Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Coraz więcej laptopów obecnie oferuje podświetlenie klawiatury – w szczególności mowa tutaj o jednostkach gamingowych i biznesowych. To użyteczna funkcja, która przyda się zwłaszcza osobom, które grają, piszą czy pracują w nocy, a nie chcą przeszkadzać innym osobom (lub sobie) zapalaniem światła. Tylko pojawia się jedno pytanie: jak włączyć podświetlenie klawiatury?

Nie jest to wbrew pozorom takie oczywiste – czasami może się wydawać, że spróbowaliśmy już wszystkiego, a chociaż laptop w teorii ma podświetlenie, to nie chce się ono włączyć. Jednak bez obaw, ponieważ w tym artykule omówimy najlepsze i najczęściej spotykane sposoby na włączenie podświetlenia w laptopie. Zapraszamy!

Jak włączyć podświetlenie klawiatury? Najlepsze sposoby

Nie ma jednej uniwersalnej kombinacji klawiszy, która włącza podświetlenie klawiatury w każdym laptopie, który je obsługuje. Każdy producent może wymyślać inne kombinacje, zresztą różnice występują nie tylko na poziomie producenta, ale też poszczególnych modeli tej samej marki. Zatem jak włączyć podświetlenie klawiatury? Jest kilka sposobów, które warto wypróbować.

Sprawdź popularne skróty klawiszowe

W bardzo wielu przypadkach skrót klawiszowy odpowiedzialny za podświetlenie będzie zawierał klawisz funkcyjny (Fn). Może on być łączony z tylko jednym klawiszem, który będzie przełączał podświetlenie między poszczególnymi trybami (np. wyłączone/słabe/średnie/mocne) lub z dwoma używanymi zamiennie klawiszami, jednym do zmniejszenia podświetlenia, drugie do jego wzmocnienia.

Przykładowo, w recenzowanym przez nas niegdyś laptopie Lenovo Y540, za podświetlenie odpowiedzialna jest kombinacja klawiszy Fn + Spacja. Za to w niektórych notebookach Asusa do włączania podświetlenia i zwiększania jego jasności używa się kombinacji Fn + F4, a do wyłączenia bądź zmniejszenia jasności Fn + F3.

Warto tutaj wspomnieć, że, gdyby w laptopach Asusa podświetlenie nie działało, mimo że powinno i naciska się właściwy skrót klawiszowy, producent rekomenduje pobranie i ponowną instalację sterownika ATK Package, który można znaleźć na oficjalnej stronie firmy.

Żaden skrót nie działa? Poszukaj ikonki na klawiszach

Warto zwrócić uwagę na to, jakie ikonki znajdują się na klawiszach, czy to na spacji, czy to na klawiszach od F1 do F12. Zazwyczaj na którymś z nich powinniśmy znaleźć ikonkę związaną z podświetleniem, jeśli dany laptop oferuje taką funkcję.

W przypadku, gdybyśmy nie mogli jej dostrzec i żadna ze wspomnianych powyżej kombinacji nie działa, najlepiej wpisać w Google konkretnie model swojego laptopa (jeśli nie wiecie, jaki on jest, przeczytajcie nasz artykuł o tym, jak sprawdzić model laptopa) wraz z pytaniem o to, jak włączyć podświetlenie klawiatury.

Jeśli nic nie pomaga, pobierz oprogramowanie producenta

Wielu producentów oferuje darmowe oprogramowanie do zarządzania pewnymi funkcjami laptopa. W przypadku Lenovo jest to na przykład Lenovo Vantage. Jeśli nic innego nie pomaga, warto pobrać takie oprogramowanie, odpowiednie dla danego producenta i modelu laptopa, aby tam szukać opcji włączenia podświetlenia klawiatury.

Włączanie podświetlenia klawiatury – podsumowanie

Jak widać, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak włączyć podświetlenie w laptopie. Dużo zależy od producenta danego laptopa, a także nawet od modelu urządzenia, ponieważ w poszczególnych modelach kombinacja klawiszy może być inna. Warto też zainteresować się aplikacjami towarzyszącymi producentów – spora część z nich coś takiego oferuje i może to być użyteczne, nie tylko w kwestii podświetlenia, ale także innych aspektów (np. taktowania procesora, chłodzenia i nie tylko).

Korzystając z okazji, chcielibyśmy zaproponować Wam zapoznanie się również z innymi artykułami, które przygotowaliśmy na podobne tematy. Tłumaczyliśmy już między innymi, co zrobić, jeśli klawiatura nie działa. Niedawno wyjaśnialiśmy również, jak włączyć klawiaturę ekranową. Gdybyście mieli jakieś sugestie odnośnie do kolejnych materiałów, które powinny się pojawić na naszym portalu, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.