Regularne aktualizowanie Androida to podstawa, zwłaszcza, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie przechowywanych na smartfonie danych. Nie tylko dzięki kolejnym łatkom dodawane są nowe funkcje i naprawiane błędy, ale też przede wszystkim łatane są różnego rodzaju luki bezpieczeństwa. Tylko jak zaktualizować Android?

Bez obaw – aktualizacja Androida jest znacznie prostsza, szybsza i wygodniejsza niż mogłoby się wydawać. Nie potrzeba żadnych zewnętrznych narzędzi ani specjalnych zdolności programistycznych. Wszystko krok po kroku opiszemy poniżej. Zapraszamy!

Jak zaktualizować Android? Poradnik krok po kroku

Odpowiedź na pytanie, jak zaktualizować Android nie należy do skomplikowanych. Można ją podsumować w pięciu prostych krokach, których wykonanie większości osób nie powinno sprawić problemu. Prezentują się one następująco:

  1. Połącz smartfona z Internetem (najlepiej z siecią Wi-Fi, ponieważ aktualizacja może wymagać pobrania sporego pakietu danych).
  2. Wejdź w “Ustawienia” smartfona.
  3. Poszukaj zakładki “Informacje o telefonie” i naciśnij na kafelek pokazujący aktualną wersję oprogramowania.
  4. Naciśnij na przycisk “Sprawdź aktualizacje” lub podobny.
  5. Jeśli zostanie znaleziona nowa wersja systemu, stuknij w odpowiedni przycisk, aby ją pobrać.

To, jak dokładnie będzie wyglądała w Ustawieniach opcja aktualizacji systemu i gdzie się będzie znajdować zależy od nakładki producenta, więc w niektórych smartfonach może ona być zlokalizowana gdzie indziej. Nie powinno jednak być dużych trudności z jej odnalezieniem.

Nie należy mylić funkcji aktualizacji systemu z funkcją aplikacji systemowych (np. Motywów) – aplikacje systemowe również warto regularnie aktualizować, natomiast ich aktualizacja nie jest równoznaczna z aktualizacją systemu operacyjnego.

Jeśli z jakiegoś powodu powyższy sposób nie sprawdza się w Twoim przypadku, możesz skorzystać z drugiego rozwiązania. Wystarczy, że wykonasz następujące kroki:

  1. Pobierz program producenta do aktualizacji smartfona na Twój laptop lub komputer (np. Kies dla smartfonów od Samsunga) i go zainstaluj.
  2. Podłącz telefon do komputera za pośrednictwem kabla USB.
  3. Upewnij się, że komputer jest połączony z Internetem i otwórz wcześniej zainstalowany program producenta.
  4. Uruchom aktualizację systemu, poczekaj, aż pliki zostaną pobrane i system zostanie zaktualizowany.

Obie z powyższych metod zadziałają w przypadku, kiedy dana aktualizacja została oficjalnie udostępniona dla konkretnego modelu smartfona przez producenta. Istnieje także możliwość instalowania na telefonach nieoficjalnych ROM-ów, ale to bardziej ryzykowne rozwiązanie.

Jeśli jesteście nim zainteresowani, w pierwszej kolejności powinniście zapoznać się z artykułem na temat tego, jak zrootować smartfona. Wynika to z tego, że root urządzenia jest niezbędny do wgrania na niego customowego ROM-u. Dla ciekawskich przygotujemy prawdopodobnie niedługo osobny poradnik dotyczący konkretnie wgrywania nieoficjalnych wersji systemu.

Aktualizowanie Androida – podsumowanie

Jeśli dokładnie zapoznaliście się z powyższymi wskazówkami, powinniście już doskonale znać odpowiedź na pytanie, jak zaktualizować Android. Zdecydowanie aktualizacja Androida jest coś, o czym powinniśmy pamiętać, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że różnego rodzaju oszuści i złodzieje nie śpią, a urządzenia mobilne są szczególnie narażone na atak.

Choćby dlatego, że wiele osób nie posiada na nich zainstalowanych aplikacji antywirusowych. Dodatkowo, nie każdy zna najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Warto jednak zauważyć, że chociaż aktualizacje Androida są na ogół pozytywne, to w przypadku aplikacji na ten system bywa różnie. Przydać się może Wam więc również poradnik, w którym tłumaczyliśmy, jak cofnąć aktualizację aplikacji. Dajcie znać, jeśli macie jakieś pomysły na kolejne artykuły!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak wybrac dobry vpn Jak wybrać dobry VPN na Androida? Ranking
Urządzenia z Androidem nie chronią użytkownika najlepiej, jeśli chodzi o aktywność w sieci. VPN w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem, gdy chcesz zadbać o swoje
jak zmienić vpn w telefonie Jak zmienić VPN w telefonie? Instrukcja krok po kroku
Tytułowy VPN (Virtual Private Network) w telefonach to ciągle pewnego rodzaju nisza, podobnie jak niegdyś antywirus. Ciągle się jednak rozwija i tendencję wzrostową utrzyma jeszcze
strzelanki na telefon Odkryj najlepsze strzelanki na telefon!
Jeszcze nie tak dawno temu przez “gry mobilne” mieliśmy na myśli proste gry logiczne, idealne do gry na małym ekranie. Pomyślcie sobie: jakie są według
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *