Niektórym użytkownikom może wydawać się, że, gdy odinstalowują aplikację z telefonu, usuwają też swoje konto z nią związane. Rzeczywistość jest jednak inna, dlatego sklep Google Play wprowadził nową zasadę, w związku z którą usuwanie kont ma stać się łatwiej dostępne i bardziej przejrzyste.

Koniec z ponownym instalowaniem usuniętej aplikacji, aby pozbyć się konta

W przypadku, gdy po zainstalowaniu aplikacji założyliśmy w niej konto, nasze dane nie będą przechowywane tylko lokalnie na urządzeniu, ale też na serwerach twórców. W ten sposób, gdybyśmy chcieli zagrać także na innym urządzeniu, będziemy mieli dostęp np. do zachowanego stanu gry.

Problem w tym, że w takim przypadku samo odinstalowanie aplikacji nie powoduje usunięcia wszystkich danych przez deweloperów. Do tego bywa, że twórcy aplikacji nie mają strony internetowej, na której można byłoby łatwo zawnioskować o usunięcie konta.

W takim przypadku okazuje się, że, żeby faktycznie usunąć swoje konto, trzeba ponownie zainstalować daną aplikację, znaleźć w ustawieniach opcję usuwania konta i ponownie ją odinstalować. Jest to co najmniej uciążliwe – ale sytuacja ma się zmienić.

Zgodnie z nowymi regulacjami twórcy aplikacji, które są dostępne w sklepie Google Play mają zapewnić użytkownikom “łatwą do znalezienia opcję usunięcia konta” – zarówno bezpośrednio w aplikacji, jak i przez Internet.

W kartach aplikacji w sklepie Play ma się pojawić dodatkowe pole

Google zdecydowało się dodać do formularza informacji o aplikacji, który wypełniają deweloperzy, miejsce na link do strony WWW, na której można zawnioskować o usunięcie konta. Link ten będzie dostępny dla użytkowników z poziomu karty aplikacji w sklepie Play.

Przy okazji dodano też kilka dodatkowych zastrzeżeń, na wypadek, gdyby twórcy aplikacji szukali jakichś furtek. Przede wszystkim podkreślono, że nie wystarczy łatwy dostęp do możliwości “zamrożenia” czy zawieszenia konta, musi być opcja jego całkowitego usunięcia.

Ponadto deweloperzy są zobowiązani do usunięcia wszystkich danych użytkownika razem z kontem, chyba, że mają uzasadniony powód, aby wciąż je przetwarzać. Jednak, co istotne, zmiany nie wchodzą w życie od razu, a będą wprowadzane partiami.

W pierwszej kolejności deweloperzy muszą dostarczyć Google informacje o swoich działaniach w kwestii usuwania danych – mają na to czas do 7 grudnia 2023, ale mogą złożyć wniosek o wydłużenie terminu nawet do końca maja 2024.

Co o tym wszystkim sądzicie? Jakie Waszym zdaniem inne zasady względem aplikacji w sklepie Google Play też by się przydały? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

gemini Prezes Google posypuje głowę popiołem. Pomyłki Gemini nazywa “całkowicie nieakceptowalnymi”
Bard, chatbot AI od Google, przeistoczył się w Gemini na początku lutego. Bardzo szybko stał się obiektem kontrowersji. Poszło o generator obrazków, który tworzył… co
Googerteller Googerteller zapika za każdym razem, kiedy Twój PC przesyła dane do Google
Pewien deweloper postanowił stworzyć na pozór bardzo prostą aplikację – narzędzie, które wyda dźwięk za każdym razem, kiedy wykryje, że komputer łączy się z serwerami
google meet Google Meet z zestawem nowych funkcji. Przydatne?
Korzystacie z Google Meet? To jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie. Właśnie otrzymał zestaw nowych funkcji. Sprawdźcie, co nowego! Nowy interfejs i możliwość użycia kilku
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *