Konsole już dawno wyszły poza ramy standardowych kontrolerów i pozwalają na podłączenie innych akcesoriów sterujących. Daje to możliwość zmiany sposobu, w jaki gramy na urządzeniu, dostarczenia więcej wrażeń i sprawienia, że granie będzie bardziej interesujące i zabawne. Ostatnim trendem wielkiej trójki produkującej konsole (Nintendo, Sony i Xbox) jest dodawanie wsparcia dla akcesoriów komputerowych. Dzięki temu w wiele gier na konsoli zagramy dokładnie tak, jak na PC. W tym artykule sprawdzimy, jak wygląda granie na klawiaturze na Nintendo Switch i podpowiemy, czy warto zakupić taki dodatek specjalnie dla pstryczka.

Klawiatura do Nintendo Switch — w jakich grach zadziała?

Domyślnie wsparcie dla klawiatury i myszki na Nintendo Switch praktycznie nie istnieje. Konsola co prawda wykrywa nasze komputerowe akcesoria, ale jedyne co możemy z nimi zrobić bez żadnej modyfikacji, to wpisywanie haseł, nazw i zapytań. Innymi słowy: po podłączeniu fizycznej klawiatury do urządzenia jest w stanie ona zastąpić tylko… klawiaturę ekranową. Z naszego doświadczenia wynika, że znaczna część gier z eShopu nie pozwala na zastosowanie komputerowych klawiszy jako kontrolera. Wyjątkiem w tej kwestii jest chyba tylko Quake posiadający pełne wsparcie dla klawiatury i myszki. Wystarczy podłączyć je do docka i już możemy gromić piekielne demony, prawie tak samo, jak na stacjonarnym komputerze. W przeszłości wsparcie dla klawiatury i myszki obiecał też developer Factorio. Z innymi grami niestety nie jest już tak różowo i większość tytułów domyślnie nie pozwala na użycie komputerowych akcesoriów. Na szczęście jest jeden sposób, który może zaradzić temu problemowi.

klawiatura do nintendo switch
Źródło: u/GeertCu; Reddit.com

Sposobem na podłączenie klawiatury do Switcha, tak, aby działała ona z wieloma grami, jest skorzystanie ze specjalnego adaptera USB. Jego działanie jest dość proste: wykrywa on sygnały wejścia z klawiatury i myszki, po czym tłumaczy je na akcje wykonywane za pomocą kontrolera. Przykładowo: jeśli na klawiaturze klikniemy klawisz „W”, to adapter zinterpretuje to, jako wychylenie lewego joysticka w kontrolerze całkowicie do przodu. Dzięki temu konsola wie, jakie akcje ma wykonać nasza postać, co pozwala na łatwe granie w praktycznie wszystkie popularne gry dla Nintendo Switch.

W sieci znajdziemy mnóstwo tego typu adapterów. Jedne z najpopularniejszych modeli to IOGEAR KeyMander 2, leadjoy VX2, Dobe TNS-19077 i Genesis 200. Skorzystanie z nich to obecnie jedyna opcja na pełne wykorzystanie klawiatury na konsoli Nintendo, ale niedługo może się to zmienić. Deweloper odpowiedzialny za modyfikację MissionControl pozwalającą na podłączenie niekompatybilnych padów na Switchu pracuje bowiem nad dodaniem wsparcia dla opisywanych akcesoriów. Wspomniana modyfikacja jest oczywiście dostępna jedynie na „przerobionym” pstryczku. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzycie do naszego poradnika, jak przerobić Nintendo Switch.

Jak podłączyć klawiaturę do Nintendo Switch?

Po zakupie odpowiedniego adaptera podłączenie klawiatury i myszki do Nintendo Switch jest już bardzo łatwe. Wystarczy tylko wpiąć adapter do jednego z portów USB w Docku, a następnie zainstalować nasze akcesoria w odpowiednio oznaczonych portach na przetworniku. Czasami wymaga on wykonania dodatkowych czynności, jednak zawsze są one dokładnie opisane w instrukcji obsługi urządzenia.

Klawiatura i myszka do Nintendo Switch — którą wybrać?

Przy pomocy adaptera możemy podłączyć do Nintendo Switch praktycznie każdą klawiaturę i myszkę. Oznacza to, że najlepsze akcesoria do Nintendo Switch mają dokładnie takie same cechy, jak akcesoria dla komputerowych graczy. Bogate zestawienie dobrych klawiszy znajdziecie w naszym rankingu klawiatur dla graczy. Z jego pomocą z pewnością wybierzecie najlepszą opcję!

Klawiatura i myszka do Nintendo Switch — zalety oraz wady

Zalety pecetowych akcesoriów użytych na Nintendo Switch są niepodważalne. Niektóre gatunki gier po prostu lepiej działają na klawiaturze i myszce, bo dają nam lepszą kontrolę nad postacią i więcej opcji na szybką reakcję. Grami, które na pewno operują nieco bardziej naturalnie na KB&M są na pewno FPS-y (np. Fortnite, czy Apex Legends), RTS-y i wybrane gry symulacyjne (m.in. wspomniane wyżej Factorio).

Opisywane rozwiązanie nie obeszło się niestety bez żadnych wad. Po pierwsze zastosowanie komputerowych akcesoriów wraz ze Switchem wymaga zakupu specjalnego adaptera. Po drugie, większość gier na Switchu nie ma domyślnego wsparcia dla KB&M, przez co opierają się one, na emulacji pada. Z pewnością nie jest to rozwiązanie złe, ale nie zawsze będzie ono wystarczająco precyzyjne/prawidłowo zmapowane.

Suma summarum, jeśli chcemy użyć klawiatury i myszki na Nintendo Switch (najlepsze propozycje znajdują się w rankingu myszek gamingowych), a w domu nie mamy innego urządzenia do grania, to naszym zdaniem warto rozważyć zainwestowanie w taką opcję.

Ile kosztuje klawiatura do Nintendo Switch i gdzie ją kupić?

Wspominaliśmy wyżej, że klawiatury i myszki do Switcha praktycznie niczym nie różnią się od standardowych akcesoriów komputerowych. Oznacza to, że odpowiedni zestaw kupimy w praktycznie każdym sklepie z elektroniką. Ceny takich kompletów są różne i zaczynają się już od około 50 zł, a kończą gdzieś w okolicach 1000. Od ceny zależy głównie jakość urządzeń, typ klawiatury (membranowa vs. mechaniczna) oraz dodatkowe funkcje (np. podświetlenie RGB, czy pokrętło do sterowania głośnością). 

Teraz już wiecie wszystko na temat działania klawiatury i myszki na konsoli Nintendo Switch. Napiszcie w komentarzu, czy waszym zdaniem taka forma rozgrywki jest warta uwagi, czy wolicie zostać jednak przy zwykłym kontrolerze! Jeśli jeszcze nie macie konsolki Nintendo, a zastanawiacie się nad jej kupnem, to polecamy sprawdzić nasz poradnik, jak uruchomić Nintendo Switch i przeprowadzić pierwszą konfigurację. To dobry pierwszy krok!

WARTO PRZECZYTAĆ:

nintendo switch Nintendo Switch – jak podłączyć do laptopa i telewizora 
Nintendo Switch to popularna konsola do gier, która umożliwia graczom korzystanie z ulubionych gier w podróży. Urządzenie to jest niewielkie i mobilne, nic więc dziwnego,
jak wylaczyc klawiature w laptopie Poradnik krok po kroku: jak wyłączyć klawiaturę w laptopie
Sprzęt elektroniczny w teorii miał nam dawać wolność. Wolność dopasowania pod nasze preferencje, używania osobiście wybranych programów, a w przypadku laptopów: wolność pracy niezależnie od
jak podłączyć nintendo switch do laptopa Jak podłączyć Nintendo Switcha do laptopa?
Wiedziałeś, że istnieje możliwość podłączenia konsoli Nintendo Switch do laptopa? Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, nie martw się! W naszym poradniku omówimy wszystkie kroki,
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *