Aktualne Smart telewizory mają o wiele więcej możliwości niż ich tradycyjne odpowiedniki. Nikogo już nie dziwi, że na samym telewizorze możemy szybko włączyć serial z Netflixa, obejrzeć film na YouTube, puścić muzykę ze Spotify, a nawet uruchomić wymagającą grę z wykorzystaniem chmury. W obliczu takiej konkurencji zwykłe stacje telewizyjne muszą walczyć o konsumenta, dlatego wiele z nich uruchamia swoją własną aplikację telewizji hybrydowej. W tym artykule wyjaśnimy, co to jest standard HbbTV, jakie są jego główne funkcje i podpowiemy, jak uruchomić HbbTV na Waszym telewizorze.

Co to jest HbbTV?

HbbTV (skrót od angielskiego Hybrid Broadcast Broadband TV) jest standardem telewizji hybrydowej stosowanym w Europie przez wielu producentów sprzętu telewizyjnego oraz nadawców. W dużym uproszczeniu HbbTV to zwykła naziemna telewizja cyfrowa rozszerzona o możliwość pobierania danych z Internetu. Takie połączenie pozwala stacjom wprowadzać nowe funkcje i specjalnie zaprojektowane interaktywne aplikacje poszerzające możliwości naszego odbiornika.

hbbtv samsung

Najważniejsze funkcje HbbTV

Niektórzy ogłaszają HbbTV następcą niegdyś popularnej telegazety. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż sama telegazeta wciąż pozostaje aktywna i nie ma potwierdzonych planów, aby ją usunąć, a HbbTV jest w stanie zrobić o wiele więcej niż wyświetlać prosty teletekst.

Najważniejsze funkcje, na które pozwala HbbTV to:

 • Wyświetlanie reklam spersonalizowanych pod użytkownika.
 • Udostępnianie przez stację telewizyjną materiałów dostępnych na żądanie (VOD). Np. poprzednich części filmu bądź serialu.
 • Przewijanie i pauzowanie programów oraz transmisji na żywo do samego początku.
 • Pokazywanie zwiastunów dla nowych/nadchodzących produkcji.
 • Opcja włączenia elektronicznego przewodnika po programach, czyli wyświetlanie harmonogramu na dany dzień (zazwyczaj program jest dostępny do 7 dni wprzód).
 • Pokazywanie informacji tekstowych.
 • Obsługa zakupów dokonywanych w sklepach telewizyjnych.
 • Możliwość przeprowadzania ankiet/głosowań na dany temat.
 • Integracja z RSO — Regionalnym systemem ostrzegania.

Lista funkcji HbbTV jest więc naprawdę spora i większa część z nich, może zmienić sposób, w jaki w ogóle oglądamy telewizję. Musimy jednak pamiętać, że są to tylko teoretyczne możliwości HbbTV i dana stacja może, ale nie musi ich wszystkich w swojej własnej aplikacji.

Kanały obsługujące HbbTV w Polsce

Pierwsze publiczne testy HbbTV w Polsce przeprowadzała grupa TVN na swoim programie TVN HD. Spopularyzowanie i szerszą adaptację HbbTV zawdzięczamy jednak TVP która wprowadziła HbbTV na swoich kanałach w 2012 roku. Od tego czasu wiele innych stacji zdecydowało się na podobny ruch i wprowadziło funkcje telewizji hybrydowej w swoich programach.

Kanały obsługujące HbbTV w Polsce to na ten moment:

 • Wszystkie naziemne kanały TVP
 • Kanały grupy Polsat
 • TVN HD
 • Stopklatka
 • Eska
 • Polo
 • Vox
 • Fokus
 • Discovery
 • Metro

Poza tym, dzięki HbbTV dostajemy też dostęp do takich serwisów jak CDA/CDA Premium, TVP GO, Legia TV, EmiRadio, EmiTV oraz PolsatGO.

hbbtv co to

Jakie telewizory obsługują HbbTV?

Żeby obsługiwać telewizję hybrydową HbbTV, telewizor musi spełniać trzy warunki:

 1. Mieć stałe połączenie z Internetem (np. poprzez Wi-Fi albo przez kabel Ethernet).
 2. Być zdolnym do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie cyfrowym DVB-T2. Jeśli nie jesteście pewni, czy wasz telewizor oferuje taką możliwość, sprawdźcie nasz dedykowany poradnik jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2.
 3. Mieć włączoną opcję obsługi HbbTV w ustawieniach systemu.

Jeżeli wasz odbiornik spełnia wszystkie powyższe warunki, to bez problemu możecie włączyć HbbTV. Jeśli jednak wasz telewizor jest zbyt stary i nie posiada wszystkich wymaganych funkcji to wciąż możliwe będzie skorzystanie z HbbTV po zakupie odpowiedniego, nowoczesnego dekodera. Kilka takich urządzeń możecie zobaczyć w rankingu dekoderów DVB-T2 HEVC.

hbb tv

7 października 2019 roku Minister Cyfryzacji wydał rozporządzenie, w którym ustalił, że od 1 września 2020 wszystkie odbiorniki telewizyjne z dostępem do Internetu i funkcjami interaktywnymi muszą wspierać telewizję hybrydową HbbTV w wersji 2.0.1 lub nowszej. Oznacza to, że jeśli kupiliście smart telewizor/dekoder z dostępem do Internetu po 1 września 2020, to możecie być pewni, że obsługuje on standard HbbTV.

Jak włączyć HbbTV na telewizorze?

Tak, jak wspominaliśmy nieco wyżej, od 1 września 2020 roku praktycznie wszystkie Smart TV sprzedawane w Polsce muszą wspierać HbbTV. W przypadku takich urządzeń omawiana funkcja powinna być domyślnie włączona, dzięki czemu nie musimy przeprowadzać żadnej konfiguracji ani grzebać w ustawieniach.

Z drugiej strony smart urządzenia telewizyjne, które technicznie są w stanie obsłużyć HbbTV, ale zostały wprowadzone kilka lat temu, mogą wymagać manualnego włączenia funkcji HbbTV. Poniżej pokazujemy jak dokładnie to zrobić na przykładzie telewizorów najpopularniejszych marek. Jeśli z jakiegoś powodu chcielibyście wyłączyć funkcjonalności związane z HbbTV to również możecie posłużyć się poniższą instrukcją.

Jak włączyć HbbTV na telewizorze Samsung?

Aby włączyć opcję HbbTV na telewizorze firmy Samsung:

 1. Na pilocie od telewizora naciśnij przycisk “Ustawienia”. Jeśli posiadasz telewizor z najnowszym pilotem, uruchom najpierw menu, a następnie przejdź do ustawień.
 2. Z dostępnych opcji wybierz “Nadawanie”.
 3. Teraz wybierz “Ustawienia Eksperckie” i zaznacz opcję “HbbTV”
 4. Na sam koniec naciśnij opcję “Włącz”.

Uruchomienie HbbTV na telewizorze LG

Kiedy chcemy uruchomić HbbTV na telewizorze od LG:

 1. Naciśnij przycisk ustawień na pilocie (zazwyczaj jest on oznaczony ikonką zębatki).
 2. W menu wybierz 3 kropki. Powinno pokazać się więcej ustawień.
 3. Przejdź do sekcji “Kanały”, a następnie zaznacz opcję “HbbTV”.
 4. Zaznacz odpowiednią wartość (Wł./Wył.) i naciśnij przycisk “Ok” na swoim pilocie.

Jak włączyć HbbTV na telewizorze Sony?

W celu włączone HbbTV na telewizorze Sony:

 1. Wciśnij przycisk “Home”/”Menu Główne” na pilocie od telewizora.
 2. Wejdź w ustawienia, a następnie przejdź do sekcji “Ustawienia Cyfrowe” i zaznacz opcję “Konfiguracja aplikacji interaktywnych”
 3. Wybierz “Aplikacja interaktywna”, po czym zaznacz “wyłącz” i zatwierdź odpowiednim przyciskiem na pilocie.

Funkcja telewizji Hybrydowej na telewizorze Philips

Aby włączyć/wyłączyć funkcję HbbTV na telewizorze Philips:

 1.  Przejdź na kanał, który obsługuje telewizję hybrydową (np. TVP/TVN/Polsat).
 2. Wciśnij przycisk opcji na pilocie od telewizora.
 3. Z wyświetlonego menu wybierz opcję “HbbTV na tym kanale” i zaznacz “Wyłącz” lub “Włącz” zależnie od preferencji.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu wiecie już co to jest HbbTV i jak można aktywować telewizję hybrydową na swoim sprzęcie. Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach czy oglądacie jeszcze standardową telewizję i czy korzystaliście kiedykolwiek z nowych funkcji dostarczanych przez standard HbbTV. Jesteśmy bardzo ciekawi waszych wypowiedzi.

Udostępnij

Właściciel portalu TechPolska. Entuzjasta gier RPG, choć nie pogardzi dobrą strategią. Z portalem jest związany od 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *