GPT-4, czyli najnowszy i najbardziej zaawansowany model AI generujący tekst od OpenAI, jest doskonale znany innym gigantom w branży. Z najnowszych przecieków wynika, że Meta postanowiła zrobić z niego cel dla swojej najnowszej technologii.

Nowy model Mety będzie darmowy?

Jak donosi Wall Street Journal, Meta chce, aby jej najnowszy model był równie potężny, jak GPT-4, czyli model z 2023 roku posiadający 170 bilionów parametrów (dla porównania, GPT-3 z 2020 roku ma 175 miliardów parametrów). Do tego jednak daleka droga, ponieważ firma jeszcze nie zaczęła go trenować — ma to w planach na początek 2024 roku.

Natomiast już zaczęły się przygotowania ze sprzętowego punktu widzenia. Według źródeł WSJ, Meta nie chce już polegać na usłudze chmurowej Microsoft Azure. W związku z tym tworzy niezależną, własną infrastrukturę (i wykupuje potężne chipy Nvidia H100 o wartości ~150 000 złotych jeden).

Co ciekawe, rzekomo prezes Mety, Mark Zuckerberg, jest wielkim zwolennikiem tego, aby zewnętrzne firmy mogły wykorzystywać nowy model do tworzenia własnych narzędzi opartych na AI bez opłat. Nie jest to zupełnie nowe podejście.

W lipcu tego roku Llama 2, czyli inny model językowy właściciela Facebooka, stał się oprogramowaniem open-source, dostępnym za darmo do użytku naukowego i komercyjnego. Jest dostępny w 3 wariantach: z 7, 13 lub 70 miliardami parametrów.

Tymczasem rywale nie śpią

Meta chce dorównać GPT-4, a tymczasem OpenAI cały czas rozwija swoją technologię. Między innymi niedawno firma wprowadziła możliwość dodania własnych instrukcji do ChatuGPT, które chatbot będzie miał już zaprogramowane na starcie każdej konwersacji. Pojawiła się też wersja firmowa tego narzędzia.

Wciąż jednak obracamy się w obszarze modelu GPT-4. Pojawia się pytanie, czy twórcy pracują już nad kolejną generacją? Okazuje się, że nie. W kwietniu 2023 prezes OpenAI, Sam Altman, wyraźnie zaznaczył, że aktualnie firma nie trenuje jeszcze GPT-5 i „przez jakiś czas” jeszcze nie będzie tego robić.

Warto pamiętać, że OpenAI i Meta to nie jedyni gracze na rynku. Google także ma swoje modele i rozwiązania, w tym Barda, a Apple rzekomo wydaje miliony dolarów dziennie na trening modelu określanego wewnętrznie jako „Ajax” (który ma być nawet potężniejszy niż GPT-4)!

Co o tym wszystkim sądzicie? Jesteście ciekawi, co uda się stworzyć Mecie? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

chatgpt głos ChatGPT zyskał głos (a nawet 5)! Można z nim rozmawiać, w tym po polsku
Twórcy ChatuGPT nie zwalniają tempa, i to mimo pojawiających się ciągle kontrowersji, takich jak niedawne pozwanie OpenAI przez Elona Muska. Właśnie wprowadzili nową funkcję —
chatgpt glitche ChatGPT miał chwilę słabości. Kuriozalne zachowanie bota wymusiło reakcję OpenAI
Od wielu miesięcy jednym z najgorętszych tematów pozostaje dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. Spektakularne możliwości tej technologii budzą powszechne uznanie. Pasmo sukcesów i zachwytów bywa jednak
meta Meta rzekomo zawiesiła produkcję swojego smartwatcha
Miał być rywal dla Apple Watcha, a jest… nic. Jeśli wierzyć źródłom portalu Bloomberg, Meta zastopowała produkcję swojego smartwatcha (który co prawda nigdy nie został
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *