Chociaż odwiedzający na otwarcie bram eventu w Katowicach muszą poczekać jeszcze tydzień, to IEM 2024 już trwa dla zawodników biorących udział w e-sportowym turnieju w CS 2! Czemu turniej zaczął się tak szybko? Jak sobie radzą Polacy? I gdzie to wszystko oglądać? Sprawdźmy!

Turniej Counter Strike 2 na IEM 2024

Najważniejszym (i w tym momencie jedynym) wydarzeniem, dzięki któremu możemy powiedzieć, że IEM 2024 już trwa, jest turniej CS 2. Counter Strike 2 to oczywiście niedawno wypuszczona oficjalna kontynuacja Counter Strike: Global Offensive (CS:GO). Od momentu premiery turnieje e-sportowe są rozgrywane już przy wykorzystaniu nowej gry. I to pomimo faktu, że Counter Strike 2 jest najgorszą grą Valve od dekady.

Czemu turniej CS na IEM 2024 już trwa? Najłatwiej to wyjaśnić przez przybliżenie formatu zawodów. W turnieju biorą udział 24 zespoły: 8 najlepszych jest zakwalifikowanych bezpośrednio do fazy grupowej, a następne 16 walczy o pozostałe 8 dostępnych miejsc w kwalifikacjach (fazie Play-in). Dzięki temu teoretycznie słabsze zespoły mogą sprawić niespodziankę i zapracować na szansę zmierzenia się z najlepszymi.

Zwiększenie liczby meczów ma też inny, nawet bardziej oczywisty cel: dać fanom i widzom więcej możliwości oglądania ich idoli. Gracze również na tym zyskują, ponieważ mają więcej szans na zaprezentowanie się przed publicznością i zdobycie doświadczenia turniejowego. Nawet jeśli przez najbliższy tydzień publika jest jeszcze “tylko” na Twitchu to zawodnicy już znajdują się w Katowicach!

Gdzie i kiedy oglądać turniej CS 2 na IEM 2024?

Jak już wspomnieliśmy, turniej CS 2 na IEM 2024 składa się z trzech kolejnych faz. Harmonogram jest następujący:

  • Faza Play-in (Play-in Stage; Kwalifikacje) – od 31.01 do 2.02. W tej fazie teoretycznie słabsza szesnastka drużyn walczy o osiem wolnych miejsc w fazie grupowej.
  • Faza grupowa (Group Stage) – od 3.02 do 6.02. W grupach zespoły walczą o wejście do najlepszej ósemki, która podczas eventu.
  • Turniej główny (Playoffs) – od 9.02 do 11.02. Turniej główny dzieje się już podczas eventu IEM 2024 w Katowicach, a zawodnicy są wspierani przez liczną widownię! Pierwszego dnia odbywają się ćwierćfinały, następnego półfinały, a ostatniego dnia finał.

Wszystkie mecze możecie oglądać na oficjalnym kanale ESLCS na Twitchu. Warto pamiętać, że streamów jest znacznie więcej, gdyż do wyboru jest kilku komentatorów, w tym kanały w innych językach, np. po polsku. Runda wstępna fazy Play-in jest rozgrywana w formacie BO1 (Best of 1). Następnie mecze przechodzą w format BO3, w którym rozgrywana jest również faza grupowa, ćwierćfinały i półfinały. Finał natomiast zostanie rozegrany w formacie BO5.

IEM 2024 już trwa!

Jak sobie radzą Polacy na IEM 2024?

Oficjalnie w turnieju CS 2 na IEM 2024 reprezentuje nas jeden polski zespół. Oficjalnie, gdyż na dobrą sprawę są dwa polskie zespoły w stawce. Oba zaczynają od fazy Play-in.

ENCE – zespół składający się w 4/5 z polaków. W swoim dorobku mają zwycięstwo podczas IEM Dallas 2023 i Blast Premier Spring Final 2022. W pierwszym meczu niestety ulegli 0:1 zespołowi BIG. W niższej drabince radzą sobie jednak znacznie lepiej: pokonali Astralis 2:0. W dzisiejszym meczu o 17:30 zmierzą się z Mongolz o szansę dalszej gry.

Rebels Gaming – drużyna pod hiszpańską banderą, ale stworzona w całości z polaków. Jeszcze niedawno pod polską flagą i nazwą Paloma wygrali jesienną edycję ESL Mistrzostw Polski 2023, gdzie wygrali możliwość rywalizacji o kwalifikacje do IEM 2024. Z powodu dobrych wyników udało im się podpisać umowę z hiszpańską organizacją Rebels Gaming. Ciekawostka: założycielem Rebels Gaming jest bardzo znany światowej klasy bramkarz David de Gea, który do niedawna grał w Manchesterze United. Rebels w rundzie wstępnej pokonało C9 (Cloud 9) 1:0, by następnie przegrać z Eternal Fire 0:2. Dziś wieczorem zmierzą się z M80 o możliwość dalszej gry.

Polacy są silni w CS-a, stąd w całym turnieju spotkacie jeszcze wielu polaków rozproszonych po innych drużynach. Warto pamiętać, że pula nagród to aż milion dolarów! (400 tysięcy za pierwszej miejsce). Za wszystkich trzymamy kciuki!

Turniej Starcrafta na IEM 2024

IEM 2024 w swojej ofercie ma również coś dla boomerów, tj. graczy wciąż młodych duchem. Skąd to wiem? Ponieważ osobiście bardziej czekam na Starcrafta. Turniej Starcraft 2 na IEM 2024 jest jednak znacznie bardziej skondensowany i (prawie) w całości zostanie rozegrany podczas eventu w Katowicach. Faza grupowa rozpocznie się dzień przed eventem – 8.02. Finał zaplanowany został na niedzielny wieczór 11.02.

Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *