrożeniem dla ludzkości. Jednocześnie sam inwestuje w rozwój sztucznej inteligencji. W ubiegłym roku stworzył firmę xAl, a pierwszym owocem jej pracy jest bot Grok, zatem w tym momencie Altman i Musk to konkurenci.

Oczekiwania Elona Muska są jasne. Ten dąży do wydania nakazu sądowego, który zakaże czerpania zysków poszczególnym członkom, zmusi organizację OpenAl do udostępniania wyników badań nad projektami i odbierze wyłączność GPT-4 dla Microsoftu. Co myślicie o tej całej sprawie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

xAl stworzy superkomputer xAI Elona Muska zebrało 6 miliardów dolarów!
xAI wystartowało w lipcu 2023. Teraz, niecały rok później, firma zaczyna się rozkręcać. Właśnie udało jej się zamknąć rundę finansowania z imponującym wynikiem — zebrano
Humane na sprzedaż Humane Al Pin to duży niewypał. Marka idzie na sprzedaż
A miało być tak pięknie! Humane, czyli startup, który miał ogromne plany i chciał mocno zaznaczyć swoją obecność na rynku urządzeń Al, niestety poniósł porażkę.
chiny ai Chiny stworzyły model AI oparty na myśli Xi Jinpinga!
Filozoficzne rozważania prezydenta Chin są uważane w tym kraju za na tyle ważne, że w 2017 roku zdecydowano się wpisać je do konstytucji.  Tzw. myśl
Udostępnij

Doświadczona copywriterka tworząca teksty o różnej tematyce. Na bieżąco obserwuję nowości w świecie technologii i dzielę się nimi z innymi ludźmi. Po godzinach miłośniczka Netflixa, podróży, pieczenia ciast i herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *