Monitory 24 cale to opcja, na którą decydują się przede wszystkim osoby z niewielką przestrzenią do pracy (jako jedyny monitor) bądź takie, które chcą dobrać dodatkowy, mniejszy monitor do swojego głównego ekranu. W sklepach z elektroniką można znaleźć monitory o tej przekątnej przeznaczone do gamingu, ale też modele idealne do pracy biurowej, jak i takie stworzone z myślą o osobach zajmujących się profesjonalną obróbką foto i wideo.

Jeśli interesują Cię monitory 24 calowe ranking może okazać się przydatny – nie zabrakło oczywiście propozycji z każdej z wymienionych kategorii. Postaraliśmy się umieścić w nim zarówno modele droższe, jak i z niższej półki cenowej, tak, aby każdy mógł znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas informacje okażą się dla Was przydatne i pozwolą Wam podjąć właściwą decyzję zakupową. Rozpoczynamy nasz ranking monitorów i zapraszamy do lektury!

Monitory 24 cale – jakie powinny być najlepsze monitory?

Różne monitory 24 cale będą miały wspólną jedną kwestię – tytułową przekątną. Nie ma znaczenia, czy jest to monitor Samsung lub AOC. Mogą jednak różnić się pod wieloma innymi względami. To, na jakie kwestie powinniśmy zwracać największą uwagę, zależy głównie od tego, do czego chcemy dany monitor wykorzystać.

W przypadku graczy kluczowym parametrem będzie częstotliwość odświeżania ekranu (obecnie topowe monitory oferują częstotliwość odświeżania na poziomie co najmniej 144Hz – coraz częściej nawet 240Hz, warto wybrać monitor z wysoką częstotliwością odświeżania). Istotny jest także czas reakcji, wyrażony w milisekundach – im niższy, tym lepszy. Większa częstotliwość i niski czas reakcji będą oznaczały płynny obraz oraz brak “lagów” podczas grania.

Wysoka rozdzielczość również jest ważna dla graczy, ale nie tylko, więc warto zwracać na nią uwagę również w sytuacji, gdy gamerami nie jesteśmy. Wielkość podstawki i ogółem monitora może być kluczowa dla pracowników biurowych, dysponujących nierzadko niewielkimi biurkami, zaś graficy i montażyści wideo będą interesować się zapewne przede wszystkim pokryciem barw, a także proporcjami.

Aspekty uniwersalne, potencjalnie istotne dla każdego typu użytkowników, to możliwość regulacji wysokości ekranu czy kąta jego nachylenia, a także obrócenia go o 90 stopni. Również waga, grubość monitora czy jego walory estetyczne mogą być ważne, podobnie jak ilość i typ wbudowanych portów. Najlepszy monitor dla jednej osoby może wyglądać inaczej niż najlepszy monitor dla drugiej.

AOC AGON AG241QG

AOC AGON AG241QG
Źródło: AOC

Zalety

  • regulacja wysokości, kąta pochylenia
  • funkcja PIVOT
  • port USB 3.0 i nie tylko
  • wysoka rozdzielczość
  • świetny dla wymagających graczy

Wady

  • wysoka cena
  • przy tej cenie dobra byłaby częstotliwość odświeżania 240Hz

Nasz ranking monitorów otwiera propozycja marki AOC. AOC AGON AG241QG to sprzęt z najwyższej półki, jeśli chodzi o monitory 24 cale. Być może nawet najlepszy monitor gamingowy w tej kategorii. Mamy tu matrycę TN LED i imponującą rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli (proporcje ekranu 16:9), a także czas reakcji na poziomie 1ms oraz częstotliwość odświeżania na poziomie 165Hz (mogłoby to przy tej cenie być już 240Hz, ale wciąż nie jest to zły wynik).

Uwagę mogą zwracać bardzo szerokie kąty widzenia 160 stopni (w pionie)/ 170 stopni (w poziomie), a także obecność regulacji wysokości i kąta nachylenia, a także funkcji PIVOT (co oznacza, że z monitora można korzystać w trybie poziomym, ale też w trybie pionowym). Nie zabrakło też kompatybilności z technologią G-Sync oraz dwóch głośników po 2W.

Jest oczywiście port HDMI, a także DisplayPort i wyjście liniowe audio, nie zabrakło też kilku portów USB, w tym portu z opcją ładowania, do którego można podłączyć m.in. telefon czy słuchawki bezprzewodowe.

Niestety, wysoka jakość to i wysoka cena – za ten model trzeba zapłacić około 2 279 złotych. Najlepszy monitor się ceni. Jest to jednak niewątpliwie warty rozważenia monitor 24-calowy, jeśli cena nie gra roli, a kluczowa jest jak najwyższa wydajność.

Acer B248Ybemiqprcuzx

Acer B248Ybemiqprcuzx
Źródło: Acer

Zalety

  • PIVOT, regulacja wysokości i kąta nachylenia
  • wbudowana kamerka internetowa
  • elegancki design i wąskie ramki
  • ogrom portów (LAN, USB-A, USB-C i inne)
  • sprzęt z matrycą IPS

Wady

  • kamerka nie jest zbyt szałowa

Acer B248Ybemiqprcuzx to z kolei propozycja skierowana dla pracowników biurowych, którzy poszukują monitora rozbudowanego o dodatkowe funkcje właśnie typowo biurowe. Mamy tutaj ekran IPS o rozdzielczości FullHD, z częstotliwością odświeżania 75Hz i czasem reakcji 4 ms. Zintegrowana technologia Acer VisionCare 3.0 dba o zredukowanie zmęczenia oczu do minimum, co niewątpliwie przyda się podczas wielogodzinnej pracy przed ekranem.

Jak mogliście zauważyć na powyższym zdjęciu, jest to emenement, jeśli chodzi o monitory 24 cale, ponieważ posiada wbudowaną kamerę internetową. Oczywiście nie jes to kamera do streamingu, ale do spotkań firmowych na Zoomie jak najbardziej się nada. Jest sparowana z funkcją Windows Hello™ , więc można za jej pomocą uruchamiać system Windows bez hasła (przy pomocy rozpoznawania twarzy).

Warto jeszcze zwrócić uwagę na funkcję PIVOT, a także dopasowanie wysokości i kąta nachylenia monitora. Dodatkowo, funkcja łączenia szeregowego pozwala na wygodne łączenie kilku takich monitorów w jedną, zgraną całość.

Przydać może się też spora ilość dostępnych portów, a mianowicie DisplayPort, HDMI, LAN, wyjście liniowe audio, kilka portów USB-A i port USB-C. Wiele sprzętów czy Internet można podłączyć bezpośrednio do monitora i nieco uporządkować w ten sposób plątaninę kabli. Za ten ciekawy monitor trzeba zapłacić około 1 439 złotych.

iiyama G-MASTER Red Eagle GB2470HSU-B1

iiyama G-MASTER Red Eagle GB2470HSU-B1
Źródło: Iiyama

Zalety

  • ekran obrotowy i regulowany
  • wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
  • bardzo szybki czas reakcji
  • całkiem solidne głośniki
  • różne tryby gry do wyboru

Wady

  • mogłoby być więcej portów USB-A

Jeśli wymieniamy najlepsze monitory 24-calowe, trzeba wspomnieć o marce iiyama. Monitor iiyama G-MASTER Red Eagle GB2470HSU-B1 to kolejny na tej liście model skierowany przede wszystkim do graczy – tańszy niż otwierająca ranking propozycja od AOC, ale też nie całkowicie budżetowy. Jest to monitor o matrycy PS LED i rozdzielczości FullHD. Warto zwrócić uwagę na proporcje 16:9, a także wysoką częstotliwość odświeżania ekranu 165 Hz i bardzo niski, a tak istotny dla graczy szybki czas reakcji 0,8 ms.

Sprzęt posiada dwa głośniki o mocy po 3W, a więc są to nieco mocniejsze głośniki niż w większości monitorów w tej kategorii cenowej. Sprzęt posiada ponadto porty HDMI, DisplayPort, wyjście liniowe audio, a także dwa porty USB-A. Ramka jest dość wąska, a sam monitor – solidnie wykonany. Posiada oczywiście opcję regulacji wysokości i pochylenia w pionie, a do tego jest to monitor obrotowy (ma funkcję PIVOT).

Technologia Flicker-Free oraz Low Blue Light daje wytchnienie oczom, a użytkownik może się przełączać między różnymi trybami gry, aby uzyskać optymalny rezultat pod względem kolorów. Funkcja Black Tuner z kolei sprawia, że można dostosować czernie do swoich preferencji, tak, aby nie przegapić żadnego przeciwnika w ciemniejszych lokacjach. To wszystko za około 949 złotych.

ASUS ProArt PA248QV

ASUS ProArt PA248QV
Źródło: Asus

Zalety

  • zapewnia branżowe standardy
  • jest PIVOT i różne regulacje
  • fabrycznie skalibrowany
  • sporo portów
  • solidne wykonanie
  • dobra jasność monitora

Wady

  • przeciętne głośniki

Najlepszy monitor dla artystów? Niewykluczone. ASUS ProArt PA248QV w naszym rankingu monitorów 24-calowych to oczywiście ukłon w stronę grafików czy też montażystów wideo. Jest to monitor o matrycy IPS LED i proporcjach 16:10, a także rozdzielczości FullHD, z częstotliwością odświeżania ekranu 75Hz i czasem reakcji na poziomie 5 ms. Producent deklaruje kontrast statyczny 1000 : 1 i kontrast dynamiczny 100000000 :1. Jasność ekranu to z kolei 300 cd/m2.

Kąty widzenia 178 stopni w pionie i poziomie są doskonałe, a sam monitor można dostosowywać pod względem wysokości i kąta nachylenia. Jest też funkcja obrotowego ekranu (PIVOT), pozwalająca wygodnie tworzyć w pionie i poziomie. To, co grafików będzie pewnie najbardziej interesowało, to fakt, że sprzęt “z pudełka” jest fabrycznie skalibrowany i posiada status Calman Verified.

Należy również wskazać na to, że ten monitor zapewnia branżowy standard 100% sRGB / 100% Rec i oferuje gamę 709 kolorów. Wynik ∆E <2 oznacza genialną dokładność kolorów, tak istotną w pracy grafika czy edytora wideo.

Portów Ci tutaj dostatek – w tym monitorze można znaleźć DisplayPort, HDMI, aż cztery porty USB 3.0 / USB 3.1, wejście liniowe audio, wyjście liniowe audio oraz port VGA. Sprzęt posiada ponadto 2 wbudowane głośniki o mocy 2W każdy. Ten model to wydatek rzędu 1 149 złotych.

Acer Nitro VG240Ybmiix

Acer Nitro VG240Ybmiix
Źródło: Acer

Zalety

  • elegancki design
  • atrakcyjna cena
  • dobry dla niewymagających graczy
  • kompaktowa podstawka

Wady

  • brak obrotu i regulacji wysokości
  • częstotliwość odświeżania mogłaby być wyższa

Acer Nitro VG240Ybmiix to kolejny monitor gamingowy, natomiast już znacznie bardziej budżetowy. Cieszy się sporą popularnością – i nie bez powodu. Jak na swoją cenę, zapewnia całkiem dobre wrażenia z grania, a do tego charakteryzuje się niewielką podstawką i estetycznym designem (miłym dodatkiem są wąskie ramki).

W tym modelu wykorzystana została matryca IPS. Rozdzielczość FullHD, czas reakcji na poziomie 1ms i częstotliwość odświeżania 75Hz powinny bez wątpienia wystarczyć mniej wymagającym graczom. Użytkownicy do dyspozycji dostają dwa porty HDMI, jeden VGA oraz wejście liniowe audio.

Monitor posiada wbudowane głośniki 2x2W, kąty widzenia 178 stopni i obsługuje technologię AMD FreeSync. Nie posiada za to funkcji PIVOT (obrotowego ekranu) czy regulacji wysokości, ale jest za to regulacja kąta nachylenia. Wszystko to za zaledwie 699 złotych.

Philips 243V7QDAB/00

Philips 243V7QDAB/00
Źródło: Philips

Zalety

  • dobry stosunek ceny do jakości
  • wiele trybów odpowiednich do biura
  • wbudowane głośniki
  • niewielkie ramki

Wady

  • brak wielu regulacji
  • niezbyt szałowy design

Nasz ranking, w którym opisujemy najlepsze monitory 24 cale kończy propozycja od Philipsa, a mianowicie typowo biurowy monitor Philips 243V7QDAB/00. Posiada on matrycę IPS o rozdzielczości FullHD i oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 75Hz, natomiast czas reakcji 5 ms.

Do dyspozycji mamy wyjście liniowe audio, port HDMI, DVI oraz VGA. Pracownicy biurowi z pewnością docenią m.in. tryb LowBlue oraz Flicker-Free. Miło, że dodano też głośniki i regulację kąta nachylenia (wysokości niestety już nie). Chociaż nie jest to najpiękniejszy monitor na świecie, to trzeba wskazać, że ramki są dość minimalne, co zwiększa komfort pracy.

Za opisywany monitor Philips 243V7QDAB/00 trzeba zapłacić około 689 złotych, a więc jest to propozycja dość niedroga – tani monitor dla mało wymagających.

Jeśli jednak komuś zależy na budżetowym monitorze 24-calowym do biura z zakrzywionym ekranem, to zamiast tego Philipsa rekomendujemy model od Samsunga, a mianowicie monitor Samsung C24F396FHR. Za 619 złotych otrzymujemy zakrzywiony monitor 24″ o rozdzielczości FullHD i matrycy VA.

LG 24MP59G-P

LG 24MP59G-P
Źródło: LG

Zalety

  • jak na tak niską cenę – mogłoby być dużo gorzej
  • to nie typowy monitor do pracy biurowej – nada się też do grania
  • całkiem nowoczesny designt
  • szybki czas reakcji

Wady

  • jakość wykonania bez szału
  • nie ma głośników

LG 24MP59G-P to budżetowy monitor oferujący rozdzielczość Full HD, matrycę IPS i częstotliwość odświeżania ekranu 75Hz. Warto także wspomnieć o takich aspektach tego sprzętu, jak czas reakcji 1 ms (MBR)/5 ms (GTG), kompatybilność z technologią FreeSync i jasność 250 cd/m².

Kąt widzenia zarówno w pionie, jak i w poziomie wynosi 178 stopni. Możliwa jest regulacja kąta pochylenia (Tilt), natomiast nie ma funkcji PIVOT, swivel czy regulacji wysokości. Nie ma też głośnika i funkcji montażu na ścianie (ale w przypadku 24-calowego monitora to raczej nie priorytet).

Wszystko to za około 550 złotych, więc naprawdę nie jest źle. Nasz ranking monitorów 24 calowych kończymy więc najtańszym urządzeniem, chociaż nie można powiedzieć, aby był to zły sprzęt. Przeciwnie, można uznać go za najlepszy monitor w swojej kategorii cenowej.

Najlepsze monitory 24 cale – podsumowanie

Monitory 24 cale nie są może tak popularne jak kiedyś, jako że staniały większe ekrany, ale wciąż mają swoje zastosowania. Przede wszystkim zajmują niewiele miejsca, więc będą idealnie pasowały do mniejszych biurek, bądź też sprawdzą się jako uzupełnienie drugiego, większego monitora. Dostępnych opcji do wyboru jest jak widać mnóstwo.

Powyżej wymienione to te monitory 24-calowe, które naszym zdaniem warte są największej uwagi, ale oczywiście chętnie poznamy również Wasze rekomendacje, więc nie wahajcie się dzielić nimi w komentarzach. Nasz ranking monitorów to tylko wskazówka – dla niektórych najlepszą opcją może być np. monitor Samsung lub jeszcze inny.

Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z innymi przygotowanymi przez nas dotychczas materiałami. Stworzyliśmy między innymi czytnik ebooków ranking, jak i przygotowaliśmy zestawienie, w którym omawiamy najlepsze fotele dla graczy. Dajcie znać, jeśli macie jakieś pomysły odnośnie do kolejnych tematów, które powinniśmy poruszyć na naszym portalu!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Acer zaprezentował nowe laptopy antybakteryjne i kurtkę z kawy
Podczas konferencji Next@Acer producent pokazał szereg nowych produktów – w tym linię sprzętu i akcesoriów o właściwościach antybakteryjnych. Należą do niej oczywiście laptopy ze specjalnymi
Ranking najlepszych laptopów do 1500 zł Ranking najlepszych laptopów do 1500 zł – TOP 6 modeli, które warto wybrać w 2022 roku
Przenośny komputer to sprzęt o uniwersalnym zastosowaniu. Służy do standardowego, codziennego użytku (np. sprawdzania social mediów), rozrywki lub zdalnej pracy. Warto zadbać o to, by
lekki laptop Lekki laptop – zestawienie najciekawszych modeli
Tak, jak telefony komórkowe dostępne dla wszystkich były absolutną rewolucją na rynku, tak przenośne komputery nazwane laptopami były rewolucją w swojej branży. To był piękny
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *