Twój plik PDF jest w pozycji pionowej, a powinien być w poziomie lub vice versa? Potrzebujesz go obrócić, aby dało się go wygodnie i bezproblemowo odczytać? Bez obaw – obracanie PDF to nic trudnego! Warto się dowiedzieć, jak to zrobić, ponieważ taka wiedza może się nieraz przydać. Poniżej przedstawimy Wam dwie najlepsze odpowiedzi na pytanie, jak obrócić PDF. Zapraszamy!

Jak obrócić PDF? Najlepsze metody

Pierwsza metoda, którą omówimy, nie wymaga żadnych programów czy narzędzi, druga zaś tak. W obu przypadkach efekt końcowy jest zasadniczo taki sam, a cała operacja trwa równie krótko, więc tak naprawdę to, który warto wybrać, zależy jedynie od naszych preferencji.

Metoda 1. Obracanie PDF online

Żeby obrócić PDF przez Internet, po prostu wejdź na portal, który daje taką opcję, na przykład https://smallpdf.com/rotate-pdf lub https://www.pdf2go.com/rotate-pdf. Naciśnij na przycisk “Choose files” lub podobny i wybierz z komputera pliki, które chcesz obrócić.

Następnie zdecyduj, w którą stronę ma być dokonany obrót. Kiedy już plik będzie wyglądać tak, jak sobie tego życzysz, naciśnij przycisk “Save changes”, aby zapisać zmiany, a następnie “Download”, aby pobrać plik na swoje urządzenie. I gotowe – szybko, łatwo i bez żadnych opłat!

Metoda 2. Obracanie pliku PDF w programie

Do obracania PDF możesz wykorzystać także program do edycji tego typu plików, na przykład Adobe Acrobat. Niezależnie od programu, cały proces powinien być dość intuicyjny i wyglądać podobnie. Konkretnie w przypadku Adobe Acrobat należy otworzyć plik PDF, który chcemy obrócić, po czym nacisnąć skrót klawiszowy Shift+Ctrl+R.

Pojawi się okienko, w którym będziemy mogli wybrać, które strony chcemy obrócić i w jaki sposób (na przykład o 180 stopni lub o 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Kiedy już wszystko odpowiednio ustawimy, wystarczy nacisnąć OK, a potem wcisnąć skrót klawiszowy Ctrl+S, aby zapisać plik. To wszystko!

Obracanie PDF – podsumowanie

Obracanie PDF to coś bardzo prostego i łatwego w wykonaniu, a przy tym użytecznego. Każdy, kto pracuje na co dzień (czy nawet okazjonalnie) z plikami PDF powinien umieć odpowiedzieć na pytanie, jak obrócić PDF. Sposobów na dokonanie tego jest jak widać kilka – niezależnie od tego, czy skorzystamy z programu, takiego jak Adobe Acrobat, czy narzędzia online, nie powinno nam to zająć zbyt dużo czasu.

Jeśli zainteresował Was ten artykuł, być może przydadzą Wam się także inne poradniki, w których omawialiśmy pewne kwestie związane z plikami PDF. Dotychczas tłumaczyliśmy między innymi, jak zdjąć hasło z PDF i jak zmniejszyć plik PDF. Gdybyście mieli jakieś pytania lub pomysły na kolejne tutoriale, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *