Szukając sposobów na zwiększenie anonimowości w sieci, możemy spotkać się z dwoma popularnymi pojęciami: Proxy oraz VPN. W tym artykule wyjaśnimy, jakie są różnice pomiędzy Proxy a VPN i kiedy warto skorzystać z danej usługi.

Proxy i VPN — główne zastosowania obu technologii

Na pierwszy rzut oka proxy i VPN (nazywany też: proxy VPN) to dwie usługi spełniające dokładnie takie samo zadanie. Obie technologie mają na celu zwiększenie anonimowości oraz bezpieczeństwa w Internecie, poprzez przekierowanie ruchu przez dedykowany serwer, który ukrywa prawdziwy adres IP użytkownika.

W dużym uproszczeniu: łączymy się z VPN/proxy, a następnie dedykowany serwer przejmuję rolę pośrednika pomiędzy nami a odwiedzanymi stronami, czy kompatybilnymi usługami.

Takie działanie pozwala nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale może też dać nam dostęp do usług niedostępnych w naszym kraju (np. zablokowanych regionalnie filmów na Netflixie). Nieco więcej na ten temat przeczytacie w naszym dedykowanym artykule, co to jest proxy.

Mimo że definicja proxy oraz VPN jest bardzo podobna, to diabeł, jak zwykle tkwi tutaj w szczegółach. Obie technologie diametralnie różnią się pod kilkoma istotnymi względami, o czym opowiadamy w następnym akapicie.

Najważniejsze różnice pomiędzy proxy a VPN

VPN oraz proxy różnią się pod względem 4 różnych czynników. Są to konkretnie:

  • Bezpieczeństwo i anonimowość — Mimo że zarówno proxy, jak i VPN ukrywają adres IP użytkownika, to finalnie nie oferują one takiego samego stopnia bezpieczeństwa oraz anonimowości. Wszystko dlatego, że praktycznie wszystkie usługi VPN szyfrują swoje połączenie, podczas gdy połączenie proxy jest zazwyczaj nieszyfrowane. Co prawda w przypadku tego drugiego istnieją dedykowane serwery korzystające z szyfrowanego protokołu HTTPS, ale w takim wypadku wciąż możliwy jest tzw. wyciek DNS (sytuacja, gdy niektóre pakiety są wysyłane poza Proxy). Usługi VPN pod tym względem są więc ogólnie bezpieczniejsze i zapewnią nam lepszą anonimowość (konfiguracja VPN daje też znacznie więcej opcji).
  • Kompatybilność z urządzeniami oraz usługamiwiększość usług VPN działa na poziomie systemowym. Oznacza to, że wszystkie pakiety wysyłane pomiędzy naszym urządzeniem a siecią Internetową są przekazywane do pośredniczącego serwera ukrywającego nasze dane. Nie ważne, czy przeglądamy Internet, gramy w grę, czy słuchamy muzyki — taki VPN zawsze jest aktywny i działa. Z proxy sprawa wygląda nieco inaczej, bo nie uruchamia się go w całym systemie, a tylko w danej aplikacji. Innymi słowy: po uruchomieniu proxy w przeglądarce tylko dane wysyłane w tej przeglądarce będą zabezpieczone. Takie działanie tworzy też drugi problem, polegający na tym, że dana aplikacja musi obsługiwać przekierowywanie pakietów przez serwer proxy (co notabene nie jest zbyt popularnym rozwiązaniem). Suma summarum, pod względem kompatybilności przewagę znowu ma dedykowany VPN.
  • Szybkość działania — oba rodzaje serwerów (VPN/proxy) potrafią zaoferować szybki i stabilny dostęp do Internetu. Trzeba jednak pamiętać, że VPN poświęca czas na szyfrowanie danych, co sprawia, że w ogólnym rozrachunku będzie on nieco wolniejszy, niż serwer proxy.
  • Możliwość wyświetlania reklamserwery proxy mają możliwość wyświetlania dodatkowych reklam podczas ich użytkowania. Ta praktyka jest bardzo rzadko stosowana w przypadku wysokiej jakości serwerów proxy, ale nieco gorsze, darmowe usługi potrafią posługiwać się takimi rozwiązaniami w celu uzyskania zarobku. W przypadku VPN ta sytuacja jest praktycznie niemożliwa.

vpn vs proxy

Koszt obu rozwiązań

Przez wzgląd na bardziej rozbudowane działanie oraz zapewnienie ogólnie lepszej usługi, dobry VPN jest zazwyczaj nieco droższy niż renomowany serwer proxy. Co prawda w obu przypadkach uda nam się znaleźć całkowicie darmowe serwery, jednak mogą one się wiązać z własnymi problemami.

Taki VPN/proxy za 0 zł nierzadko zbiera dane oraz logi z naszej aktywności w celu sprzedania ich podmiotom trzecim. Dodatkowo tak, jak wspomnieliśmy już wcześniej: w przypadku darmowego proxy często dochodzi problem irytujących reklam pojawiających się podczas przeglądania Internetu.

Właśnie dlatego niezależnie, czy wybieramy VPN, czy proxy, warto zdecydować się na znany, dobrze oceniany serwis, który naprawdę zapewni nam dobrą usługę. Odpowiedź na pytanie, jak włączyć VPN nie będzie wtedy zbyt skomplikowana.

Proxy, czy VPN — co będzie lepsze?

Jak widać zarówno proxy, jak i VPN posiadają mocne oraz słabe strony. Ostatecznie, to czy lepsze okaże się jedno, czy też drugie rozwiązanie zależy od naszego głównego zastosowania. I tak:

  • Jeśli chcemy tylko szybko ukryć/zmienić nasz adres IP i zależy nam na tym, by usługa była jak najszybsza, a to, że zadziała ona tylko w obrębie wybranych aplikacji, nie sprawia nam problemu — Dobrym wyborem okaże się serwer proxy. Sprawdzi się on idealnie w naszym zastosowaniu, a przy okazji pozwoli zaoszczędzić parę groszy na kosztach.
  • Jeżeli jednak od usługi oczekujemy najwyższego możliwego bezpieczeństwa, anonimowości oraz kompatybilności z większością naszych urządzeń/aplikacji  i chętnie dopłacimy za takie luksusy, to lepszy będzie VPN.

vpn proxy

Czy można razem używać i proxy i VPN?

Tak, czysto teoretycznie można używać proxy oraz VPN jednocześnie. Takie połączenie jest jednak bardzo rzadko wymagane i co więcej: potrafi powodować liczne problemy dotyczące łączności z Internetem oraz z usługami.

Należy też pamiętać, że pod względem technicznym VPN jest po prostu bardziej rozbudowaną i bezpieczniejszą wersją serwera proxy. Łączenie obu usług nie zapewni więc praktycznie żadnych benefitów, a jedynie przyprawi nas o potencjalne powikłania oraz bóle głowy.

Właśnie dlatego w większości przypadków do zabezpieczenia naszej sieci/urządzenia powinniśmy wybrać tylko jedno, konkretne narzędzie. Jeśli potrzebujecie pomocy z konfiguracją swojej usługi, to koniecznie sprawdźcie, jak włączyć VPN i jak poprawnie go używać.

Podsumowanie

Serwer VPN i serwer proxy to dwa rozwiązania, które na pierwszy rzut oka wydają się robić dokładnie to samo. Po bliższym przyjrzeniu się zauważamy jednak mnóstwo różnic dotyczących obu technologii. VPN zaoferuje lepsze bezpieczeństwo, prywatność oraz uniwersalność, za to typowe proxy okaże się szybsze i wciąż pozwoli na łatwe ukrycie prawdziwego IP przed stronami internetowymi.

Oba rozwiązania spełniają swoje role bardzo dobrze. I to, czy wybierzemy jedno ponad drugie, zależy głównie od naszych oczekiwań oraz preferencji. Aby dowiedzieć się więcej o usługach zabezpieczających w sieci, przeczytajcie nasz poradnik: jaki VPN wybrać. Mamy nadzieję, że będzie przydatny!


Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

kontrola rodzicielska na komputer Kontrola rodzicielska na komputer. Wszystko, co musisz wiedzieć!
Przez wielu rodziców kompletnie ignorowana. Czy to z powodu braku zaufania do jej działania, czy dlatego, że “skoro ja nie miałem to i moje dziecko
mentzen kryptowaluty “Przekręt na Mentzena”. Analitycy ostrzegają przed nową akcją oszustów
Specjaliści z G Data biją na alarm: w sieci pojawił się nowy, całkiem sprytny przekręt. W rolach głównych Sławomir Mentzen, polityk Konfederacji, oraz kryptowaluty. Oszuści
signal nazwa użytkownika Signal wprowadza nazwy użytkownika. Już nie trzeba dzielić się numerem telefonu
Do tej pory, aby skontaktować się z kimś przy użyciu Signala, trzeba było podać mu swój numer telefonu. Twórcy popularnego komunikatora zdecydowali się to zmienić,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *