Elon Musk już od dawna zapowiadał, że niebawem pierwszy człowiek otrzyma implant. Jak dotąd kontrowersyjny Neuralink był testowany wyłącznie na małpach. Teraz dowiedzieliśmy się, że wszczepiono go pierwszemu pacjentowi.

Podobno pacjent czuje się dobrze

We wtorek (30.01.24) dowiedzieliśmy się, że startup Neuralink należący do Elona Muska, w końcu to zrobił – wszczepił implant mózgowy u swojego pierwszego ludzkiego pacjenta. Firma działa już od prawie 8 lat, a dokładnie od 2016 roku, ale jak dotąd wynalazki z obszaru neurotechnologii były testowane wyłącznie na zwierzętach.

Swego czasu biznesmen zmagał się z niemałą falą krytyki, ponieważ w 2022 roku ujawniono, że aż 15 z 24 małp, które uczestniczyło w tych eksperymentach, zmarło, a powodem były m.in. krwotoki wewnętrzne w mózgu.

Miliarder napisał na platformie X:

Co oznacza po przetłumaczeniu: „Pierwszy człowiek otrzymał wczoraj implant od Neuralink i szybko wraca do zdrowia. Wstępne wyniki pokazują obiecujące wykrywanie skoków neuronów”.

Tożsamość pacjenta pozostaje nieznana

Choć brakuje konkretnych informacji dotyczących tożsamości pierwszego pacjenta, u którego wszczepiono implant mózgowy, to jednak wiadomo, że wcześniej projekt szukał osób zainteresowanych wzięciem udziału w testach. Musiały one spełniać kilka warunków m.in. mieć więcej niż 22 lata i chorować na porażenie czterokończynowe na skutek urazów rdzenia kręgowego lub stwardnienia zanikowego bocznego (ALS). Ważne jest również to, że uczestnicy nie mogli zmagać się z napadami padaczkowymi czy posiadać innych aktywnych implantów (takich jak np. rozruszniki serca).

Możliwe będzie sterowanie urządzeniami poprzez samo myślenie

A przynajmniej takie plany ma firma Elona Muska. Urządzenie „umożliwia sterowanie telefonem lub komputerem, a za ich pośrednictwem prawie każdym urządzeniem, poprzez samo myślenie”. Wiadomo również, że pierwszy produkt Neuralink będzie nazywał się Telepathy, co oznacza dokładnie „Telepatia” i ma być nieocenioną pomocą dla osób, które straciły władzę w kończynach.

Trzeba przyznać, że projekt jest bardzo ciekawy, choć pozostaje pytanie, czy ta nowość nie będzie zbyt mocno ingerować w ludzki organizm. Co myślicie? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło obrazka wyróżniającego: Neuralink

WARTO PRZECZYTAĆ:

nowa opłata na X Dostęp do X będzie ograniczony? Musk chce wprowadzić nowe opłaty
Jeśli planujecie zacząć korzystać z X, dawnego Twittera, musicie wiedzieć, że Elon Musk planuje wprowadzić sporą zmianę w postaci opłaty dla wszystkich nowych użytkowników. Jego
pacjent z chipem mózgowym Jak wygląda pierwszy pacjent, u którego wszczepiono chip mózgowy? Już wiadomo
O tym, że wszczepiono chip mózgowy u pierwszego pacjenta, informowaliśmy już prawie dwa miesiące temu. Nieznane były jednak jego dane. Teraz to się zmieniło –
arabia saudyjska ai Arabia Saudyjska zainwestuje 40 miliardów dolarów w AI?
Czy Arabia Saudyjska stanie się jednym z największych inwestorów w sektor sztucznej inteligencji na świecie? Jeśli wierzyć najnowszemu raportowi The New York Times, jest to
Udostępnij

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *