Powiadomienia na smartfonie bywają przydatne, ale często są po prostu bezużyteczne. Często się zdarza, że usłyszymy charakterystyczny dźwięk powiadomienia, a po odpaleniu ekranu okaże się, że to jakaś gra mobilna chce nas skłonić do zalogowania się bądź otrzymaliśmy kolejnego spamerskiego e-maila.

Doprowadza to niekiedy do sytuacji, w której wyświetli nam się coś interesującego, a my odruchowo przesuniemy palcem i to usuniemy, zanim zdążymy to do końca przyswoić. Przyda się wtedy niewątpliwie historia powiadomień na Androidzie. Tylko czy ona w ogóle istnieje i gdzie ją znaleźć?

Na zdecydowanej większości smartfonów trzeba będzie pobrać specjalną aplikację

Smartfony najpopularniejszych producentów, takich jak Samsung czy Xiaomi, nie działają na “czystych” wersjach Androida. Producenci tworzą swoje autorskie nakładki, które niekiedy są użyteczne i usprawniają działanie systemu, a niekiedy usuwają przydatne funkcje. Tak jest właśnie w przypadku historii powiadomień – na większości urządzeń Android archiwum powiadomień (czy też archiwum historia powiadomień lub podobny wytwór) po prostu nie istnieje.

Jeśli chcesz zapamiętać ostatnie powiadomienia – jest na to sposób, ale wymaga on nieco wysiłku. Na wszystkich smartfonach poza tymi, które wyposażone są w oryginalnego Androida, przyjdzie nam w celu zobaczeni historii pobrać specjalną aplikację. Takich aplikacji jest w Sklepie Google Play mnóstwo i są one w większości dostępne całkowicie za darmo. Przykładem jest np. Notisave.

Wybierając jedną z nich, powinniśmy kierować się przede wszystkim ilością reklam (których niekiedy jest mnóstwo, a jedynym rozwiązaniem problemu jest zakupienie pozbawionej reklam wersji premium), a także zasobożernością. Taka aplikacja będzie musiała być cały czas odpalona w tle, aby na bieżąco rejestrować wszystkie powiadomienia, więc nie może zabierać zbyt dużo zasobów, aby nie zawieszać nam smartfona.

W przypadku nowszych modeli telefonów raczej nie ma się czego obawiać, bo absolutnym standardem jest już minimum 4GB RAM-u, ale jest to istotne zwłaszcza przy starszych urządzeniach. Przy niektórych darmowych aplikacjach poza reklamami są też inne ograniczenia, na przykład limit czasu, po jakim będzie się dało odczytać powiadomienie, warto więc przed zainstalowaniem przeczytać opinie innych użytkowników o danej aplikacji.

Jak korzystać z takiej aplikacji? Jest to bardzo proste. Zazwyczaj wystarczy ją zainstalować, włączyć i nadać jej odpowiednie uprawnienia, a następnie czekać, aż pojawią się jakieś powiadomienia. Następnie archiwum zapamiętuje powiadomienia i powinno wyświetlić historię powiadomień – często będą to powiadomienia pogrupowane wg aplikacji.

Powinny one być dostępne do odtworzenia bezpośrednio w aplikacji do zapisywania powiadomień. Należy przy tym pamiętać, że zapisywanie historii powiadomień w smartfonach (czy też rejestrowanie powiadomień – zwał jak zwał) ze zmodyfikowanym Androidem nie działa wstecz – starych powiadomień już nie odzyskamy.

Historia powiadomień na Androidzie bez nakładek

Smartfony, na których dostępna będzie historia powiadomień bez pobierania jakichkolwiek aplikacji, to przede wszystkim smartfony pochodzące bezpośrednio od Google, na przykład recenzowany przez nas swego czasu Google Pixel 3 XL. Jednak zanim zajrzymy do historii, konieczne jest odblokowanie opcji programistycznych w smartfonie.

Kiedy już to zrobimy, wystarczy, że na ekranie głównym przez chwilę przytrzymamy palec, a następnie wybierzemy opcję “Widgets” czy też “Widżety”. Następnie spośród różnych aplikacji powinniśmy wybrać Ustawienia. Kolejnym krokiem będzie wybranie miejsca na ekranie, gdzie ulokowany zostanie widżet (ikonka) ustawień.

Natychmiast po wybraniu miejsca wyświetli nam się okno dialogowe, z którego wybierzemy, którą część ustawień chcemy przypisać do widżetu. W tym miejscu powinniśmy wybrać opcję “Dziennik powiadomień” czy też “Notification Log”. To już wszystko. Za każdym razem, kiedy będziemy chcieli sprawdzić historię powiadomień, wystarczy, że dotkniemy na ekranie głównym umieszczonego tam widżetu, a od razu się nam ona wyświetli.

Zdarzyło wam się kiedyś, że usunęliście jakieś ważne powiadomienie i potem kombinowaliście, jak uzyskać do niego dostęp? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak wybrac dobry vpn Jak wybrać dobry VPN na Androida? Ranking
Urządzenia z Androidem nie chronią użytkownika najlepiej, jeśli chodzi o aktywność w sieci. VPN w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem, gdy chcesz zadbać o swoje
jak zmienić vpn w telefonie Jak zmienić VPN w telefonie? Instrukcja krok po kroku
Tytułowy VPN (Virtual Private Network) w telefonach to ciągle pewnego rodzaju nisza, podobnie jak niegdyś antywirus. Ciągle się jednak rozwija i tendencję wzrostową utrzyma jeszcze
strzelanki na telefon Odkryj najlepsze strzelanki na telefon!
Jeszcze nie tak dawno temu przez “gry mobilne” mieliśmy na myśli proste gry logiczne, idealne do gry na małym ekranie. Pomyślcie sobie: jakie są według

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *