27 cali, 144 Hz, 1440p – takie wymagania wobec monitora ma obecnie spora graczy. Jest to kombinacja, która pozwala na uzyskiwanie świetnych wrażeń z grania (o ile oczywiście mamy do czynienia z monitorem wysokiej jakości) bez wydawania milionów monet. Z tego względu właśnie monitor o takiej specyfikacji, a mianowicie AOC Agon AG273QCX, postanowiliśmy tym razem dla Was przetestować.

Możecie kojarzyć tę firmę choćby z poprzedniej naszej recenzji, w której omawialiśmy monitor AOC Porsche Design AGON PD27 za 3700 złotych, bądź z testów budżetowego AOC 24G2U. AG273QCX to w pewnym sensie kompromis między tymi dwoma urządzeniami. Jakie ma on funkcje, co oferuje i czy jest warty swojej ceny? Jak dobrze sprawdza się w grach? Wszystkiego dowiecie się poniżej. Zapraszamy!

Specyfikacja monitora AOC Agon AG273QCX

aoc agon ag273qcx specyfikacja

Pełna specyfikacja monitora AOC Agon AG273QCX wygląda następująco:

  • Ekran: 27 cali/69 cm/16:9, VA LED
  • Zakrzywiony ekran: tak (1800R)
  • Obkręcany ekran (PIVOT): tak
  • Rozdzielczość: 2560 x 1440
  • Kontrast statyczny/dynamiczny: 3000:1/50000000:1
  • Jasność ekranu: 400 cd/m2
  • Czas reakcji matrycy: 1 ms
  • Kąt widzenia w pionie/w poziomie: 178 stopni/178 stopni
  • Ilość wyświetlanych kolorów: 16,7 mln
  • Częstotliwość odświeżania obrazu: 144 Hz.

W pakiecie z monitorem otrzymujemy pilota, kabel zasilający, a także kabel HDMI i kabel D-Sub (VGA). Nie zabrakło też podkładek pod nóżki, płyty DVD z dodatkowym oprogramowaniem i elementów montażowych, pozwalających na powieszenie monitora na ścianie. Całość jest elegancko i solidnie zapakowana.

aoc agon ag273qcx przod

Monitor posiada jedno złącze D-Sub (VGA), dwa DisplayPort, dwa HDMI i cztery porty USB 3.0, a także wejście słuchawkowe i mikrofonowe. Ponadto jest wyposażony w dwa głośniki o mocy 5W każdy.

porty agon

Monitor AOC Agon AG273QCX – cena

Monitor AOC Agon AG273QCX jest dostępny w wielu polskich sklepach z elektroniką w cenie wynoszącej około 1900 złotych. Produkt jest objęty 36-miesięczną gwarancją producenta.

Można więc powiedzieć, że jest to monitor ze średniej półki cenowej. Nie jest to najgorsza cena, jak na 27-calowy monitor o wspomnianych wyżej parametrach, a wręcz przeciwnie – wydaje się ona całkiem przystępna. W dalszej części recenzji przekonacie się, jak cena ta ma się do jakości.

Odczucia podczas grania stoją na wysokim poziomie, ale lepiej wyłączyć HDR

Rozdzielczość 1440p i częstotliwość odświeżania 144 Hz sprawiają, że granie przy pomocy monitora AOC Agon AG273QCX jest po prostu bardzo przyjemne i płynne. Czy to w RTS-ach, czy RPG-ach, czy FPS-ach, wygląda to dobrze, ostro i żywo. Obraz nie pokrywa jednak całości ekranu, po bokach i na górze jest sporo wolnej przestrzeni, na dole też, ale znacznie mniej.

ramka

Fani strzelanek przede wszystkim docenią zapewne czas reakcji matrycy na poziomie 1ms (w rzeczywistości jednak trochę dłuższy, bardziej w okolicach 1,5ms, ale wciąż jest to niezły wynik, pozwalający na komfortowe granie).

Warto podkreślić, że AG273QCX należy do relatywnie niewielkiej grupy monitorów, które obsługują AMD FreeSync 2, w związku z czym można powiedzieć, że monitor ten ma stempel aprobaty od AMD w zakresie m.in. latencji.

Game Color Boost i Shadow Boost to funkcje, które sporo dają i sprawiają, że obraz jest żywszy, lepiej nasycony i bardziej dynamiczny. Ogółem mówiąc, panele VA z reguły wyróżniają się świetnym, bardzo rzeczywistym kontrastem, więc nie jest to szczególnie zadziwiające, ale trzeba to docenić. Nie ma też powodu do narzekania na kąty widzenia (178 stopni w pionie i poziomie).

ramka

Warto wspomnieć też o funkcji Low Blue Light, która uchroniła nasze oczy od przemęczenia przy wielogodzinnej pracy przed monitorem i faktycznie zdaje się działać tak, jak powinna. Nie mogło zabraknąć również technologii Flicker-Free, zapobiegającej (z naszego doświadczenia skutecznie) migotaniu ekranu.

Co ciekawe, monitor AOC Agon AG273QCX obsługuje HDR400… jednak w naszym odczuciu i tak lepiej tę funkcję wyłączyć (czy też w ogóle jej nie włączać). Przy najlepszej częstotliwości odświeżania, czyli 144 Hz, i tak nie jest ona w stanie działać, a nie warto specjalnie dla HDR przechodzić na 60 Hz. Tym bardziej, że wspomniane powyżej funkcje wzmacniające i ożywiające kolory nie są aktywne przy włączonym HDR.

aoc agon

Design gamingowy, ale bez przesady

AOC Agon AG273QCX ma stosunkowo minimalistyczny design, ale zdecydowano się też na pewne „gamingowe” rozwiązania. Wyróżnia się przede wszystkim duża, trójnożna podstawka wykonana z metalu.

Jej srebrny kolor i lśniące wykończenie nadają monitorowi wyglądu produktu z segmentu premium, co się chwali. Jest ona ciężka i solidna, nie ma mowy o tym, aby w czasie grania przesuwała się po biurku czy z niego ześlizgiwała. Zajmuje jednak sporo miejsca, więc przyda się do niej sporych rozmiarów biurko.

podstawa

Sam monitor posiada bardzo cienkie ramki po bokach i na górze monitora (mają one około 7,5 milimetra), a także większą ramkę na dole, gdzie znajdziemy też logo firmy. Nie zdecydowano się na umieszczenie na ramce lub pod nią przycisków lub ich ikonek, a zamiast tego postawiono na niewielki, przezroczysty joystick umieszczony pod monitorem.

Urządzenie można obsługiwać także za pomocą dołączonego to zestawu pilota, łączącego się z monitorem przewodowo. Posiada on wąski pasek podświetlenia na rogach i również jest w naszym odczuciu całkiem ładny (chociaż nic chyba nie przebije pilota dołączonego do wspomnianego już monitora Porsche Design).

bok

Sam monitor nie jest bardzo gruby, zwłaszcza na bokach, gdzie w najcieńszym miejscu ma niecałe 2 centymetry, natomiast robi się szerszy w okolicach środka. Z tyłu postawiono na matowy plastik, nie mogło także zabraknąć napisu „AGON”.

tyl aoc agon ag273qcx

Podstawę można obracać, a także dość znacząco regulować nachylenie i wysokość monitora. Monitor pozwala również na montaż na ścianie (jak już wspomniano, do zestawu dołączono nawet śrubki).

Ogółem mówiąc, wygląda to całkiem nieźle – nie ma może fajerwerków, ale z drugiej strony jest na tyle elegancko, że AG273QCX można swobodnie postawić nawet w biurze. Całość waży ponad 8 kilogramów, więc zdecydowanie nie jest to monitor lekki – sporo wagi dokłada metalowa podstawa.

Delikatne, ale odczuwalne zakrzywienie

AOC Agon AG273QCX jest monitorem zakrzywionym, ale dość nieznacznie (1800R). Zakrzywienie tego sprzętu lepiej widać z daleka niż z bliska, natomiast w naszym odczuciu takie delikatne zakrzywienie jest dobrą opcją, zwłaszcza dla osób, które dotychczas korzystały z płaskich ekranów.

Poprawia ono komfort użytkowania monitora, czy to w grach, czy podczas oglądania filmów lub przeglądania Internetu, ale nie zaburza obrazu i wszystko to, co dzieje się na ekranie, wygląda wciąż bardzo naturalnie.

Jest oczywiście podświetlenie, jednak niezbyt mocne

Z tyłu monitora umieszczono funkcję Light FX, która umożliwia podświetlenie sprzętu zgodnie ze swoimi preferencjami. W menu monitora, które dokładniej omówimy później, dostępne są opcje w zakresie mocy podświetlenia, jego typu (może to być podświetlenie statyczne, ale też dynamiczne, na przykład wodna fala) i koloru.

aoc agon ag273qcx podswietlenie

Przy całkowitej ciemności podświetlenie prezentuje się dobrze i stanowi ciekawą ozdobę, natomiast nie da się ukryć, że nawet w trybie silnym nie jest specjalnie intensywne. Jeśli biurko ustawimy w ten sposób, że tył monitora będzie skierowany w stronę ściany, możemy w ciągu dnia nie widzieć nawet, że podświetlenie jest włączone. W tym przypadku jest to więc raczej ciekawostka niż mocny punkt urządzenia.

Rozbudowane i łatwe w obsłudze menu

Menu AOC Agon AG273QCX dostępne jest w języku polskim. Możemy za jego pomocą dostosować takie aspekty, jak podświetlenie, audio, obraz czy kolory. Łatwo jest po nim manewrować, szczególnie za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Pilot jest relatywnie niewielki, wyposażony przycisk środkowy, cztery przyciski kierunkowe, trzy przyciski presetów i jeden przycisk „Wstecz”.

pilot

W menu znajdziemy garść presetów audio (m.in. Rock, Gra czy Teatr), a także presety obrazu do gier (m.in. FPS, RTS, wyścigi i nie tylko). Te pierwsze potrafią delikatnie podrasować dźwięk głośników (które grają ponadprzeciętnie, jak na głośniki zintegrowane, aczkolwiek to wciąż tylko moc 5W na głośnik) i dać lepszy efekt. Jednak wiadomo – mimo wszystko dla czystego i przyjemnego dla ucha dźwięku lepiej po prostu podłączyć słuchawki lub zainwestować w głośniki zewnętrzne.

Jeśli zaś chodzi o presety stworzone pod konkretne gatunki gier, to warto z nimi eksperymentować, ponieważ potrafią one polepszyć wrażenia z rozgrywki. Można też oczywiście stworzyć swój własny preset, idealnie dopasowany do indywidualnych preferencji i oczekiwań.

Recenzja monitora AOC Agon AG273QCX – podsumowanie

Monitor AOC Agon AG273QCX to niewątpliwie ciekawa propozycja w swojej kategorii cenowej. Za niecałe 2000 złotych otrzymujemy tutaj monitor, który posiada parametry optymalne do przyjemnego grania (spora rozdzielczość, dobry czas reakcji matrycy i częstotliwość odświeżania obrazu), sporo użytecznych portów USB i mnóstwo opcji dostosowywania (m.in. wysokości, pochylenia).

Na niekorzyść tego sprzętu przemawia z kolei spora waga (ale, jeśli nie planujemy ciągle go przenosić, raczej nie będzie to dużym problemem) i relatywnie słabe podświetlenie, a także w zasadzie bezużyteczny HDR. Mimo wszystko w naszej opinii jest to solidna propozycja, jeśli ktoś szuka po prostu porządnego, wytrzymałego monitora z dobrymi parametrami do grania i innych codziennych zastosowań.

WARTO PRZECZYTAĆ:

monitor 240hz Jaki monitor 240Hz kupić? Propozycje dla graczy
Jak już niedawno podkreślaliśmy, częstotliwość odświeżania ekranu to parametr, który jest absolutnie kluczowy, jeśli chodzi o monitory gamingowe. Do zwykłych zastosowań wystarczy 60Hz, a mniej
jak podłączyć drugi monitor poradnik Jak podłączyć drugi monitor w systemie Windows? Praktyczne porady
Posiadanie dwóch monitorów jest przede wszystkim naprawdę komfortowym rozwiązaniem. Dzięki temu praca, codzienne użytkowanie i rozrywka stają się przyjemniejsze. Drugi ekran pozwala między innymi wygodniej
27-calowy monitor od AOC – Recenzja!
Bez wątpienia monitory są jedną z nieodłącznych cech komputerów stacjonarnych. Wykorzystujemy je zarówno do pracy, jak i do grania. Problem tkwi w tym, że nie
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *