Test szybkości internetu najłatwiej wykonasz z poziomu przeglądarki internetowej. Wystarczy wejść na specjalną stronę, taką jak na przykład Speedtest Orange. Czy wiesz jednak, co oznaczają poszczególne wyniki, czyli download, upload, PING i itter? I jak wykonać test szybkości internetu tak, żeby dobrze oddawał rzeczywiste możliwości łącza?

Speedtest Orange i inne sposoby mierzenia szybkości łącza internetowego

Zastanawiasz się, jak szybki jest Twój internet? Chcesz sprawdzić, jak realna prędkość połączenia ma się do tego, co deklaruje operator? Wykonaj test szybkości internetu. Najprościej zrobisz to z poziomu przeglądarki internetowej, na przykład korzystając ze Speedtestu Orange. Wystarczy, że wejdziesz na https://speedtest.orange.pl/ lub inną zaufaną stronę, która mierzy szybkość internetu i klikniesz „Start”.

Speedtest Orange i inne znane serwisy działają bardzo sprawnie, więc jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Pomiar przez stronę internetową nie jest jednak najbardziej miarodajny. Na wyniki mogą bowiem wpływać rodzaj i ustawienia przeglądarki internetowej, na której wykonujesz test prędkości.

Jeśli zależy Ci na najwyższej precyzji, skorzystaj z aplikacji na telefon lub laptop.

 

Parametry łącza internetowego – co dokładnie mierzy test szybkości internetu?

W czasie speedtestu zrobisz pomiar 4 parametrów.

  1. Download, czyli prędkość pobierania danych. Wpływa między innymi na szybkość wczytywania stron www i pobierania plików z internetu oraz płynność streamowania materiałów video. Mierzona jest w mebagitach na sekundę (Mb/s) lub gigabitach na sekundę (Gb/s).

1.Upload, czyli prędkość wysyłania danych. Określa na przykład, jak szybko wyślesz filmy lub obrazy do serwisu internetowego/chmury, czy ile zajmie dodanie dużego załącznika do maila. Również wyrażana w Mb/s lub Gb/s.

2.PING, czyli czas reakcji. Oznacza czas mierzony w milisekundach (ms) pomiędzy wysłaniem zapytania do serwera a otrzymaniem odpowiedzi. Gdy jest większy, mogą pojawiać się lagi, czyli widoczne opóźnienia transmisji np. podczas gry online.

3.Jitter określa zakłócenia w przesyłaniu danych mierzone w milisekundach. Pokazuje, jak w czasie zmienia się PING. Im jest mniejszy, tym lepiej.

Jak poprawnie wykonać test szybkości internetu?

Speedtest Orange i każdy inny test szybkości internetu da najlepsze rezultaty, jeśli podłączysz urządzenie, na którym wykonujesz pomiar, bezpośrednio do modemu przez kabel Ethernet. Rzecz jasna test możesz wykonać także przez Wi-Fi, ale wtedy wyniki będą niższe, bo na siłę i jakość sygnału Wi-Fi wpływa m.in. odległość od routera i zakłócenia sygnału wywołane przez przeszkody fizyczne oraz inne sprzęty i sieci bezprzewodowe.

Bez względu na rodzaj połączenia, zanim zaczniesz mierzyć szybkość łącza internetowego:

  • podłącz laptop do ładowania;
  • wyłącz wszystkie programy, aplikacje i karty przeglądarki oprócz tej, na której wykonujesz test;
  • sprawdź, czy urządzenie nie pobiera aktualizacji systemu lub oprogramowania i poczekaj, aż przestanie to robić;
  • odłącz od sieci inne urządzenia połączone przez Wi-Fi lub przewodowo i upewnij się, że nikt inny nie korzysta z łącza.

Na test szybkości internetu może wpłynąć również firewall czy oprogramowanie antywirusowe, więc najlepiej wyłącz je na czas pomiaru. Wyniki mogą być też ograniczone przez możliwości karty sieciowej, jej konfigurację czy brak aktualnych sterowników lub złośliwe oprogramowanie na Twoim urządzeniu, a w przypadku połączenia bezprzewodowego także przez standardy i częstotliwości Wi-Fi, które obsługuje sprzęt.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *