W dzisiejszym świecie posiadanie konta e-mail jest praktycznie równie ważne, jak posiadanie aktywnego numeru telefonu. W wielu przypadkach będzie to najwygodniejsza forma komunikacji, choćby w sprawach zawodowych czy urzędowych. Nie bez przyczyny mówi się, że wiadomości e-mail są współczesną formą listów.
Odpowiedź na nasze pytania uzyskujemy na piśmie – nikt nie może więc zaprzeczyć przebiegowi danej rozmowy. Komunikacja jest zaś błyskawiczna – przynajmniej w tym zakresie, że wysłana przez nas wiadomość natychmiast trafia do adresata.
Istnieje wiele rodzajów skrzynek e-mail, jednak największą popularnością od wielu lat cieszy się Gmail. Jak skorzystać z takiej usługi? Przede wszystkim należy założyć konto – a jak założyć konto Gmail dowiecie się z poniższego tekstu.
Jak założyć konto Gmail? Zakładanie konta Gmail krok po kroku
Na szczęście konto takie bardzo łatwo założyć i można to zrobić z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci WWW. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianej komunikacji telefonicznej, tutaj nie ma konieczności podawania danych z dowodu osobistego, czy zgłaszania rejestracji każdej nowo założonej skrzynki mailowej w specjalnym rejestrze.
1. Wejdź na stronę Gmaila i kliknij “Utwórz konto”
Do Gmaila możemy przejść bezpośrednio z listy wyników wyszukiwania. Wystarczy jedynie wprowadzić w wyszukiwarkę nazwę usługi, a następnie kliknąć w pierwszy od góry wynik wyszukiwania. Na kolejnej stronie klikamy w opcję “utwórz konto”.
2. Uzupełnij formularz rejestracyjny
Formularz rejestracyjny usługi Gmail jest bardzo prosty. Jak widać na poniższym obrazku, podać musimy jedynie podstawowe dane – imię, nazwisko, a także wybraną przez nas nazwę użytkownika. Jeśli jest już ona zajęta, możemy zdecydować się na wpisanie innej, lub skorzystanie z którejś z zaproponowanych przez usługę Gmail. Druga opcja ma ten plus, że zaproponowane nazwy będą dość podobne do tej, o którą wnioskowaliśmy.
Klikając przycisk “dalej” przechodzimy do kolejnej części formularza. Tym razem poproszeni jesteśmy o podanie naszej płci, a także daty urodzenia. Gmail wymaga podania tych informacji, aby lepiej personalizować informacje wyświetlane użytkownikowi, a także by chronić nieletnich przed treściami nie przeznaczonymi dla nich.
Możemy tutaj podać również nasz pomocniczy adres mailowy, lub numer telefonu. Nie są to opcje obowiązkowe, jednak zdecydowanie zalecamy ich wypełnienie. W przeciwnym wypadku uzyskanie dostępu do konta w razie np. zapomnienia hasła może okazać się znacząco utrudnione.
3. Wybierz opcje personalizacji
Kolejnym krokiem jest ustawienie opcji personalizacji. Jeśli chcemy, możemy skorzystać z domyślnych ustawień – wystarczy wybrać pierwszą z opcji na poniższej liście i zatwierdzić nasz wybór. Jeśli zależy nam jednak na większej kontroli nad kontem, możemy manualnie dostosować te ustawienia, klikając w opcję drugą.
Zdecydujemy wówczas, czy chcemy zapisywać naszą aktywność w internecie, aplikacjach oraz serwisie YouTube, a także czy chcemy otrzymywać reklamy ogólne, czy spersonalizowane – dopasowane do nas na podstawie zachowań w sieci.
Ponadto, jeśli taka będzie nasza wola, Google będzie przysłał nam okresowe przypomnienia dotyczące prywatności. Na kolejnym ekranie widzimy podsumowanie podjętych przez nas decyzji – możemy zdecydować się na ich zatwierdzenie, lub wrócić i dokonać edycji.
Niezależnie od wybranej opcji konfiguracji – teraz pozostaje nam już tylko zaakceptować prywatność i warunki. W tym celu scrollujemy na sam dół kolejnego ekranu, a następnie klikamy opcję “dalej”. Niniejszym aktywowaliśmy konto Google Mail.
Dodatkowe benefity związane z kontem Google
Wiemy już, jak założyć konto Gmail, ale to nie wszystko. Nie każdy jest tego świadom, ale nasze świeżo utworzone konto Gmail daje nam także dostęp do całej masy innych możliwości i korzyści. Przede wszystkim – za jego pomocą logować się będziemy mogli również do innych platform i usług świadczonych przez Google, między innymi takich, jak:
- Youtube
- Google Play
- Google Stadia
- Dysk Google
- Google Maps
- Google Hangouts
i kilkunastu innych usług i korzyści. W przypadku niektórych z nich (na przykład serwisu Youtube czy platformy Google Stadia) konieczne będzie potwierdzenie chęci sparowania konta – w zdecydowanej większości przypadków proces ten dzieje się jednak automatycznie.
Jeśli jesteśmy zalogowani do naszego konta Gmail z poziomu danej przeglądarki – przechodząc choćby do Google Maps zostaniemy automatycznie zalogowani na nasze konto. Podobnie, jeśli powiązaliśmy nasze konto Google Mail z danym urządzeniem mobilnym – możemy w prostszy sposób zalogować się choćby do sklepu Google Play.
Gmail a zapamiętywanie danych
Jeśli na etapie rejestracji konta Gmail wyraziliśmy taką zgodę, Google będzie zapamiętywać wszelką aktywność związaną z naszym kontem i przenosić ją na inne urządzenia. Ta opcja dotyczy zresztą całości usług oferowanych przez Google, a nie tylko samego Gmaila.
Oznacza to, że “przesiadając się” ze stacjonarnego komputera na – przykładowo – smartfona lub tableta i zalogujemy się na nasze konto Google, uzyskamy dostęp do pełnej historii wyszukiwania i pozostałych naszych aktywności, które wykonaliśmy na tymże komputerze.
Jest to niewątpliwie pomocne choćby przy pracy zdalnej, czy nauce; gdy realizujemy duży, wymagający stałej uwagi projekt. Z drugiej jednak strony zdecydowanie odradza się w związku z tym logowanie na konto Google w miejscach publicznych.
Istnieje przecież ryzyko, że zapomnimy się wylogować, a przez to kompletnie obca osoba uzyska dostęp do naszych poufnych danych – w tym wiadomości e-mail właśnie.
Na tym chcielibyśmy zakończyć nasz materiał dotyczący tego, jak założyć konto Gmail. Jeśli macie jakieś pytania, śmiało zadawajcie je w komentarzach! Zapraszamy też do zapoznania się z innymi naszymi artykułami dotyczącymi tej usługi. Dotychczas między innymi opisywaliśmy, jak zmienić hasło na Gmail, co warto robić regularnie.
WARTO PRZECZYTAĆ: