Nawet, jeśli ktoś mieszka samemu, a nie z członkami rodziny czy osobami obcymi, warto jakoś zabezpieczyć swój komputer przed nieautoryzowanym dostępem. Zwłaszcza w przypadku, kiedy mamy na nim jakieś wrażliwe dane (zdjęcia, dokumenty) czy jesteśmy zalogowani do swoich kont w różnych serwisach. Tak więc, jak założyć hasło na komputer?

Poniżej przedstawimy Wam krok po kroku najprostszą i najszybszą metodę na zabezpieczenie komputera hasłem. Doradzimy Wam także, jak to hasło powinno wyglądać, aby było trudne do złamania i zapewniało maksymalne bezpieczeństwo. Zapraszamy!

Jak założyć hasło na komputer? Poradnik krok po kroku

Jeśli korzystasz z systemu Windows 10, zabezpieczenie konta jest bardzo proste. W pierwszej kolejności musisz wejść w Ustawienia systemu, a następnie przejść do zakładki “Konta”.

jak założyć hasło na kompuet windows 10

Następnie z paska po lewej stronie okna wybierz kategorię “Opcje logowania”.

jak założyć hasło na komputerze

Zobaczysz wiele dostępnych opcji logowania, chociaż to, z których faktycznie będziesz w stanie skorzystać, zależy od parametrów Twojego sprzętu. Można wśród nich wyróżnić m.in. rozpoznawanie twarzy poprzez Windows Hello, weryfikację odcisku palca, kod PIN, klucz zabezpieczeń, hasło obrazkowe czy zwykłe hasło.

Odpowiedź na pytanie, jak założyć hasło na komputer jest więc prosta. Naciśnij na “Hasło” i wybierz “Zmień” lub “Ustaw” i wpisz nowe hasło (lub najpierw hasło bieżące, a potem nowe, jeśli już jakieś masz). I gotowe!

jak założyć hasło na komputer

Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie jest to kuloodporna metoda i oszust może być w stanie zresetować hasło i uzyskać dostęp do sprzętu nawet mimo niego. Warto mimo wszystko jednak je ustawić, aby zablokować ataki złodziei-amatorów. Nie wystarczy jednak pierwsze lepsze hasło – powinno ono być odpowiednio silne.

Jak założyć hasło na komputerze, aby było trudne do złamania?

Jeśli zastanawiasz się, jak założyć hasło na komputerze, aby było ono relatywnie trudne do złamania, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Dobre hasło powinno być przede wszystkim:

  • długie (co najmniej 8, a najlepiej 12 lub więcej znaków)
  • posiadać wielkie i małe litery
  • posiadać cyfry
  • posiadać znaki specjalne (na przykład %, $, &, ! czy *).

W haśle nie powinny znajdować się takie dane, jak Wasze imię lub nazwisko (czy też imię Waszej dziewczyny, żony, dziecka, psa, rodzeństwa etc.), data urodzenia, wiek, czy też inne tego typu dane, które można łatwo z Wami powiązać.

Co więcej, hasło nie powinno być zapisywane w oczywistym, łatwo dostępnym miejscu, czy to fizycznie na kartce, czy na przykład w pliku tekstowym na dysku. Unikaj także przesyłania go w SMS-ach, mailach czy wiadomościach w komunikatorach tekstowych i zadbaj o to, aby regularnie je wymieniać (co najmniej raz na pół roku).

Zakładanie hasła na komputer – podsumowanie

Wiecie już, jak założyć hasło na komputer, nie pozostaje więc nic innego, jak wcielić tę widzę w życie. Pamiętajcie tylko, aby na przykład nie zapisywać hasła na karteczce i nie przylepiać jej do monitora czy wkładać pod klawiaturę, ponieważ w ten sposób hasło to straci swoje właściwości ochronne. Zadbajcie też o to, aby było ono odpowiednio długie i złożone, tak, aby nie było łatwe do złamania.

Jeśli zainteresował Was ten artykuł, chcielibyśmy przypomnieć Wam o naszym innym poradniku, w którym tłumaczyliśmy, jak zabezpieczyć folder hasłem. Poruszaliśmy też temat tego, jak ukryć dysk lub partycję. Dajcie znać, jeśli macie jakieś pomysły na kolejne tematy, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *