Telefony z systemem Android są najczęściej spotykanymi urządzeniami mobilnymi w kraju i na świecie. Smartfon jest urządzeniem pomocnym na wiele sposobów. Od podstawowych funkcji, jak komunikacja na odległość, po zaawansowane, jak choćby możliwość synchronizacji i odnajdywania urządzeń znajdujących się w jego pobliżu. Tę drugą kwestię postaramy się przybliżyć. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak wyłączyć asystenta Google to mamy o tym osobny artykuł 🙂

Odnajdywanie pobliskich urządzeń jest możliwe z wykorzystaniem dodatkowych aplikacji od Google, które często są natywnie spotykane w nowych urządzeniach mobilnych. Aby dokonać połączenia z pobliskim urządzeniem za pomocą telefonu, konieczne jest posiadanie takiego z systemem Android 10 lub nowszym. W starszych oprogramowaniach opcja ta może nie działać poprawnie.

W jakim celu ustanawiać połączenie z innym urządzeniem?

Na produktach mobilnych i elektronicznych, które posiadają znak Google lub „wyprodukowane dla Google” można korzystać z połączenia takowego z naszym telefonem komórkowym. Dzięki temu w łatwy sposób dokonamy transferu danych i obsługi innego urządzenia przy użyciu własnego smartfona. Czy pragniemy przesłać galerię zdjęć na drugi numer, a może połączyć się z zegarkiem Wear OS lub tabletem wyposażonym w odpowiedni system Android? Możliwości mamy wiele, a każda z nich jest dobra, by wypróbować nową technologię i sprawdzić na własnej skórze, co z jej wykorzystaniem możemy osiągnąć.

Tym bardziej że akcesoriów od Google jest już na rynku bardzo wiele. Każde z nowości w jakimś stopniu ułatwia nam pracę, codzienność, obowiązki, naukę, a może tylko sprawia przyjemność i dostarcza rozrywki wysokiej jakości. I choć nie każdy z nas jest gadżeciarzem to w naszym otoczeniu wciąż i wciąż znajdują się nowe powody, by zakupić technologicznie zaawansowany sprzęt elektroniczny, dzięki któremu nasze życie staje się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

Warto więc zwrócić uwagę na oznakowanie produktów w sklepach i poczytać więcej o nich w sieciowych marketach, zanim podejmiemy decyzję zakupową. Może bowiem okazać się, że sprzętu bez odpowiedniego oznaczenia licencją Google nie da się połączyć z naszym urządzeniem mobilnym i telefonem z Androidem. Choć oprogramowanie Android 10 i nowsze powinno być tu gwarantem być może lepiej jest zaopatrzyć się w taki, który sygnowany jest z gwarancją jakości tego Internetowego, softwarowego i hardwarowego giganta.

Poszukujemy więc oznaczeń Google i „wyprodukowano dla Google” tak jak i sygnatury możliwości szybkiego parowania na opakowaniach i w opisach nowych urządzeń przez nas zakupywanych. Zawsze oczywiście wtedy, gdy tylko pragniemy mieć to drobne udogodnienie skorzystania z możliwości obsługi urządzenia przy pomocy własnej komórki.

Konfiguracja nowych urządzeń z Ok Google

Zanim dokonamy połączenia z nowym urządzeniem znajdującym się w pobliżu, odblokujmy oba urządzenia mobilne i włączamy bluetooth oraz lokalizację. Pamiętajmy o tym, żeby zachować między nimi maksymalną odległość około 0,5 metra. Dzięki temu będziemy mogli odnaleźć i połączyć się z drugim urządzeniem.

Na urządzeniu, które pragniemy połączyć z naszym smartfonem, powinniśmy uruchomić tryb parowania. Na telefonie powinno wtedy pojawić się powiadomienie. Gdy mamy wyłączone powiadomienia należy je uruchomić. Zrobimy to w następujących krokach:

– wejdziemy w aplikacje i jej ustawienia,

– wybierzemy Google > Urządzenia i Udostępnianie,

– klikniemy „Urządzenia” i nakażemy „Szukanie urządzeń w pobliżu”.

Gdy powiadomienie wciąż się nie pojawia należy sprawdzić, czy odległość jest zachowana, czy Bluetooth jest włączone a lokalizacja uruchomiona. Telefon powinien być także połączony z siecią komórkową lub z Wi-Fi. Alternatywnie, gdy wynik naszych działań wciąż jest niezadowalający, można spróbować połączyć urządzenia innym sposobem. Choćby przy wykorzystaniu Bluetooth.

Gdy powiadomienia pojawiają się na ekranie naszego telefonu, musimy podążać zgodnie z pojawiającymi się w nich instrukcjami. Tym sposobem skonfigurujemy połączenie i sparujemy oba urządzenia elektroniczne.

Co potrafią inne urządzenia?

Wszystko to do czego zostały zaprojektowane, ale i nieco więcej. Z wykorzystaniem połączenia Wi-Fi, lokalizacji i asystenta OK Google mogą przykładowo zlokalizować nasz telefon. Aby tego dokonać, należy pozostać zalogowanym do konta Google, połączonym z siecią komórkową lub Wi-Fi oraz być widocznym w Google Play. Ponadto konieczne jest włączenie opcji „Znajdź moje urządzenie”, dzięki której nigdy więcej nie zgubimy smartfona z Androidem i nie będziemy spędzać kilkunastu minut na jego poszukiwaniu. Nawet wtedy, gdy będzie gdzieś zakopany lub pozostawiony bezmyślnie w bliżej nieokreślonej lokalizacji.

Skonfiguruj moje urządzenie w pobliżu – podsumowanie

Google to światowy lider i niezwykle wartościowa marka, która zapracowała sobie na swoją rynkową wartość. Doceniania przez wielu, wciąż wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich odbiorców, a co za tym idzie, wypuszcza na świat oprogramowanie i wyposażenie, które poprawiają standard życia i sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Podobnie jest z możliwością parowania urządzeń z telefonem, dzięki czemu z jego pomocą możemy dokonać znacznie więcej.

A OK Google działa także na telefonach z systemem iOS, dzięki możliwości zainstalowania na urządzeniu dodatkowej aplikacji. Nie musimy więc ograniczać się do urządzeń z systemem Android, by móc korzystać z pełni funkcjonalnych rozwiązań dostarczanych odbiorcom na całym świecie przez markę Google. A to duży plus, gdyż zwolenników nadgryzionego jabłka również w Polsce nie brakuje.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *