Podczas wirtualnego wydarzenia transmitowanego na platformie społecznościowej X Elon Musk przekazał, że pierwszy pacjent z wszczepionym do mózgu chipem jest już zdrowy i nawet może sterować myszką komputerową. A to wszystko tylko z wykorzystaniem własnych myśli. O szczegółach poniżej.

Pierwszy człowiek z chipem robi postępy

Na początku lutego informowaliśmy, że Elon Musk poinformował o wszczepieniu kontrowersyjnego chipu u pierwszego człowieka. Jest to implant umieszczany w mózgu przez specjalnego robota, którego zaprojektowała firma Neuralink. Łączy się z mózgiem za pomocą elastycznych nici z elektrodami, które są cieńsze od ludzkiego włosa. Wcześniej ten był testowany wyłącznie na małpach.

Teraz miliarder przekazał, że pacjent wyzdrowiał i jest w stanie klikać myślami, choć wciąż daleko mu do pełnego sterowania komputerem. Jak powiedział założyciel Tesli i SpaceX:

„Postęp jest duży i wygląda na to, że pacjent w pełni wyzdrowiał, bez żadnych widocznych skutków ubocznych. Może poruszać myszą po ekranie, po prostu myśląc.” 

Wiadomo, że na tę chwilę firma dąży do tego, aby uzyskać od pacjenta jak najwięcej kliknięć przyciskiem myszy. Warto podkreślić, że agencja Reuters wysłała zapytanie o dalszy proces leczenia, lecz niestety spółka nie udzieliła odpowiedzi.

Plany co do Neuralinku są znacznie większe

Wszystko wskazuje na to, że rokowania na przyszłość są bardzo dobrze, choć warto podkreślić, że Elon Musk ma wobec Neuralinku wielkie ambicje. Chciałby opracować sposób na szybkie chirurgiczne wszczepianie implantu w głowach chętnych. Takie urządzenie ma być ogromną pomocą w leczeniu różnych schorzeń takich jak m.in. schizofrenia, depresja, autyzm czy otyłość.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nowa opłata na X Dostęp do X będzie ograniczony? Musk chce wprowadzić nowe opłaty
Jeśli planujecie zacząć korzystać z X, dawnego Twittera, musicie wiedzieć, że Elon Musk planuje wprowadzić sporą zmianę w postaci opłaty dla wszystkich nowych użytkowników. Jego
pacjent z chipem mózgowym Jak wygląda pierwszy pacjent, u którego wszczepiono chip mózgowy? Już wiadomo
O tym, że wszczepiono chip mózgowy u pierwszego pacjenta, informowaliśmy już prawie dwa miesiące temu. Nieznane były jednak jego dane. Teraz to się zmieniło –
arabia saudyjska ai Arabia Saudyjska zainwestuje 40 miliardów dolarów w AI?
Czy Arabia Saudyjska stanie się jednym z największych inwestorów w sektor sztucznej inteligencji na świecie? Jeśli wierzyć najnowszemu raportowi The New York Times, jest to
Udostępnij

Doświadczona copywriterka tworząca teksty o różnej tematyce. Na bieżąco obserwuję nowości w świecie technologii i dzielę się nimi z innymi ludźmi. Po godzinach miłośniczka Netflixa, podróży, pieczenia ciast i herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *