Paint zdaje się z tygodnia na tydzień przechodzić coraz większą transformację, wzbogacając się o użyteczne funkcje znane z popularnych edytorów graficznych, takich jak PhotoShop czy GIMP. Właśnie przedstawiono garść nowości, które na dobre przenoszą tę systemową aplikację Windowsa do trzeciej dekady XXI wieku.

Usuwanie tła było tylko początkiem

Jak niedawno informowaliśmy, Paint otrzymał funkcję usuwania tła. Jeśli jednak uważnie przyglądaliście się prezentacji Microsoftu, zauważyliście niewątpliwie, że tło było zastępowane kolorem białym. Powód był prosty — program nie obsługiwał przezroczystości, więc nie było innej opcji.

Dlaczego czas przeszły? Ponieważ Microsoft właśnie pochwalił się na swoim blogu, że udostępnia już testerom z programu Windows Insider właśnie taką opcję (a po zakończeniu testów trafi ona zapewne do wszystkich użytkowników).

Tak jest, po wielu dekadach (Paint zadebiutował w 1985 roku!), domyślny edytor graficzny systemów Windows doczekał się możliwości wykorzystania w obrazkach przezroczystości. Oznacza to, że w połączeniu ze wspomnianym usunięciem tła można jednym kliknięciem wyodrębnić centralny punkt zdjęcia czy grafikę, a resztę zamienić na charakterystyczny wzór.

Pracując z pojedynczą warstwą, na obrazie zauważysz wzór szachownicy wskazujący fragmenty obrazu, które są przezroczyste. Usunięcie dowolnej zawartości z obrazu teraz naprawdę usuwa zawartość, zamiast malować obszar na biało — Microsoft

Pojawiła się też obsługa komponentu kluczowego dla skomplikowanych prac

Większość grafików, nawet tych amatorskich, zapewne nie wyobraża sobie pracy z edytorem grafik bez wykorzystywania funkcji warstw. W szczególności przy złożonych projektach.

Dzięki niej zdecydowanie łatwiej jest zarządzać elementami na ekranie (obiektami tekstowymi, graficznymi, efektami i nie tylko), a w razie potrzeby szybko modyfikować obraz według potrzeb. Dotychczas Paint takiej opcji nie udostępniał, co całkowicie wykluczało go nawet w oczach „niedzielnych grafików”. Właśnie się to zmieniło.

Możesz teraz dodawać, usuwać i zarządzać warstwami na obrazie, aby tworzyć bogatszą i bardziej złożoną grafikę cyfrową. Dzięki warstwom możesz układać kształty, tekst i inne elementy obrazu jeden na drugim — Microsoft

Planujecie częściej korzystać z Painta, gdy wymienione funkcje staną się już ogólnodostępne? Jeśli nie, to co Microsoft musiałby dodać, aby zwrócić Waszą uwagę na ten program? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło obrazka: Microsoft

WARTO PRZECZYTAĆ:

microsoft surface book 3 Recenzja Microsoft Surface Booka 3 15” – hybrydowego laptopa za ponad 10 tysięcy złotych
Już wcześniej mieliśmy okazję recenzować dla Was produkty z rodziny Microsoft Surface, w tym m.in. Microsoft Surface Laptopa 3. Teraz kontynuujemy tę serię, prezentując Wam
Laptop z Windows Vs Macbook. Zobacz, co wybrać!
Biorąc pod uwagę konkurencyjną ofertę rynkową, wybór laptopa może być dosyć sporym wyzwaniem. Obecnie dostępne są setki modeli z różnorodnymi funkcjonalnościami, parametrami oraz systemami operacyjnymi
xbox toster Toster Xbox Series S już w sprzedaży. Gracze będą zachwyceni
Pod koniec grudnia 2021 roku pierwsi zainteresowani otrzymali niewielkie lodówki przypominające wyglądem Xboxa Series X. Najwyraźniej społeczności Microsoftu bardzo spodobał się ten gadżet, ponieważ na
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *