SpaceX ma ambitne plany. Już za kilka lat chce wprowadzić na orbitę pierwszą prywatną stację kosmiczną w historii – i sprzedawać miejsca na niej różnym podmiotom, nie tylko państwowym.

Stacja kosmiczna SpaceX ma ruszyć w 2025 roku

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i inne tego typu projekty (np. chińskie) mają wymiar w pełni państwowy, niekomercyjny. SpaceX, jako prywatna firma, chce oczywiście przede wszystkim na swoim pomyśle zarobić. Korzysta przy tym z faktu, że MSK wyjdzie z użytku już w 2031 roku, więc jest luka, którą trzeba jakoś zapełnić.

Plany są już całkiem skonkretyzowane. SpaceX zapowiada, że wyśle na niską orbitę okołoziemską główny moduł stacji (Haven-1) w sierpniu 2025 roku. Chce do tego celu wykorzystać swoje rakiety Falcon 9. Do modułu głównego ma następnie dołączyć jeszcze większy moduł Vast-1.

Niedługo później na stacji ma zjawić się 4 pierwszych mieszkańców. Statek kosmiczny Crew Dragon dostarczy ich tam, a następnie po 30 dniach przetransportuje z powrotem na Ziemię.

Nazwa jednego z modułów nie jest przypadkowa – Vast to firma, która powstała w 2021 roku i specjalizuje się w technologiach mających pozwolić na przetrwanie w kosmosie. SpaceX zdecydowało się współpracować z nią przy tym projekcie.

Prywatne stacje kosmiczne. SpaceX ma wielu konkurentów

Jeśli nagle nie pojawi się jakiś inny podobny projekt, któremu uda się zrealizować swoje cele przed 2025 rokiem, stacja SpaceX będzie pierwszą stacją komercyjną. Nie oznacza to, że inne firmy nie pracują nad tego typu rozwiązaniami – po prostu planują wprowadzić je w życie nieco później.

Blue Origin Jeffa Bezosa (który m.in. jakiś czas temu wysłał w kosmos Williama Shatnera) ma w planach uruchomić swoje Orbital Reef do 2030 roku. Voyager Space, Lockheed Martin i Nanoracks z kolei chcą wprowadzić na orbitę stację Starlab jeszcze wcześniej – w 2027 roku.

Co o tym wszystkim sądzicie? Myślicie, że prywatne stacje kosmiczne to krok w dobrą stronę, czy jednak tego typu projekty powinny pozostać domeną podmiotów państwowych? Dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *