W życiu każdej popularnej konsoli nadchodzi taki moment, że zostaje ona złamana przez społeczność. Po takim wydarzeniu gracze mają możliwość zmodyfikowania swojego urządzenia, aby dzięki temu uzyskać dostęp do wielu nowych funkcji oraz opcji. Nie inaczej było z Nintendo Switch, które zostało złamane niedługo po swojej premierze w 2017 roku. W tym poradniku pokażemy, jak przerobić Nintendo Switch.

Czy każde Nintendo Switch można przerobić?

Zanim przejdziemy do przerabiania Nintendo Switch, musimy upewnić się, czy nasza konsola na pewno pozwala na taką modyfikację. Przeglądając Internet, można trafić na informacje, że wszystkie modele Nintendo Switch zostały złamane. Sprawa jednak nie jest do końca taka prosta, bo to, że każdy pojedynczy model Nintendo Switch może technicznie zostać złamany, nie oznacza, że akurat Nintendo Switch w waszym domu będzie podatny na w miarę proste przerobienie. O co dokładnie chodzi?

Obecna wersja przeróbki Nintendo Switch opiera się na luce nazywanej Fusée Gelée. Jest to luka pozwalająca uruchamiać nieoficjalne oprogramowanie na Nintendo Switch, która została odkryta na początku 2018. Nintendo dosyć szybko “załatało” lukę poprzez wydanie nowej rewizji konsoli, ale Fusée Gelée był luką sprzętową. Oznaczało to, że wszystkie modele wyprodukowane do momentu odkrycia luki są i bez względu na wszystko będą podatne na przerobienie.

W praktyce wygląda to tak, że większość modeli Nintendo Switch V1 (oznaczenie HAC-001) wyprodukowanych w 2016/2017 roku można przerobić bez ingerencji sprzętowej. Konsole podatne na przeróbkę z tego okresu są oznaczone charakterystycznymi numerami seryjnymi. Jeśli chcecie sprawdzić, czy wasz Nintendo Switch V1 pozwala na wprowadzenie przeróbki wystarczy wejść na stronę ismyswitchpatched.com, wpisać numer seryjny konsoli i sprawdzić wyświetloną wiadomość.

switch oled przerobka

No dobrze, a co chodzi ze złamanymi Nintendo Switch V2, Nintendo Switch Lite, czy Nintendo Switch OLED? Tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Wszystkie te modele zostały wyprodukowane po 2018 i w domyślnej formie są w pełni odporne na lukę Fusée Gelée.

Grupy moderskie Nintendo Switch poprzez przeanalizowanie schematów urządzenia odkryły jednak pewien sposób na obejście wszystkich zabezpieczeń: przylutowanie specjalnie przygotowanego modułu do odpowiednich punktów na płycie głównej wewnątrz konsoli. Jest to operacja bardzo trudna (i jeśli zdecydujemy wykupić się taką usługę) dość droga, ale jej efekty są niepodważalne. Dzięki niej nawet najnowszy Nintendo Switch OLED może zostać przerobiony.

Jak przerobić Nintendo Switch?

Jeżeli posiadamy konsolę Nintendo Switch podatną na przerobienie, to sam proces “łamania” konsoli nie jest zbyt trudny, ale zajmuje dosyć sporo czasu. Przed przerobieniem Switcha należy jednak pamiętać, że taka modyfikacja nie jest w pełni bezpieczna i jeśli popełnimy, jakiś błąd to możemy sprawić, że Nintendo zablokuje konsolę/konto lub (w absolutnie najgorszym wypadku) sami uszkodzimy nasz sprzęt.

Wszystkie ostrzeżenia mamy już za sobą, to teraz bez zbędnego przedłużania czas na instrukcję jak przerobić Nintendo Switch.

Aby przerobić Nintendo Switch potrzebne nam będzie tylko kilka rzeczy:

  • konsola Nintendo Switch z możliwością przerobienia
  • karta microSD o pojemności co najmniej 64 GB (polecane 128 GB lub większa)
  • RCM Jig (polecane) lub inny przyrząd (np. spinacz) do manualnego spięcia pinów w prawej szynie konsolki
  • kabel USB
  • dowolny komputer.

przerobienie nintendo switch

Przerabianie Nintendo Switch zaczynamy od włożenia karty pamięci do konsoli. Następnie pozwalamy ją sformatować i od razu potem wyłączamy konsolę. Teraz wkładamy kartę pamięci do komputera i przenosimy na nią kilka aplikacji. Konkretnie:

  • Hekate + Nyx (bootloader) – do głównego folderu karty
  • Atmosphere (zmodyfikowany system) – do głównego folderu karty
  • Bootlogos (pliki zdjęć do wyświetlania podczas uruchamiania) – do głównego folderu karty
  • Lockpick RCM (narzędzie do wykonywania niezbędnych kopii zapasowych) – do podfolderu “payloads” w folderze bootloader”.
  • 90 DNS Tester (narzędzie do sprawdzania prawidłowości połączenia) – do folderu “switch”.

nintendo switch jak przerobić

Tak przygotowaną kartę pamięci wkładamy z powrotem do Switcha. Następnie wsuwamy RCM Jig zamiast prawego joy-cona i klikamy jednocześnie przycisk zasilania i przycisk głośności +. Teraz przy pomocy komputera należy wysłać obejście payload. Możemy to zrobić używając aplikacji TegraRCM oraz pliku “Hekate Ctacer” pobranego wraz z Hekate. Po wysłaniu payload na naszym switchu pokaże się ekran Hekate.

nintendo switch przeróbka

Po wejściu do bootloadera należy go odpowiednio skonfigurować (np. aktywować emuMMC) i przygotować wszystkie niezbędne kopie zapasowe (eMMC BOOT0 & Boot1 oraz eMMC RAW GP w sekcji Tools i plik prod.keys za pomocą payloadu Lockpick_RCM.bin). Po wykonaniu kopii zapasowej warto przenieść ją do bezpiecznego miejsca na naszym komputerze.

nintendo switch lite przeróbka

Przyszedł czas na uruchomienie zmodyfikowanego systemu. Tak, samo jak wcześniej włączamy więc Hekate, klikamy na opcję “Launch” i wybieramy “EMUMMC”. Po wejściu do systemu wystarczy już tylko połączyć się z Internetem i manualnie ustawić adresy DNS na “163.172.141.219” oraz “207.246.121.77”. Blokują one serwery Nintendo, aby zminimalizować możliwość otrzymania bana.

Na sam koniec warto wejść do galerii zdjęć (teraz znajdują się tam aplikacje homebrew) i przetestować połączenie aplikacją 90 DNS Tester. Jeśli wszystkie adresy Nintendo podświetlą się na zielono, to poprawnie wykluczyliśmy serwery Nintendo i nie musimy przejmować się możliwością zablokowania naszego Nintendo Switch.

nintendo switch oled czym się różni

I oto cały proces przerabiania Switcha! Teraz możecie m.in. ustawić nowy motyw konsoli, podłączyć do niej dowolny kontroler Bluetooth, czy przyspieszyć gry na Nintendo Switch.

Jak przerobić Nintendo Switch Lite?

Proces przerabiania Nintendo Switch Lite jest bardzo podobny do tego znanego z Nintendo Switch V1, ale musimy pamiętać, że mniejsza konsola Nintendo do przerobienia wymaga przylutowania specjalnego modułu na płycie głównej. Bez niego przerobienie Nintendo Switch Lite nie jest (jeszcze) możliwe.

Jak przerobić Nintendo Switch V2 i OLED?

Identyczna sytuacja, jak z Nintendo Switch Lite, ma się również do Nintendo Switch V2 oraz Nintendo Switch OLED. Do przerobienia tych urządzeń potrzebujemy specjalnego chipu zamontowanego wewnątrz konsoli. Po jego zainstalowaniu przerobienie konsoli wygląda praktycznie tak samo, jak w poradniku powyżej.

Czy przeróbka Nintendo Switch kosztuje?

Samo przerobienie Nintendo Switch i wszelkie programy do tego wymagane są w pełni darmowe. Mówimy tutaj tylko o wersjach V1 Switcha, które są łatwo przerabialne i nie wymagają ingerencji w komponenty konsolki.

W przypadku nowszych wersji Nintendo Switch konieczne będzie wykupienie i zainstalowanie specjalnego modułu wewnątrz konsoli. Koszt takiego modułu to ok. 150-200 zł. Dodatkowo jeśli nie potrafimy lutować mikroskopijnych elementów lub po prostu nie chcemy tego robić, to konieczne będzie wykupienie odpowiedniej usługi. W takim wypadku koszt zwiększa się do 350-450 zł.

Przerobienie Nintendo Switch — czy jest legalne?

Legalność przerabiania konsol wygląda kompletnie inaczej w zależności od danego kraju. W USA, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii takie przerabianie jest w pełni legalne (tak długo jak nie wykorzystujemy go do piractwa). Z drugiej strony mamy kraje takie, jak: Niemcy, Francja, czy Japonia, które kategorycznie tego zabraniają.

Niestety Polska należy do tej drugiej grupy, dlatego przerobienie Nintendo Switch w kraju nad Wisłą nie będzie legalne i może podlegać karze grzywny, a nawet pozbawienia wolności.

Dlaczego nie warto przerabiać Nintendo Switch — wady CFW

Mimo tego, że CFW znacznie zwiększa możliwości konsoli, to ma też ono dwie naprawdę duże wady. Pierwsza z nich wiąże się z legalnością tego rozwiązania. Tak, jak wspominaliśmy już wyżej, w Polsce przerabianie, a nawet posiadanie przerobionej konsoli może zostać uznane jako nielegalne. Dlatego nie możemy z czystym sumieniem polecić tego procesu.

Drugim problemem jest możliwość otrzymania bana od samego Nintendo za modowanie konsoli. Jeśli połączymy się z serwerami Nintendo i system wykryje, że posiadamy zmodyfikowane urządzenie, to utracimy dostęp do wszystkich funkcji Nintendo Switch Online systemu. Przy korzystaniu z przerobionego Nintendo Switch należy więc wykorzystywać wspomniane wyżej zabezpieczenia, aby uniknąć tej sytuacji.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak podłączyć nintendo switch do laptopa Jak podłączyć Nintendo Switcha do laptopa?
Wiedziałeś, że istnieje możliwość podłączenia konsoli Nintendo Switch do laptopa? Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, nie martw się! W naszym poradniku omówimy wszystkie kroki,
jak podłączyć nintendo switch do telewizora Jak podłączyć Nintendo Switch do telewizora? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Pytanie o to, jak podłączyć Nintendo Switch do telewizora może wydawać się dziwne. Spokojnie, tutaj nie spotkasz się z taką oceną. W TechPolska.pl potrafimy spojrzeć
pokrowiec na nintendo switch Dlaczego warto kupić pokrowiec na Nintendo Switch?
W dzisiejszym świecie mobilnych gier Nintendo Switch stało się nie tylko symbolem rozrywki, ale również przedmiotem osobistego stylu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej pokrowcom
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *