Czy wiedzieliście, że na terenie Austrii zabronione jest korzystanie z wideorejestratorów w samochodach? Zakaz ten związany jest podobno z chęcią zapewnienia wszystkim użytkownikom drogi pełnej prywatności. Szkoda tylko, że cierpi na tym interes samych kierowców, którzy tracą możliwość do nagrywania niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Na szczęście Polska nie wprowadziła i nie planuje wprowadzenia podobnych regulacji prawnych. Rynek urządzeń do nagrywania obrazu z perspektywy przedniej szyby stale się u nas rozrasta bo i przybywa nowych nabywców. Kilka dni temu do do redakcji TechPolska dotarł najnowszy produkt firmy Navitel – kamerka oznaczona sygnaturą R1000. Poniżej przeczytacie o spostrzeżeniach na temat urządzenia jakie zrodziły się w nas po tym krótkim czasie użytkowania. Sprawdzicie też jak kamera jest zbudowana oraz najważniejsze – jaką jakość materiału oferuje. Zapraszamy!

 

Opakowanie i wygląd

Zacznijmy od początku. Kamera zapakowana została w przyjemnie wykonane, kartonowe pudełko. Aby je otworzyć najpierw pozbywamy się folii zabezpieczającej i podnosimy jego górną część. Wewnątrz powita nas półka z dwoma, wydzielonymi zagłębieniami. W nich znajdziemy głównego bohatera dzisiejszej recenzji – kamerkę Navitel R1000 oraz uchwyt służący do przymocowania na szybie. Poziom niżej to miejsce przewidziane na akcesoria. Do urządzenia producent dołącza jeden kabel mini-usb, ładowarkę samochodową, zapasowy listek samoprzylepny oraz ściereczkę z mikrofibry. Trzeba przyznać, że Navitel postarał się w tym względzie. na starcie otrzymujemy prawie pełny zestaw, który umożliwi nam uruchomienie kamerki. Piszę prawie bowiem do pełni szczęścia brakuje tylko karty pamięci. W moim przypadku nie było jednak problemu, jako posiadacz zbędnego nośnika typu microSD o pojemności 32GB od razu sformatowałem kartę i umieściłem w slocie R1000.

 

[inpost_fancy thumb_width=”200″ thumb_height=”200″ post_id=”2661″ thumb_margin_left=”5″ thumb_margin_bottom=”5″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”2″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”fancy” sc_id=”sc1506201290741″]

 

Rejestrator składa się właściwie z dwóch części i jest to rozwiązanie, które szczególnie przypadło mi do gustu. Element numer jeden to uchwyt. Ta część odpowiada za stabilne umocowanie kamery na szybie. Na płaskiej powierzchni podklejony jest specjalną taśmą, powierzchnia po drugiej stronie to właściwie stacja dokująca kamery. Widoczne styki doprowadzają prąd, którego źródło stanowi port mini-USB na boku uchwytu. Sama kamera natomiast jest niewielkich rozmiarów kulką, z jednej strony spłaszczoną. Górna jej powierzchnia to ponownie styki, które umożliwią przepływ prądu między nią a uchwytem. W całość oba elementy łączą się używając silnych magnesów.

 

[inpost_fancy thumb_width=”200″ thumb_height=”200″ post_id=”2661″ thumb_margin_left=”5″ thumb_margin_bottom=”5″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”4″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”fancy” sc_id=”sc1506201557933″]

 

Ponieważ na uchwycie prócz portu miniUSB nie znajdziemy więcej ciekawych rzeczy skupmy się na kamerze. Ta na spłaszczonej powierzchni posiada świetnej jakości, kolorowy, ekran LCD o przekątnej 1,2’’ i uniwersalnych proporcjach 16:9. Niżej ujrzymy cztery przyciski nawigacyjne:

 • “M” – przejście do menu, przełączanie między kartami
 • Strzałka w górę oraz w dół – nawigacja w menu
 • “OK” – przycisk służący do zatwierdzania wybranych opcji

Sterowanie i porty

To oczywiście nie wszystko. Jak już może spostrzegliście na zdjęciach R1000 posiada jeszcze na boku przycisk POWER służący do uruchamiania oraz wyłączania urządzenia. Jest także gumowa zaślepka pod którą kryje się kolejny port miniUSB oraz wspomniany wcześniej slot na karty microSD. Całość konstrukcji wykonana jest z wysoką starannością. Do budowy kamerki wykorzystano wysokiej jakości materiały a poszczególne elementy są dobrze spasowane.

 

[inpost_fancy thumb_width=”200″ thumb_height=”200″ post_id=”2661″ thumb_margin_left=”5″ thumb_margin_bottom=”5″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”3″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”fancy” sc_id=”sc1506201390116″]

 

Podoba mi się również sama idea dwuczęściowej kamery. Zostawiając auto na parkingu nie musimy bać się o ewentualne włamanie mające na celu kradzież sprzętu. Dzięki temu, że wykorzystano połączenie magnetyczne – po prostu odczepiamy kamerkę od uchwytu i wkładamy do kieszeni. Za lekki minus muszę jednak uznać zastosowanie taśmy przylepnej zamiast przyssawki. Ja – posiadacz jednego samochodu właściwie nie mam z tym problemu. Uchwyt zamontowałem jednorazowo a dołączona taśma trzyma na prawdę mocno. Co jednak gdy chcielibyśmy przenosić kamerę z auta do auta? Jaka będzie żywotność taśmy? Cóż – na pewno niższa niż klasycznej przyssawki, którą spotkać możemy w standardowych uchwytach samochodowych.

 

[inpost_fancy thumb_width=”120″ thumb_height=”150″ post_id=”2661″ thumb_margin_left=”5″ thumb_margin_bottom=”5″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”5″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”fancy” sc_id=”sc1506201830287″]

Szczegóły techniczne i jakość nagrań

Wczytując się w specyfikacje Navitel R1000 dowiadujemy się, iż sprzęt nagrywa obraz w jakości Full HD, z szybkością 30 klatek na sekundę. Wideorejestrator posiada sensor optyczny GC2023 i szerokokątny obiektyw 165°, wykonany z sześciowarstwowego szkła. To oczywiście nie wszystko. Navitel postanowił upakować do swojej kamerki szereg innych ciekawych rozwiązań mamy więc:

 • Moduł GPS, któryumożliwia określenie dokładnego położenia geograficznego pojazdu w momencie nagrywania,
 • Czujnik przeciążeń – w przypadku zderzenia lub nagłego manewru, kamerka zapisuje materiał wideo i zabezpiecza w celu późniejszego wykorzystania,
 • Wi-Fi – R1000 może służyć także jako monitoring pomieszczeń komunikując się bezprzewodowo z aplikacją mobilną.

No dobrze, ale jak te wszystkie parametry wpływają realnie na jakość i użyteczność powstałego materiału? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej. Przegotowane dwa materiały wideo przedstawiają realne możliwości recenzowanego dziś wideorejestratora. Ze względu na panujące obecnie warunki pogodowe udało nam się przetestować R1000 w dwóch typach scenerii: dzienna-deszczowa oraz nocna. Zapewniamy, że gdy tylko do naszych rejonów zawita Słońce – pojawi się kolejny, trzeci filmik, który uzupełni recenzję o materiał nagrany w pogodny dzień.

 


System operacyjny i aplikacja mobilna

 

Wyposażenie Navitel’a R1000 w ekran ciekłokrystaliczny wymagało stworzenia chociaż namiastki systemu operacyjnego. Ściślej rzecz ujmując mam na myśli zestaw menu, który umożliwi na przykład edycję podstawowych ustawień. Korzystając z czterech przycisków funkcyjnych sprawnie możemy poruszać się pomiędzy opcjami urządzenia. Bezpośrednio z poziomu tego małego ekraniku dostosujemy ustawienia kolorów czy ostrości obrazu. mamy też wpływ na działanie moduły GPS, czujnika przeciążeń a nawet Wi-Fi.

 

Menu urządzenia dostępne jest także w języku polskim.

Gdyby tego było mało – producent do swojego urządzenia udostępnia aplikację mobilną. Dzięki niej uzyskać możemy dostęp do zdalnego podglądu wideo w czasie rzeczywistym, a dzięki funkcji transferu wideo nasze pliki przeniesiemy na urządzenie mobile nawet bez konieczności wyjmowania karty SD. Warto zauważyć, iż na dzień dzisiejszy aplikacja dostępna jest jedynie na urządzeniach z systemem Android. Premiera oprogramowania na urządzenia marki Apple planowana jest na koniec tego roku.


 Podsumowanie

Po kilku dniach spędzonych z Navitel’em R1000 mogę stwierdzić, iż jest to bardzo dobre urządzenie. Mamy do czynienia ze świetnie wykonanym, dobrze oprogramowanym wideorejestratorem, który sprawdzi się w najróżniejszych warunkach pogodowych i oświetleniowych. Bogate wyposażenie w postaci kabli zasilających i taśm przylepnych zapewni nam łatwy i szybki start przygody związanej z użytkowaniem urządzenia. Na uwagę zasługuje także świetna idea dwuczęściowej budowy łączonej magnetycznie. Minusy? Moim zdaniem producent słabo trafił z użyciem folii przylepnej. Korzystając z przyssawki czułbym się znacznie pewniej, na dodatek częściej mógłbym demontować zestaw z szyby aby przenieść go w inne miejsce.

[inpost_fancy thumb_width=”150″ thumb_height=”200″ post_id=”2661″ thumb_margin_left=”5″ thumb_margin_bottom=”5″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”6″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”fancy” sc_id=”sc1506206813075″]

Inną dziwną sprawą jest wykorzystanie do ładowania przestarzałego złącza miniUSB. Dlaczego w roku 2017, czasie gdy 99% smartfonów wyposażonych jest w port micro a co raz szersze kręgi zatacza standard “C” ktoś zdecydował się na akurat ten typ złącza? Zakończmy jednak pozytywnie bowiem obie wymienione wady są wręcz szczegółami biorąc całokształt recenzowanego dziś R1000. Moim zdaniem ten produkt firmy Navitel to absolutne “must have” każdego kierowcy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

70mai dash cam m500 70mai Dash Cam M500 – ciekawy wideorejestrator z wbudowaną pamięcią
Na niedawnych targach Warsaw Electronics 70mai zaprezentowało swój nowy wideorejestrator samochodowy – 70mai Dash Cam M500. Czym wyróżnia się ten konkretny model? Przede wszystkim wbudowaną
70mai dash cam lite 2 Test 70mai Dash Cam Lite 2 – niedrogiego wideorejestratora 1080p
O wideorejestratorach 70mai mogliście przeczytać na naszym portalu już nieraz. Teraz pora na test 70mai Dash Cam Lite 2, czyli jednej z tańszych (co wcale
Navitel R1000 – nowa kamera samochodowa z Wi-Fi oraz GPS
Złoty wiek kamer samochodowych trwa w najlepsze. Potwierdzeniem tej tezy niech będzie premiera nowego modelu wideorejestratora o nazwie R1000 produkcji firmy Navitel. Istotnym jest fakt,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

11Komentarze

 • Daro, 4 lutego 2018 @ 14:42 Odpowiedz

  Nie działa na tablecie z android em 6.0. Nie da się zainstalować na nawigacji z androidem

 • Mateusz, 4 marca 2018 @ 10:25 Odpowiedz

  Hej, w jaki sposób zamontowales uchwyt do szyby ? Widze tam miedzy szyba a uchwytem jakaś biala podkladke. Kupilem ten wideorejestrator lecz w busach szyba idzie pod wiekszym kątem i wideorejestrator nagrywa zbyt nisko. Gdzie moge kupic taka nakładkę ?

  • Patryk Wolak, 4 marca 2018 @ 13:45 Odpowiedz

   No może być problem rzeczywiście zamontować to w busie ba pionowej szybie, uchwyt do szyby się montuje na podkładce samoprzylepnej. Ale jeśli szyba jest zbyt “pionowa” to może spróbować zamontować do deski rozdzielczej? Albo podsufitki

 • Samuel M, 27 marca 2018 @ 12:39 Odpowiedz

  Ja nikomu nie polecam sprzętu od Navitel. Pozytywy o tym sprzęcie można znaleźć jedynie w recenzjach i filmach na yt, które sam Navitel zlecił. Natomiast wystarczy zajrzeć na specjalistyczne fora (na przykład autowrzuta), gdzie można poznać szczegóły dotyczące wykonania takiej kamerki i ewidentnie widać, że jest to sprzęt stary technologicznie. Dodatkowo firma Navitel oszukuje swoich klientów, mówiąc ze są firmą czeską, a tak naprawdę firma pochodzi z Rosji i sprzedaje rosyjski badziew.

 • grzess00, 28 marca 2018 @ 13:07 Odpowiedz

  Teraz mam rejestrator Xblitz X5 Wi-Fi i polecam, fajna jakość nagrań, mały, poręczny, nie przeszkadza wjeździe. No i można go podłączyć do smartfona z przekazem na żywo.

 • Zdzisław, 27 marca 2019 @ 10:40 Odpowiedz

  Posiadam od roku Navitel R 1000 i co ?????
  totalny szok , czystość nagrania , widoczna rejestracja innego pojazdu , prosty w obsłudze .
  Polecam każdemu , warto dopłacić .Miałem różne rejestratory , i ten jest jest najlepszy ?

 • Łukasz, 4 października 2019 @ 04:03 Odpowiedz

  Witam jak wyłączyć tryb standby? Bo kamerka po chwili sama przechodzi w ten tryb

  • Łukasz, 21 lutego 2020 @ 08:35 Odpowiedz

   Witam,
   Udało Ci się rozwiązać problem ?
   U mnie jak kamerka przełączy sie w tryb standby, nie ważne czy nagrywam czy nie cały czas mam czarny ekran a na nim duże zielone 0. Jak mogę ustawić, żeby mieć podgląd na żywo ?

 • Wideorejestrator do samochodu – czy warto go kupić? - elektro-net.pl, 19 grudnia 2019 @ 14:54 Odpowiedz

  […] czytelne i wyraźne. Warto wobec tego zainwestować w dobrej jakości wideorejestrator, taki jak Navitel R1000. W ten sposób będziemy mieli pewność, że w razie czego rzeczywiście będzie on dla nas […]

 • Dlaczego każdy kierowca powinien mieć kamerkę samochodową? | Cybertec.pl, 25 marca 2020 @ 09:18 Odpowiedz

  […] że jest ono dobrej jakości (warto więc zainwestować w porządny wideorejestrator, taki jak Navitel R1000), a także, że złożony został odpowiedni […]

 • Rejestrator samochodowy – na co zwrócić uwagę podczas kupna?, 26 marca 2020 @ 07:35 Odpowiedz

  […] To, że rejestrator samochodowy jest narzędziem bardzo przydatnym, nie powinno podlegać żadnej wątpliwości. Taka kamerka może nam w końcu uratować skórę w wielu sytuacjach i pomóc udowodnić winę sprawcy kolizji, jeśli będzie to niezbędne. Zanim jednak kupisz rejestrator, powinieneś wiedzieć, że nie każde urządzenie działa tak samo. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę podczas kupna takiego gadżetu i czym powinna wyróżniać się dobra kamerka samochodowa https://techpolska.pl/navitel-r1000-recenzja/. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *