Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Pierwiastkowanie to relatywnie często wykorzystywana operacja matematyczna, natomiast wpisanie znaku pierwiastka na klawiaturze komputera to nieco bardziej skomplikowana sprawa niż wpisanie chociażby znaku plusa lub minusa. W związku z tym często pojawia się pytanie: jak zrobić pierwiastek na klawiaturze? Czy istnieje jakiś skrót klawiszowy, który na to pozwala?

Prostą, szybką i skuteczną metodę na wstawianie pierwiastków na klawiaturze omówimy poniżej. Warto ją zapamiętać, ponieważ na pierwszy rzut oka może się ona wydawać mało intuicyjna, ale, kiedy już wejdzie nam w krew, w praktyce nie powinna sprawiać jakichkolwiek problemów. Zapraszamy!

Jak zrobić pierwiastek na klawiaturze? Praktyczny poradnik

Najprościej można odpowiedzieć na pytanie, jak zrobić pierwiastek na klawiaturze, dwoma słowami: skopiować go i wkleić. Skopiować znak pierwiastka można chociażby z tego postu. Wystarczy przytrzymać lewy przycisk myszy i zaznaczyć znak √ – czyli pierwiastek do skopiowania -, a następnie przycisnąć skrót klawiszowy Ctrl + C, aby go skopiować. Kolejny krok to naciśnięcie na miejsce w poście czy dokumencie, w którym chcemy wkleić pierwiastek, po czym przyciśnięcie skrótu klawiszowego Ctrl + V.

Pierwiastek możemy skopiować także z Tablicy znaków, co przyda się na przykład w sytuacji, kiedy nie będziemy mieli dostępu do Internetu, a będziemy chcieli wiedzieć, jak zapisać pierwiastek na klawiaturze. W tym celu należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

1. Naciśnij klawisz Windows, wpisz Tablica znaków i przyciśnij Enter.

pierwiastek na klawiaturze

2. Zaznacz okienko obok “Widok zaawansowany”.

pierwiastek na klawiaturze - tablica znaków

3. W pole obok “Wyszukaj” wpisz “pierwiastek”, po czym naciśnij na przycisk “Wyszukaj”.

pierwiastek na klawiaturze - wyszukaj

4. Naciśnij dwa razy lewym przyciskiem myszy na symbol pierwiastka, który pojawi się w pierwszej kratce powyżej i kliknij na przycisk “Kopiuj”.

pierwiastek na klawiaturze - kopiuj

5. Przejdź do miejsca w dokumencie/poście/e-mailu, w które chcesz wkleić pierwiastek, kliknij w nie lewym przyciskiem myszy, po czym przyciśnij skrót klawiszowy Ctrl + V.

W aplikacjach, które wspierają Unicode, takich jak na przykład Microsoft Word, można także po prostu najpierw wpisać 221A i potem wcisnąć skrót klawiszowy Alt + X.  221A to kod przypisany do znaku pierwiastka w Unicode, a skrót klawiszowy Alt + X przekształci kod w odpowiedni symbol. To rozwiązanie nie zadziała jednak np. w przeglądarce internetowej.

Jak widać, możesz zapisać pierwiastek kwadratowy na różne sposoby i nie jest to szczególnie trudne. Jeśli chodzi o to, jak napisać pierwiastek na telefonie, to tutaj najlepiej albo go skopiować, albo dokładnie przejrzeć zakładkę z cyframi i liczbami w klawiaturze w jego poszukiwaniu (ale nie każda klawiatura na telefonie będzie zawierała pierwiastek).

Pierwiastek na klawiaturze – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższym poradnikiem będziecie już w stanie sami bez problemu odpowiedzieć na pytanie, jak zrobić pierwiastek na klawiaturze. Jest to umiejętność, która w zależności od czyichś zainteresowań i stanowiska pracy może być wykorzystywana bardzo rzadko lub okazjonalnie, ale też w niektórych przypadkach bardzo często. Uznaliśmy więc, że jest to coś, czemu warto dokładniej się przyjrzeć.

Warto wspomnieć, że tym wpisem kontynuujemy naszą serię poradników dotyczących wstawiania różnych symboli do tekstu za pomocą klawiatury. Dotychczas między innymi tłumaczyliśmy już, jak zrobić euro na klawiaturze. Niedawno zdarzyło nam się również omawiać, jak zrobić serce na klawiaturze. Dajcie znać, jeśli są jeszcze jakieś inne kwestie, czy to podobne, czy zupełnie odmienne, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *