Elon Musk, Technokról Tesli, nakazał firmie wstrzymać akceptowanie płatności za pojazdy w postaci Bitcoinów. Przyczyną takiego stanu rzeczy ma być negatywny wpływ na środowisko naturalne kryptowalut. Jest to o tyle ciekawe, że niedawno Tesla zainwestowała w Bitcoina ogromne pieniądze.

Płatności Bitcoinem zawieszono ze względu na duże zużycie paliw kopalnych do jego wydobycia

W marcu 2021 Tesla zaczęła umożliwiać płacenie za swoje pojazdy Bitcoinem (aczkolwiek tylko w Stanach Zjednoczonych). Teraz Elon Musk poinformował o zawieszeniu płatności tą kryptowalutą na Twitterze. Rynek szybko zareagował i już doszło do spadku wartości tej kryptowaluty o kilka procent. Decyzję uzasadniono następująco:

Tesla zawiesiła zakupy pojazdów za pomocą Bitcoina. Jesteśmy zaniepokojeni gwałtownym wzrostem wykorzystania paliw kopalnych do wydobycia i transakcji Bitcoin, zwłaszcza węgla, który ma najgorszą emisję spośród wszystkich paliw.

Kryptowaluty to dobry pomysł na wielu poziomach i uważamy, że ma obiecującą przyszłość, ale nie może się to wiązać z dużym kosztem dla środowiska.

Tesla nie będzie sprzedawać żadnych Bitcoinów i zamierzamy używać ich do transakcji, gdy tylko wydobycie przejdzie na bardziej zrównoważoną energię. Przyglądamy się również innym kryptowalutom, które zużywają <1% energii na transakcję Bitcoina – Elon Musk

Jako ciekawostkę można dodać, że w tym miesiącu miliarder pojawił się w programie komediowym Saturday Night Live, a po jego występie dramatycznie spadła wartość innej kryptowaluty, o której sporo się ostatnio mówi (i o której wspomniał sam Musk), a mianowicie DogeCoina. Wiele osób spodziewało się, że efekt będzie odwrotny i wartość tej kryptowaluty poszybuje w kierunku 1 dolara.

Tesla zainwestowała 1,5 miliarda w Bitcoina

W tym kwartale Tesla zainwestowała 1,5 miliarda dolarów w Bitcoina, z czego 10% potem sprzedała i wygenerowała dzięki temu 101 milionów dolarów zysku. Zach Kirkhorn, dyrektor finansowy firmy, chwalił tę walutę i jeszcze niedawno twierdził, że Tesla wierzy w jej żywotność.

Decyzję o zakupie Bitcoina w takiej ilości uzasadniono chęcią przechowywania gdzieś gotówki firmowej, tak, aby z jednej strony można było ją w każdej chwili odzyskać, a żeby z drugiej strony zwrot z inwestycji był lepszy niż na bankowej lokacie.

Co sądzicie o tej decyzji Tesli? Uważacie, że kryptowaluty powinny być akceptowane jako metoda płatności, czy to za samochód, czy inne towary? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *