Często przygotowujesz różnej maści raporty, prezentacje czy dokumenty, w których muszą znaleźć się równania bądź dane statystyczne? Z pewnością nieraz zdarzy się, że potrzebne będzie wstawienie do nich ułamków. Dość często można w związku z tym spotkać się z pytaniem: jak zrobić ułamek w Wordzie?

jak zrobić ułamek w wordzie

Wbrew pozorom jest to bardzo szybki, łatwy i bezproblemowy proces. Wystarczy dowiedzieć, w którym miejscu znajduje się odpowiadająca za to opcja i to zapamiętać, a w przyszłości proces ten będzie się w stanie wykonywać już bez sprawdzania czegokolwiek. Wszystko krok po kroku wyjaśnimy poniżej. Zapraszamy!

Jak zrobić ułamek w Wordzie? Poradnik krok po kroku

Niektóre ułamki w Wordzie przekształcają się we właściwą formę automatycznie po wpisaniu (na przykład 1/2 czy 1/4), jednak nie wszystkie. Jeśli chcemy, aby przykładowo 1/3 lub 1/5 były w dokumencie widoczne w formie znaku ułamka, a nie jako zwykły tekst, trzeba wstawić odpowiedni symbol samodzielnie.

Odpowiedź na pytanie, jak zrobić ułamek w Wordzie można zawrzeć w następujących prostych do wykonania krokach:

 1. Otwórz dokument w Wordzie i kliknij w miejsce, w które chcesz wstawić ułamek.
 2. Przejdź do zakładki “Wstawianie” na górze ekranu.
 3. Naciśnij na przycisk “Symbol” i kliknij w “Więcej symboli”.
 4. Z listy rozwijanej obok napisu “Podzbiór” wybierz “Formy liczbowe”.
 5. Kliknij na interesujący Cię ułamek (np. 1/6) i naciśnij na wstaw.

I gotowe! Co jednak, jeśli zależy Ci na wstawieniu jakiegoś bardziej “egzotycznego” ułamka, którego nie widać na liście symboli? Na to też jest sposób. Żeby to zrobić, najpierw wejdź, tak jak w poprzedniej instrukcji, we “Wstawianie”, a potem w “Symbol” i “Więcej symboli”.

Tym razem z listy obok napisy “Podzbiór” wybierz “Indeksy górne i dolne”. Jeśli na przykład chcesz stworzyć ułamek 4/44, najpierw naciśnij na kwadrat, w którym 4 znajduje się bliżej górnej krawędzi i kliknij na “Wstaw”, potem naciśnij na symbol “/” i wstaw go, po czym wybierz symbol 4 znajdujący się blisko dolnej krawędzi kwadratu i dwa razy naciśnij na “Wstaw”.

ułamek w wordzie

Podobnie będzie to wyglądało w przypadku innych niestandardowych ułamków. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie każda czcionka obsługuje ułamki – w przypadku niektórych czcionek może nie być na liście podzbiorów form liczbowych czy indeksów górnych lub dolnych (bądź będzie brakowało niektórych cyfr). W takiej sytuacji będzie po prostu trzeba skorzystać z innej czcionki.

Ułamki w Wordzie – podsumowanie

Mamy nadzieję, że tym artykułem udało nam się adekwatnie odpowiedzieć na pytanie, jak zrobić ułamek w Wordzie. Nie jest to jak widać szczególnie trudne, ale, jeśli nie wie się, gdzie szukać takiej opcji, może to być po prostu nieco irytujące i mało intuicyjne. Warto wiedzieć, jak wstawić ułamek w Wordzie zwłaszcza, jeśli często ma się do czynienia z dokumentami zawierającymi równania czy statystyki, ale nie tylko – jest to ogółem przydatna umiejętność.

ułamki w wordzie

Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę w zakresie najważniejszych funkcji tego edytora tekstu, koniecznie sprawdźcie także nasz poradnik opisujący numerowanie stron w Wordzie. Może Wam się przydać również artykuł na temat tego, jak usunąć stronę w Wordzie. Koniecznie dajcie nam znać, jeśli są jakieś kwestie, których jeszcze nie omówiliśmy, a którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć!

Udostępnij

Administrator

3Komentarze

 • Henryk, 22 października 2022 @ 20:31 Odpowiedz

  jak wpisać ułamek: w lczniku C z indeksem p minus C z indeksem w; w mianowniku C z indeksem w razy t ; całość mnożona przez 100%? .
  czy można wstawić kreskę ułamkową na której będę operował dowolnie?

 • gfagf, 23 maja 2023 @ 18:55 Odpowiedz

  tech polsak – chyba wstyd polska. ulamki pisze sie z kreska pozioma a nie z ukosnikiem!!!

 • gfagf, 23 maja 2023 @ 18:56 Odpowiedz

  Henryk – nie liczmy tu na odpowiedz. Wstyd mi za Polske i Polakow…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *