Klawiatura ekranowa to wygodne narzędzie, które pozwala pisać na komputerze lub laptopie bez wykorzystania fizycznej klawiatury. Zamiast tego na poszczególne literki, cyfry i znaki, które są wyświetlane na ekranie, klika się myszką (lub, jeśli jest to ekran dotykowy, można wybierać je palcem lub rysikiem). To dobra opcja, kiedy na przykład klawiatura fizyczna się zepsuje lub korzystanie z niej będzie z jakiegoś względu utrudnione. Pojawia się jednak jedno kluczowe pytanie: jak włączyć klawiaturę ekranową (i jak ją później wyłączyć)?

Można to zrobić na kilka różnych sposobów. Wszystkie z nich są stosunkowo proste i szybkie, każdy więc powinien być w stanie sobie z nimi poradzić. Bez obaw – dokładnie wyjaśnimy je krok po kroku poniżej. Zapraszamy!

Jak włączyć klawiaturę ekranową? Poradnik krok po kroku

Jak wspomnieliśmy powyżej, jest kilka sposobów na to, jak włączyć klawiaturę ekranową. Pierwszy z nich przebiega w następujący sposób:

  • Skieruj myszkę w lewy dolny róg ekranu i naciśnij na ikonkę Windowsa, kiedy się pojawi.
  • Kliknij na ikonkę koła zębatego, aby otworzyć Ustawienia.
  • Naciśnij na kategorię “Ułatwienia dostępu”.
  • Najedź myszką na listę zakładek po lewej stronie i zjedź kółkiem w dół, po czym kliknij na “Klawiatura”.
  • Kliknij na suwak pod “Użyj klawiatury ekranowej”, aby przesunąć go do pozycji włączonej.

I gotowe – na ekranie powinna pojawić się klawiatura ekranowa. Drugi sposób na jej otwarcie wygląda dość podobnie:

  • Najedź myszką na lewy dolny róg ekranu i kliknij na ikonkę Windowsa.
  • Kliknij na ikonkę małych kwadratów, od których wychodzą proste linie (po najechaniu na nią obok pojawi się napis “Wszystkie aplikacje”).
  • Zjedź w dół, aż zobaczysz folder “Ułatwienia dostępu” i kliknij na niego.
  • Kliknij w “Klawiatura ekranowa”.

Trzeci sposób jest jeszcze szybszy, ale wymaga sprawnej klawiatury fizycznej, więc nie zawsze skorzystanie z niego będzie możliwe. Polega on na naciśnięciu skrótu klawiszowego Windows + Ctrl + O na normalnej klawiaturze.

Jak wyłączyć klawiaturę ekranową?

Odpowiedź na pytanie, jak wyłączyć klawiaturę ekranową jest stosunkowo prosta. Wystarczy w tym celu kliknąć myszką (lub, w przypadku ekranu dotykowego, nacisnąć palcem lub rysikiem) na charakterystyczny X w prawym górnym rogu klawiatury ekranowej.

Jeśli klawiatura fizyczna nie jest uszkodzona, to można zamknąć klawiaturę ekranową również za pomocą tego samego skrótu klawiszowego, który wykorzystuje się do jej otwarcia, a mianowicie Windows + Ctrl + O.

Windows 10 klawiatura ekranowa – podsumowanie

Po dokładnym zapoznaniu się z powyższymi informacjami powinniście już wiedzieć nie tylko, jak włączyć klawiaturę ekranową, ale również, jak wyłączyć klawiaturę ekranową, kiedy już skończycie z niej korzystać. Warto wiedzieć, gdzie się ona znajduje, ponieważ nieraz wiedza ta może okazać się przydatna. Klawiatura ekranowa jest użyteczna chociażby właśnie w przypadku awarii klawiatury fizycznej, korzysta z niej także wiele osób niepełnosprawnych.

Swoją drogą, jeśli spodobał Wam się ten artykuł, być może zainteresuje Was również ten, w którym tłumaczyliśmy, co robić, jeśli klawiatura nie działa – znajdziecie tam użyteczne wskazówki odnośnie do diagnozowania problemów z klawiaturą fizyczną. Sprawdźcie także koniecznie, jak włączyć polskie znaki na klawiaturze, jeśli z jakiegoś powodu zniknęły one i nie możecie z nich korzystać. Dajcie znać, jeśli macie jakieś propozycje odnośnie do kolejnych materiałów, które powinniśmy przygotować!

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *