Dopiero co informowaliśmy Was, że Spotify po podwyżce cen osiągnęło świetne wyniki finansowe za ubiegły kwartał, a teraz pojawiły się doniesienia o kolejnych działaniach, które mają wzmocnić budżety firmy. Artyści indie mogą nie być z nich do końca zadowoleni.

Spotify odetnie od tantiem najmniejszych artystów?

O zmianach, które rzekomo są planowane na 2024 rok, doniósł portal Music Business Worldwide. Pierwsza z nich to właśnie ta, która może znacząco wpłynąć na zarobki mało znanych muzyków. Z wycieków wynika, że twórcy będą mogli otrzymywać tantiemy tylko za utwory, w przypadku których roczna „wypłata” przekroczy próg 5 centów (czyli zostaną one odsłuchane co najmniej 200 razy w tym okresie).

Wydawałoby się, że to niewiele, i faktycznie zmiana dotknie rzekomo jedynie 0,5% treści na platformie… ale ostatecznie przełoży się to dla Spotify na dziesiątki milionów dolarów rocznie oszczędności, ponieważ muzyków indie, którym rocznie wypłacane jest po kilka centów za utwór, działa w usłudze całkiem sporo.

Kolejną nowinką ma być wprowadzenie kar finansowych dla dystrybutorów, których utwory były odtwarzane w niezgodny z regulaminem sposób. Chodzi tutaj np. o przypadki, gdy narzędzia oparte na AI, próbując symulować normalne ludzkie zachowanie, nabijają piosenkom i innym treściom wyświetlenia (a co za tym idzie — tantiemy).

Zmiany dotkną też twórców white noise

Biały szum (ang. white noise) to specyficzny rodzaj dźwięku, który ma np. pomóc w zasypianiu. Jest go na Spotify sporo, ale w niemałej części są to bardzo krótkie kawałki. Wiele z nich ma zaledwie 31 sekund, a wynika to z faktu, że Spotify płaci artystom za każde 30 sekund odsłuchu ich muzyki.

Trzecia z przyszłorocznych zmian ma dotyczyć właśnie twórców białego szumu i innych niemuzycznych nagrań (np. dźwięków binaural beats). Streamingowy gigant rzekomo planuje wprowadzić wymagania co do minimalnej długości utworu, która pozwoli na nim zarabiać.

Jeszcze w sierpniu Bloomberg donosił, że Spotify rozważa całkowite zbanowanie tego typu treści ze swojej platformy (miałoby w ten sposób oszczędzić ~38 milionów dolarów brutto rocznie na tantiemach), więc można powiedzieć, że według najnowszych informacji firma złagodziła trochę swoją postawę.

Co o tym wszystkim sądzicie? Dajcie znać w komentarzach!


Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

spotify kursy wideo Spotify dodało kursy wideo! Można uczyć się m.in. tworzenia muzyki
Spotify ciągle próbuje rozszerzać swoją ofertę, dodając coraz to kolejne funkcjonalności. Oprócz piosenek, podcastów i audiobooków na platformie pojawił się właśnie nowy typ treści —
apple spotify Apple dostało 1,84 miliarda euro kary od Unii. Chodzi o Spotify
Zajęło to około 5 lat, ale Spotify w końcu się doczekało. Unia Europejska zdecydowała się uznać działania Apple względem streamingowego giganta za niezgodne z przepisami
apple music vs spotify Apple Music vs Spotify (2023) – którą aplikację wybrać?
Spotify vs Apple Music, czyli pojedynek gigantów. Ten pierwszy spopularyzował usługę streamingu muzycznego i jest szalenie rozpoznawalny, a drugi wdarł się na rynek, zaskarbiając sobie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *