To, co znajduje się na naszym telefonie, może sporo o nas powiedzieć. Smartfony są kopalnią ważnych informacji, do której często chcą dobrać się oszuści i złodzieje, ale też wszelkiego rodzaju stalkerzy czy zazdrośni partnerzy. Czasami możemy podejrzewać, że coś jest z naszym urządzeniem nie tak. Wtedy pojawia się pytanie: jak sprawdzić czy mam szpiega w telefonie?

Warto to wiedzieć, ponieważ w przeciwnym wypadku możemy nawet nie zorientować się, że ktoś niepowołany uzyskał dostęp do naszych danych płatniczych, lokalizacji, mediów społecznościowych czy historii wiadomości w komunikatorze. Poniżej przedstawimy dwie najskuteczniejsze metody na odszukanie szpiegów w telefonie. Zapraszamy!

Jak sprawdzić czy mam szpiega w telefonie? Najskuteczniejsze metody

Odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić czy mam szpiega w telefonie jest złożona, ponieważ szpieg w smartfonie może kryć się pod różnymi postaciami. Może to być wirus, ale też po prostu nieautoryzowane oprogramowanie śledzące typu “Znajdź mój telefon”, które ktoś bez naszej wiedzy zainstalował na urządzeniu. Oto najlepsze sposoby na to, jak wykryć najczęściej spotykane zagrożenia.

Przeskanuj smartfon programem antywirusowym

Przede wszystkim warto przeskanować dogłębnie urządzenie dobrym mobilnym programem antywirusowym. Jeśli w ogóle nie mamy jeszcze zainstalowanej takiej aplikacji na smartfonie, koniecznie trzeba to zmienić. Dzięki temu nie tylko potencjalnie wykryjemy obecne zagrożenie, ale też będziemy chronieni przed kolejnymi oszustami.

Programów antywirusowych na urządzenia mobilne do wyboru jest sporo, zarówno darmowych, jak i płatnych. Warto wiedzieć, że wiele firm tworzących antywirusy na komputery osobiste udostępnia je także na smartfonach. Jeśli mamy subskrypcję na PC, może się okazać, że będziemy mogli bezpłatnie korzystać z ochrony także na telefonie (chociaż nie zawsze – wszystko zależy od zasad przyjętych przed twórców i tego, jaką dokładnie mamy licencję).

Żeby rozpocząć skanowanie, wystarczy zwykle otworzyć aplikację i znaleźć taką opcję, a następnie stuknąć w odpowiedni przycisk. W przypadku, gdyby coś podejrzanego zostało znalezionego, aplikacja zapewne zaoferuje jakieś metody działania, na przykład przeniesienie pliku do kwarantanny lub odinstalowanie jakiejś aplikacji. Warto się do tych zaleceń zastosować.

Poszukaj i usuń podejrzane aplikacje

Nawet, jeśli antywirus nie znajdzie niczego nieprawidłowego, nie oznacza to, że jesteśmy bezpieczni. Jest bowiem wiele pozornie niewinnych aplikacji, które w niektórych okolicznościach mogą mieć drugie dno. Chodzi tutaj na przykład o aplikacje pozwalające znaleźć lokalizację zgubionego telefonu czy udostępniające naszą lokalizację przyjaciołom lub rodzinie (takie aplikacje są popularne zwłaszcza wśród kobiet, które obawiają się o swoje bezpieczeństwo).

Same w sobie takie aplikacje nie są złe – o ile wiemy o tym, że są zainstalowane na naszym telefonie i chcemy, żeby udostępniały naszą lokalizację. Może się jednak zdarzyć, że po uzyskaniu dostępu do naszego smartfona ktoś zainstaluje je bez naszej wiedzy, aby móc mieć na nas oko (na przykład zazdrosny partner/partnerka). Antywirus nie zgłosi, że coś jest nie tak, ale oczywiście takich aplikacji trzeba się pozbyć.

Niekoniecznie będą one widoczne wśród ikonek aplikacji na ekranie głównym smartfona (a przeciwnie – raczej ich tam nie będzie, ponieważ w takim przypadku za łatwo byłoby je dostrzec). Dlatego też, żeby je odszukać, należy wykonać następujące kroki:

  1. Wejdź w “Ustawienia” smartfona, a następnie w zakładkę “Aplikacje” i “Zarządzaj aplikacjami”.
  2. Przejrzyj listę zainstalowanych na telefonie aplikacji pod kątem czegoś podejrzanego.
  3. Jeśli zauważysz niechcianą aplikację, stuknij w nią, a następnie w “Odinstaluj” i przyciśnij “OK”.

Warto wspomnieć, że sekcji “Uprawnienia” w zakładce “Zarządzaj aplikacjami” można łatwo skontrolować, które aplikacje mają dostęp do czego (np. lokalizacji, aparatu), aby wykryć nieprawidłowości w tym zakresie.

Ponadto, istnieje jedna dość efektywna metoda, aby zdiagnozować, czy ktoś podsłuchuje Twój telefon. W polu, gdzie normalnie wpisujesz numer do wydzwonienia, wprowadź sekwencję *#21#. Po krótkim czasie otrzymasz informację, czy Twoje rozmowy są redystrybuowane gdzieś indziej. Gdyby tak faktycznie było, na ekranie telefonu zobaczysz numery telefonów, na które Twoje rozmowy są przekazywane.

Szpieg w telefonie – podsumowanie

Jeśli przed przeczytaniem tego artykułu zadawaliście sobie pytanie, jak sprawdzić czy mam szpiega w telefonie, mamy nadzieję, że udało nam się dostarczyć Wam zadowalającej odpowiedzi. Nawet, jeśli po wykonaniu powyższych kroków okaże się, że smartfon jest “czysty”, zalecamy zachowanie ostrożności i regularne skanowanie go, a także stosowanie blokady ekranu, a w przypadku ważnych aplikacji – uwierzytelnienia dwuetapowego (np. niektóre komunikatory lub portale społecznościowe, takie jak LinkedIn, pozwalają zabezpieczyć wstęp do aplikacji na telefonie dodatkowym hasłem lub odciskiem palca).

Osobom zainteresowanym zadbaniem o swoje bezpieczeństwo w sieci i nie tylko rekomendujemy także zapoznanie się z poradnikiem odnośnie do tego, czym jest VPN (i dlaczego go potrzebujesz). Swego czasu opisywaliśmy także najlepsze rozszerzenia do ochrony prywatności – warto się z tym rankingiem zapoznać. Jesteśmy otwarci na Wasze opinie i pomysły, więc jeśli jakieś macie (na przykład wpadliście na pomysł dotyczący kolejnego artykułu, który powinniśmy przygotować), koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
canal+ Canal+ z gigantyczną karą. Klienci mogą starać się o odszkodowanie!
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od pewnego czasu ma ręce pełne pracy! Co chwila słyszymy, że nakłada kary na firmy, które nie do końca były
surfshark antivirus Surfshark Antivirus – recenzja antywirusa od znanego dostawcy VPN!
Surfshark VPN, jak przystało na „prawdziwego” rekina w nazwie, rynek oprogramowań VPN wziął szturmem. W recenzji chwaliliśmy go za stosowanie dojrzałych rozwiązań i fakcie, że
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *