Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

GTA: San Andras to jedna z najmilej wspominanych gier z serii Grand Theft Auto. Nie zestarzała się szczególnie źle (jest zresztą też wersja odświeżona, chociaż graczom niezbyt przypadła ona do gustu), więc mimo upływu lat zdecydowanie warto w nią zagrać. Zanim jednak ją kupicie, zwłaszcza w przypadku wersji nowszej, koniecznie sprawdźcie GTA SA wymagania sprzętowe i porównajcie je ze swoim sprzętem (laptopem, PC).

Dzięki temu będziecie mieć pewność, że gra będzie działała płynnie i bezproblemowo. Wszystkie najważniejsze informacje, z którymi powinniście się zapoznać, zebraliśmy dla Was poniżej. Mamy nadzieję, że przygotowane informacje okażą się użyteczne, a także, że Wasze PC lub laptopy spełnią wymagania GTA: San Andreas z dużą nawiązką. Bez dalszego przedłużania, zapraszamy do lektury!

GTA SA wymagania sprzętowe – dla oryginalnej gry i Definitive Edition

GTA SA wymagania sprzętowe powinien spełnić niemal każdy współczesny PC lub laptop gamignowy, w tym potencjalnie nawet spora rzesza modeli nieprzeznaczonych dla graczy. Nie należy jednak mylić oryginalnego GTA: San Andreas z GTA: SA – The Definitive Edition (a łatwo to zrobić, biorąc pod uwagę, że Rockstar zdjął oryginalne GTA: SA ze Steama i Rockstar Games Store, więc znacznie trudniej je dorwać).

W 2021 roku Rockstar przedstawił GTA: The Trilogy – Definitive Edition. Jest to odświeżona (rzekomo) paczka trzech kultowych gier z serii Grand Theft Auto: III, Vice City oraz właśnie San Andreas. Jako, że poczyniono duże zmiany w grafice (chociaż dyskusyjne jest, czy na dobre), GTA: San Andreas – Definitive Edition ma zupełnie inne wymagania sprzętowe niż wersja oryginalna.

Poniżej przedstawimy Wam zestawy wymagań dla obu tych wersji, tak, abyście mogli trafniej zdecydować, którą wybrać, pod kątem tego, co pójdzie, a co nie pójdzie na Waszym sprzęcie.

gta sa definitive edition
Źródło: Rockstar Games

Wymagania minimalne i zalecane dla oryginalnego GTA: SA

Wymagania minimalne prezentują się następująco:

 • Procesor: Pentium lub AMD Athlon 1GHz
 • RAM: 256MB
 • Karta graficzna: 64MB, kompatybilna z DirectX 9 (GeForce 3 lub lepsza)
 • Karta dźwiękowa: Kompatybilna z DirectX 9
 • Wersja DirectX: DirectX 9
 • Miejsce na dysku: 4,7 GB miejsca na dysku twardym

Wraz z wymaganiami macie tutaj jeszcze inną ważną informację, a mianowicie odpowiedź na pytanie, ile waży GTA SA. Trzeba przygotować około 5GB miejsca na dysku twardym (potencjalnie nieco więcej, jeśli planujecie instalować jakieś mody, szczególnie te zmieniające tekstury).

Z kolei wymagania zalecane wyglądają tak:

 • Procesor: Pentium 4 lub Athlon XP
 • RAM: 384 lub więcej MB
 • Karta graficzna: nVidia Geforce 6 128MB lub lepsza
 • Karta dźwiękowa: Kompatybilna z DirectX 9, obsługująca dźwięk przestrzenny (zalecany Sound Blaster Audigy 2 Series)
 • Dysk twardy: 4,7 GB miejsca na dysku twardym

Wymagania minimalne i zalecane dla Grand Theft Auto: San Andreas – The Definitive Edition

Jak łatwo się domyślić, wymagania GTA San Andreas Definitive Edition są znacznie wyższe i bardziej współczesne niż wersji oryginalnej. Między innymi RAM liczą one już nie w MB, a GB, a w przypadku procesora zobaczymy znacznie bardziej rozpowszechnione obecnie wśród graczy serie i5 oraz i7, a nie Pentium.

Minimalne wymagania dla GTA: SA – The Definitive Edition są następujące:

 • System operacyjny: Windows 10 64-bitowy
 • Procesor: Intel® Core™ i5-6600K / AMD FX-6300
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 760 2 GB / AMD Radeon R9 280 3 GB
 • Dysk twardy: 45 GB

Tutaj warto zaznaczyć, że są to wymagania wspólne dla całej trylogii wchodzącej w skład Definitive Edition, więc są to nie tylko GTA SA wymagania, ale dotyczą one również odświeżonego GTA III i Vice City.

Jest to szczególnie istotne pod względem miejsca na dysku. Samo GTA: San Andreas, nawet odświeżone, 45GB zająć nie powinno, taką wagę podaje Rockstar dla całego pakietu.

Wymagania zalecane są zaś takie:

 • System operacyjny: Windows 10 64-bitowy
 • Procesor: Intel® Core™ i7-2700K / AMD Ryzen 5 2600
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 970 4 GB / AMD Radeon RX 570 4 GB
 • Dysk twardy: 45 GB

Kiedy wyszło GTA: San Andreas?

Jeśli dziwi Was, że GTA SA wymagania sprzętowe oryginalnej wersji są tak niskie, warto przypomnieć, kiedy ta gra się ukazała. Otóż w pierwszej kolejności trafiła na konsole PlayStation, 25 października 2004 roku, a nieco później, 7 czerwca 2005 roku pojawiła się także w wersjach na PC-ty oraz konsole Xbox.

Jest to więc gra, która we wcale nie tak odległej przyszłości będzie świętowała swoje 20-lecie. Mimo niemałego wieku, wciąż jest bardzo grywalna i ma wielu fanów, jeśli więc ktoś jeszcze nie grał bądź chce ją sobie przypomnieć – warto to zrobić.

Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w sieci można znaleźć dosłownie tysiące modów do GTA: San Andreas, m.in. dodających nowe bronie, ubrania czy pojazdy, więc tym bardziej można dopasować ten tytuł do swoich preferencji.

gta sa wymagania sprzetowe
Źródło: Rockstar Games

GTA SA wymagania – podsumowanie

Niewątpliwie GTA SA wymagania dla wersji oryginalnej i Definitive Edition znacząco się różnią. Biorąc pod uwagę, że Definitive Edition została przez wielu graczy skrytykowana m.in. za nienaturalną, słabą grafikę, jeśli Wasz sprzęt nie spełnia jej wymagań, to naprawdę nie ma nic złego w zagraniu w oryginał. Jak na dzisiejsze standardy nie jest on najpiękniejszy, ale w naszym odczuciu wciąż dobrze się trzyma i GTA: San Andreas może sprawić wiele radości, czy to przy ponownym przechodzeniu po latach, czy w przypadku zapoznawania się z tą grą po raz pierwszy.

Kiedy już pobierzecie i zainstalujecie ten tytuł, być może przydatny okaże się dla Was również artykuł, w którym opisywaliśmy najważniejsze kody do GTA SA. Używanie kodów w trybie dla jednego gracza to w końcu nic złego, a przeciwnie – może sprawić dużo frajdy. Przy okazji zachęcamy także do zapoznania się z materiałami, w których przedstawiliśmy GTA 4 wymagania oraz GTA 5 wymagania sprzętowe. Jeśli jest jakiś temat, którym jeszcze się nie zajmowaliśmy, a Waszym zdaniem powinniśmy to zrobić, koniecznie podrzućcie go nam w komentarzach!

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.