Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Hulajnogi elektryczne na stałe zadomowiły się w miejskim krajobrazie i powoli wypierają rowery. O ile zakup używanego roweru nikogo nie dziwi, tak używane hulajnogi elektryczne dla dorosłych wciąż spotykają się ze zdziwieniem. Czy warto w ogóle interesować się takim sprzętem i jeśli tak, to na co zwrócić uwagę podczas zakupu używanej hulajnogi elektrycznej? Oto wszystko, co warto wiedzieć.

Hulajnoga elektryczna – używana czy nowa?

Rozważając zakup hulajnogi elektrycznej, niezależnie czy nowej, czy używanej, w pierwszej kolejności warto zorientować się, jaki dokładnie model będzie dla nas odpowiedni. Z pomocą przyjdzie ranking hulajnóg elektrycznych, gdzie w zależności od naszego budżetu znajdziemy np. informacje, jaka hulajnoga elektryczna do 1500 zł jest warta uwagi.

Gdy już mniej więcej wiemy, jaki model chcemy kupić lub chociaż z jakiego przedziału cenowego, warto rozważyć hulajnogę elektryczną używaną oraz nową. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z urządzenia tego typu, być może rozsądniejszym rozwiązaniem będzie zakup używanej hulajnogi elektrycznej dla dorosłych. Wydamy mniej pieniędzy, a jeśli nie przypadnie nam do gustu, będziemy ją mogli sprzedać za podobną cenę.

Z drugiej strony, jeśli sprzęt się spodoba, będziemy mieli podstawowe rozeznanie w temacie i na tej podstawie dokładnie określimy, jaką kolejną, tym razem nową, hulajnogę elektryczną kupić.

Niezależnie od dokonanego wyboru, podczas intensywnego użytkowania takiego urządzenia warto rozważyć zakup ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej.

xiaomi
Źródło: Xiaomi

Hulajnogi elektryczne używane – na co zwrócić uwagę?

Zakup używanej hulajnogi elektrycznej dla dorosłych obarczony jest pewnym ryzykiem, podobnie jak w przypadku kupna używanego roweru czy samochodu. Na co więc szczególnie zwrócić uwagę podczas oględzin?

  • Przebieg – rzecz niezwykle ważna w przypadku samochodów ma także przeniesienie na zakup hulajnogi elektrycznej używanej, choć w nieco innym stopniu. Podczas oględzin warto bowiem zwrócić uwagę na liczbę przeprowadzonych cykli ładowania baterii. Ogniwa mają swoją żywotność, a wraz z eksploatacją tracą na pojemności. Im jest ona mniejsza, tym krótszy dystans pozwoli przejechać na jednym ładowaniu. Wymiana baterii jest oczywiście możliwa np. serwis hulajnóg elektrycznych ją przeprowadza, ale często to kosztowny proces i w przypadku tańszej hulajnogi może być nieopłacalny. Warto więc zweryfikować liczbę cykli ładowania i jeżeli jest ona zbliżona do 1000, to oznacza, że baterię niedługo trzeba będzie wymienić.
  • Stan akumulatora – warto też ocenić stan akumulatora. W przypadku droższych modeli np. hulajnoga elektryczna do 2000 zł lub jeszcze więcej, korzystne może być zlecenie badania stanu akumulatora w specjalizującej się w tym firmie. Jeśli interesuje nas hulajnoga elektryczna do 1000 zł, taki zabieg nie będzie opłacalny. W takim przypadku warto poprosić sprzedawcę o rozkręcenie obudowy i wizualnie obejrzeć baterię. Jeśli akumulator posiada widoczne ślady użytkowania lub rdzy, lepiej zrezygnować z zakupu tego egzemplarza.
  • Ogólny stan techniczny – podczas oględzin należy też bacznie przyjrzeć się wszystkim elementom elektrycznej hulajnogi używanej. Jeśli występują ślady rdzy, może to oznaczać, że sprzęt był mocno eksploatowany lub źle przechowywany. Warto zweryfikować wszelkiego rodzaju luzy, zarysowania oraz płynność mechanizmu służącego do składania kierownicy, jeżeli dany model taki posiada. Zauważone niedoskonałości mogą być podstawą do obniżenia ceny przez sprzedawcę lub informacją, że dany egzemplarz lepiej odpuścić.
  • Hamulce i opony – oczywistym jest, że hamulce i opony to elementy, które wraz z użytkowaniem hulajnogi elektrycznej ulegają zużyciu. Mimo to warto zweryfikować stan klocków i tarcz hamulcowych, jeśli takowe występują i wizualnie ocenić jakość opon. Może to nam oszczędzić dodatkowych wydatków w przyszłości.

Używane hulajnogi elektryczne dla dorosłych a gwarancja

Kupując hulajnogę elektryczną używaną, warto wybierać modele, które wciąż są na gwarancji. W przypadku ewentualnej awarii być może uda się ją naprawić na koszt producenta, nie ponosząc dodatkowych kosztów.

Warto pamiętać, by poprosić sprzedającego o dowód zakupu – paragon lub fakturę. Bez niego większość producentów nie uzna gwarancji. Dodatkowo należy sprawdzić jej warunki. W tym celu najlepiej zweryfikować stronę producenta.

Może się bowiem okazać, że do respektowania gwarancji hulajnogi elektrycznej używanej potrzebna jest oryginalna ładowarka. Warto więc kupować od osób oferujących pełen komplet, najlepiej wraz z pudełkiem, które niekiedy również może być wymagane przez producenta.

hulajnoga uzywana
Źródło: Xiaomi

Hulajnoga elektryczna używana – sprawdź dostępność części zamiennych

Przed zakupem warto też sprawdzić dostępność części do hulajnóg elektrycznych dla modelu, który mamy na oku. To szczególnie ważne, gdy zamierzamy nabyć hulajnogę z wyższej półki, kosztującej np. kilka tysięcy złotych.

W razie awarii, która może się przecież przydarzyć, unikniemy w takim przypadku rozczarowania i konieczności sprowadzania części np. z zagranicy.

Jaka cena używanej hulajnogi elektrycznej dla dorosłych?

Kupując używkę, warto też wziąć pod uwagę cenę i opłacalność zakupu. Jeśli sprzedawca oczekuje kwoty stanowiącej 80% wartości nowego egzemplarza, a sprzęt jest przy tym w przeciętnym stanie technicznym, to taka oferta nie będzie atrakcyjna.

Jakie ceny panują na rynku wtórnym hulajnóg elektrycznych? Wszystko zależy oczywiście od konkretnego przypadku, ale w ogólnym rozrachunku opłacalne będą następujące oferty:

  • około 70% ceny nowej hulajnogi – oferta będzie dobra, jeżeli używana hulajnoga wciąż jest na gwarancji, nie posiada drastycznych śladów zużycia, a bateria wciąż jest w dobrym stanie.
  • około 50% ceny nowej hulajnogi – maksymalnie taką sumę można zapłacić za hulajnogę, która posiada drobne ślady użytkowania i nie jest już na gwarancji, ale ogólny stan techniczny wciąż pozwala komfortowo poruszać się nią po mieście.
Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *