Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Błyskawiczne i precyzyjne drukowanie napisów, obrazków i wzorów – wszędzie i na wszystkim. Brzmi niesamowicie, prawda? Tak samo pomyśleli twórcy zbiórki na Kickstarterze, która zebrała ponad 1,8 miliona złotych – i co najważniejsze, ten pomysł doprowadzili do końca. PrintBrush można już zamawiać – tylko czym on właściwie jest, jak działa i dlaczego spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem? Ile kosztuje i czy warto w niego zainwestować?

Czym jest PrintBrush?

PrintBrush to bezprzewodowa, przenośna drukarka. Wobec PrintBrusha stosuje się także nazwę “drukarka ręczna”, ponieważ mieści się w dłoni. Jest to niezwykle małe, ale przy tym potężne urządzenie.

Ta mobilna drukarka może być wykorzystana do drukowania między innymi na drewnie, papierze, kartonie i wielu innych powierzchniach. Jej działanie jest bardzo proste. Wystarczy pobrać dedykowaną aplikację, w której można stworzyć swój własny wzór (lub wykorzystać któryś z istniejących). Następnie wystarczy, że przesuniemy szybkim, sprawnym ruchem drukarkę po wybranej powierzchni od prawej do lewej lub od lewej do prawej.

Zobaczcie zresztą sami na poniższym filmiku – wygląda to w rzeczywistości znacznie ciekawiej, niż da się ująć w tekście.

Twórcy deklarują, że PrintBrush waży mniej więcej tyle, co przeciętny smartfon. Ponadto ta drukarka przenośna umożliwia drukowanie nie tylko w odcieniach szarości i czerni, ale także w kolorze.

Ile kosztuje PrintBrush?

Pomysł może wydawać się ciekawy, ale pozostaje najważniejsze pytanie: ile to urządzenie kosztuje? Niestety, odpowiedź prawdopodobnie wielu osób nie zadowoli.

Nie jest to tania zabawka. Aktualna cena PrintBrusha to 299 dolarów (ponad 1100 złotych). Do tego trzeba także doliczyć podatek VAT. Ponadto kiedy skończy nam się tusz, za nowy zapłacimy 49 dolarów (około 190 złotych).

Czy ta drukarka ręczna jest tyle warta? To już każdy musi ocenić sam. Dla niektórych drukarka mobilna zdecydowanie nie będzie warta takich pieniędzy, ponieważ zostanie użyta tylko kilka razy, po czym schowana do szafy. Z kolei dla innych osób drukarka przenośna może być świetnym, użytecznym gadżetem, z którego będą korzystać bardzo często.

Czy warto kupić PrintBrusha?

Urządzenie to wygląda bez wątpienia ciekawie, jednak musimy wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Pierwszą jest wskazana powyżej cena, która nie da się ukryć, że nie jest niska. Drugą – fakt, że jeśli nie mamy powodu, żeby tej drukarki mobilnej używać ciągle, szybko może ona się nam znudzić.

W końcu ile można drukować na wszystkim napisy i obrazki, zanim skończą nam się pomysły i miejsca do zadrukowania? Jeśli jednak PrintBrush wydaje się nam ciekawy, stać nas na taki wydatek i sądzimy, że rzeczywiście będziemy go używać, może to być świetny nabytek.

PrinCube – tańsza alternatywa dla PrintBrusha

printbrush princube drukarka przenośna
PrinCube

PrintBursh to nie jedyna tego typu drukarka przenośna czy drukarka bezprzewodowa dostępna na rynku. Powstał także jeszcze jeden bardzo podobny projekt, nazwany PrinCube. Na jego powstanie również zbierano fundusze publicznie, jednak nie na Kinckstarterze, a na Indiegogo.

Pamiętacie, że PrintBrush zebrało w swojej zbiórce 1,8 miliona złotych? PrinCube udało się uzyskać powalające 14 milionów PLN. Za pomocą PrinCube można drukować między innymi na plastiku, metalu, kartonach, skórze, papierze czy drewnie.

PrintBrush a PrinCube

Czym różnią się od siebie te dwa urządzenia? Zamysł jest taki sam – wygodne drukowanie wszędzie, na wszystkich powierzchniach i w każdej chwili. Inny jest na przykład kształt. PrintBrush przypomina nieco ogromną myszkę komputerową (po prostu jest bardziej owalny), zaś PrinCube, jak sama nazwa wskazuje, ma kształt sześcianu.

Istotna może się okazać także różnica w cenie tych dwóch urządzeń. Jak już wspominaliśmy, jeśli chodzi o PrintBrush cena może imponować. 299 dolarów to spory wydatek za urządzenie, które jest szansa, że wykorzystamy kilka razy i odłożymy w kąt. Nieco inaczej rysuje się sprawa w przypadku PrinCube.

W regularnej sprzedaży urządzenie kosztowało będzie około 200 dolarów (760 złotych). Zbiórkowicze na Indiegogo mogli liczyć nawet na cenę 109 dolarów (około 417 złotych). Nie da się ukryć, że wydaje się ona łatwiejsza do przełknięcia niż cena PrintBrusha.

Drukarka do zdjęć z telefonu – jak działa?

Przenośna drukarka PrintBrush służy do drukowania napisów, wzorów czy innych elementów na ubraniach, drewnie czy innych niestandardowych powierzchchniach. Co jednak, kiedy chcemy wydrukować całe zdjęcie?

Możemy się oczywiście udać do profesjonalnego fotografa, ale wymaga to czasu, energii i przebycia pewnego dystansu. Może to być szczególnie uciążliwe, jeśli dużo podróżujemy i chcielibyśmy mieć możliwość błyskawicznego wywoływania zdjęć.

W tym przypadku lepszym wyborem będzie przenośna drukarka do zdjęć z telefonu. Działa ona na bardzo prostej zasadzie. Wystarczy połączyć smartfona z urządzeniem, zazwyczaj za pomocą Bluetooth, a następnie wybrać zdjęcie, które ma zostać wydrukowane.

Modeli tego typu drukarek jest naprawdę wiele. Bardzo popularna jest choćby mobilna drukarka HP Sprocket. Cena tego urządzenia to około 400 złotych, a za taką kwotę uzyskujemy sprzęt, który pozwoli nam szybko i wygodnie upamiętnić wspaniałe chwile.

drukarka przenośna hp sprocket
Mobilna drukarka do zdjęć z telefonu HP Sprocket.

Nie jest to oczywiście jedyna przenośna drukarka do zdjęć. Inny często wspominany model to choćby nieco tańsze Xiaomi Mi Portable Printer. Między poszczególnymi drukarkami występują pewne różnice, natomiast można wskazać na jedną dużą zaletę.

Do drukowania taka mini drukarka do zdjęć nie wykorzystuje tuszu. Jedyny materiał eksploatacyjny, jaki musimy zakupić, aby móc z niej skorzystać, to specjalny papier fotograficzny ZINK. Zazwyczaj w komplecie z drukarką otrzymamy 10 lub 20 arkuszy, a kolejne będziemy musieli już samodzielnie dokupić.

Czym wyróżnia się drukarka samochodowa?

Drukarka samochodowa, w przeciwieństwie do omówionych powyżej drukarek mobilnych do zdjęć, drukuje przy użyciu tuszu. Różni się od zwykłych drukarek przede wszystkim rozmiarem. Z założenia powinna być lekka, wygodna w użyciu i niewielkich rozmiarów, tak, aby można było bez problemu przewozić ją samochodem i korzystać z niej w niewielkiej przestrzeni.

Drukarki tego typu to między innymi HP OfficeJet 100 i HP OfficeJet 150 Mobile, a także Epson WorkForce WF-100 i Canon Pixma IP110. Trzeba wskazać, że drukarka do samochodu to zazwyczaj wydatek w okolicach 1000 złotych lub nawet więcej, jeśli chcemy kupić ceniony, polecany model, który z dużym prawdopodobieństwem będzie dobrze służył przez dłuższy czas.

drukarka samochodowa
Drukarka samochodowa HP OfficeJet 150 Mobile

PrintBrush – podsumowanie

Jeszcze do stosunkowo niedawna drukarka ręczna, która może błyskawicznie drukować co tylko chcemy, na czym tylko chcemy mogłaby się wydawać nieprawdopodobnym pomysłem. Obecnie jednak nie dość, że jest ona rzeczywistością, to jeszcze mamy do wyboru dwa tego typu urządzenia.

PrinCube będzie rozsyłany dopiero w styczniu 2020 roku, nie możemy więc jeszcze porównać, jak wygląda jego wydajność i łatwość użytkowania w odniesieniu do PrintBrusha. Nie da się jednak ukryć, że jest to interesująca i (przede wszystkim) znacznie tańsza alternatywa do PrintBrusha.

Tak czy inaczej, taka drukarka przenośna to ciekawy i nowatorski pomysł, który może znaleźć dużo zastosowań. Jak wy sądzicie – jest to warte takich pieniędzy? Chcielibyście to mieć, a może już macie takie urządzenie?

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *