Fotel gamingowy to niezbędne akcesorium każdego gracza, a w szczególności tych osób, które spędzają bardzo dużo czasu przed monitorem. Wybranie odpowiedniego modelu zapewnia pełny komfort podczas wielogodzinnych sesji z ulubionymi grami i pozwala uniknąć dyskomfortu i bólu kręgosłupa. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele foteli jest obecnie dostępnych, niełatwo jest szybko podjąć właściwą decyzję.

Najlepiej nie decydować się na nic pochopnie, a w pierwszej chwili dokładnie zapoznać się ze specyfikacją produktu, który wpadł nam w oko. Dzięki temu na pewno podejmiemy właściwą decyzję zakupową. Na jakie dokładnie aspekty powinno się zwracać uwagę, wybierając odpowiedni dla siebie fotel gamingowy? Sprawdź nasze porady poniżej!

Najważniejsze aspekty dobrego fotela gamingowego

Solidność i precyzja wykonania to coś, co będzie mocno rzutowało na komfort korzystania z fotela gamingowego. Podobnie z jego designem, a przede wszystkim tym, czy jest on odpowiednio wyprofilowany. W zapewnieniu komfortu przy długotrwałym użytkowaniu foteli gamingowych pomagają dodawane do wielu modeli zagłówki, a także poduszki lędźwiowe. Dzięki nim kręgosłup otrzymuje odpowiednie wsparcie na najważniejszych odcinkach, a więc nie ma mowy na przykład o bólu szyi.

Popularnym materiałem, jeśli chodzi o obicie foteli gamingowych jest skóra ekologiczna, chociaż zdarzają się też modele materiałowe. Skóra ekologiczna jest bardzo atrakcyjna wizualnie, a przy tym wytrzymała i łatwa do utrzymania w czystości. Jeśli zaś chodzi o wypełnienie siedzisk i oparć, tutaj królują wszelkiego rodzaju pianki i specjalne materiały, mające na celu zapewnić maksymalny komfort użytkownikowi, jednocześnie dbając o to, aby całość się nie odkształciła.

Dla niektórych osób istotny może być także maksymalny udźwig wybranego fotela. Wykorzystanie najwyższej jakości materiałów, odpornych na duże ciężary, sprawia, że wiele solidnych modeli oferuje udźwig na poziomie nawet 150 kilogramów, natomiast warto upewnić się co do tej kwestii, czytając specyfikację produktu, ponieważ zdarzają się fotele z mniejszym udźwigiem.

Bez wątpienia wybierając dobry fotel gamingowy dla siebie bądź kogoś innego powinniśmy zawsze zwrócić uwagę na posiadane przez niego funkcje. Nawet, jeśli dotychczasowo wykorzystywany fotel ich nie posiada, przy zakupie nowego koniecznie powinno się je priorytetyzować.

Dlaczego? Takie rozwiązania, jak chociażby dopasowywanie wysokości fotela, a także wysokości i położenia podłokietników, bujanie oraz rozkładanie bardzo się przydają w codziennym życiu i pozwalają dostosować fotel do swojego wzrostu, a także do aktualnego samopoczucia. Chociażby funkcja rozłożenia fotela, aby oprzeć się na nim wygodnie po ciężkim dniu w pracy niejednokrotnie może okazać się przydatna.

Fotel gamingowy czy biurowy – co wybrać?

Kupując nowy fotel do sypialni, gabinetu czy biura, możemy natrafić na dwie główne kategorie produktów: fotele gamingowe oraz biurowe. Często w związku z tym pojawia się pytanie, który z tych typów foteli jest lepszy.

W praktyce bardzo często produkty te są ze sobą niemal tożsame. W obu przypadkach chodzi bowiem o fotele, które mają być przystosowane do wielogodzinnych posiedzeń przed monitorem, a więc zapewniać maksymalny komfort. Są więc ergonomiczne, odpowiednio wyprofilowane i posiadają szereg użytecznych funkcji, takich jak funkcja rozkładania, bujania czy dostosowywanie wysokości (aczkolwiek trzeba wskazać, że funkcje te są klasyką, jeśli chodzi o fotele gamingowe, a w fotelach biurowych nie są obecne zawsze – rzadziej spotyka się je zwłaszcza w tańszych modelach).

Kluczowa różnica dotyczy aspektu wizualnego. Fotele gamingowe mają często bardziej, jak sama ich nazwa wskazuje, gamingową stylistykę, a więc wyróżniają się żywymi kolorami (np. niebieskim, czerwonym) i ozdobnikami. Fotele biurowe są z reguły bardziej stonowane i mniej rzucają się w oczy. Warto jednak wspomnieć, że obecnie można bez problemu znaleźć wysokiej jakości fotele gamingowe, które są przykładowo całe czarne i nie spowodowałyby kontrowersji w biurze, więc różnica w tej kwestii zaczęła się zacierać.

Ile kosztuje dobry fotel gamingowy?

W Internecie i sklepach stacjonarnych można znaleźć fotele gamingowe w bardzo różnorodnych cenach, od zaledwie 200-300 złotych po kilka tysięcy złotych. Zdecydowanie lepiej trzymać się z daleka od najtańszych foteli mało renomowanych firm. Fotel za 200 złotych gamingowy będzie jedynie z nazwy i można spodziewać się po nim niewielkiej wytrzymałości, niskiej precyzji wykonania i braku ergonomiczności.

Nie oznacza to jednak, że trzeba wydać kilka tysięcy na nowy fotel, aby być zadowolonym z zakupu. Obecnie solidny fotel dla graczy można kupić już za mniej niż 1000 złotych. Wysokiej jakości modele miewają ceny regularne w okolicach 700-950 złotych, a regularne promocje pozwalają bardziej cierpliwym „ustrzelić” świetny fotel za zaledwie 500-600 złotych.

Jeśli ktoś spędza przy komputerze dużo czasu, jest to zdecydowanie inwestycja warta rozważenia. Praca czy granie przy użyciu kiepskiego, niewygodnego fotela prędzej czy później zemści się na kręgosłupie, więc zdecydowanie lepiej postawić na bardziej komfortowe rozwiązanie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

mechanizm multiblock Mechanizm multiblock – czym jest i co warto o nim wiedzieć?
Od wielu lat człowiek spędza przed ekranem komputera lub smartfonu coraz więcej czasu. Niedawna pandemia tylko to pogłębiła: tysiące ludzi zostało oddelegowanych do pracy zdalnej,
Najlepszy fotel gamingowy! Mogę siedzieć godzinami
A gdybyśmy Wam powiedzieli, że z fotelem gamingowym jest tak samo jak z fotelem w samochodzie wyścigowym? I zapalony gamer i “kierowca bombowca” działają w
fotel-gamingowy-jak-wybrać Stanowisko dla gracza: jak wybrać fotel gamingowy
Czy specjalistyczny fotel do grania na komputerze ma sens? Czym fotel gamingowy różni się od klasycznego obrotowego krzesła biurowego? Podpowiadamy, jak stworzyć sobie idealne miejsce
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *