Spotify ciągle próbuje rozszerzać swoją ofertę, dodając coraz to kolejne funkcjonalności. Oprócz piosenek, podcastów i audiobooków na platformie pojawił się właśnie nowy typ treści — kursy wideo! Na razie są jednak dostępne tylko w jednym kraju.

Spotify nauczy użytkowników m.in. prowadzenia biznesu

Użytkownicy w Wielkiej Brytanii mogą już uczyć się z profesjonalnych kursów wideo, zapożyczonych przez Spotify z takich platform, jak BBC Maestro, Skillshare, Thinkific i PlayVirtuoso. Na początek platforma oferuje kursy z czterech dziedzin: tworzenia muzyki, działań kreatywnych, biznesu oraz zdrowego stylu życia.

Lekcje wideo wraz z pomocniczymi materiałami jak PDF-y dostępne są w specjalnej zakładce na urządzeniach mobilnych i komputerach. Można wypróbować kilka wstępnych lekcji za darmo (minimum 2), ale za pełny dostęp trzeba będzie zapłacić, niezależnie od tego, czy jest się subskrybentem Premium, czy niepłacącym użytkownikiem.

A dlaczego w ogóle Spotify zdecydowało się na tego typu eksperyment?

Zauważyliśmy rosnącą tendencję użytkowników do celowego korzystania z dźwięku do nauki, np. przez słuchanie podcastów edukacyjnych. Pomyśleliśmy, jak możemy to wykorzystać i rozwinąć — dyrektor produktu Mohit Jitani

Według informacji opublikowanych przez streamingowego giganta, około połowa subskrybentów Spotify Premium angażuje się w treści podcastowe o tematyce rozwojowej i edukacyjnej.

Platforma dostaje prowizję od sprzedaży

Na ten moment Spotify nie oferuje własnych kursów, a, jak wspomniałam, jest bardziej pośrednikiem między użytkownika mi a platformami e-learningowymi. Pobiera za to od dostawców kursów prowizję (nie podano, jak wysoką) za każdą sprzedaż na swojej platformie.

Ze względu na niechęć Spotify do płacenia prowizji twórcom sklepów z aplikacjami, użytkownicy muszą dokupywać pełny dostęp poza aplikacją. Na Androidzie proces sprzedaży jest domykany poprzez wysłanie użytkownikowi maila z linkiem do zakupu, w przypadku iOS trzeba wejść na webową stronę Spotify.

Niektórzy spekulują, że kursy wideo bez dopłacania za wszystkie lekcje mogłyby w przyszłości znaleźć się w pakiecie „Supremium”, o którym chodzą od dłuższego plotki. Miałby on oferować także m.in. strumieniowanie bezstratnych plików audio czy wydłużony czas odsłuchu audiobooków.

Na razie nie wiadomo, czy i kiedy oferta ta zostanie kiedyś wprowadzona globalnie. Dajcie znać, czy chcielibyście zobaczyć ją w Polsce!

WARTO PRZECZYTAĆ:

apple music vs spotify Apple Music vs Spotify (2023) – którą aplikację wybrać?
Spotify vs Apple Music, czyli pojedynek gigantów. Ten pierwszy spopularyzował usługę streamingu muzycznego i jest szalenie rozpoznawalny, a drugi wdarł się na rynek, zaskarbiając sobie
spotify zwolnienia Spotify ma problemy? Znów masowo zwalnia pracowników
Spotify znowu to robi: serwis zapowiedział, że niebawem dojdzie do kolejnej tury zwolnień. Tym razem pracę ma stracić około 17% załogi. Przyczyną zwolnień są wyzwania
spotify dj Spotify wprowadziło spersonalizowanego DJ-a opartego na AI
Nie ma radia, które odpowiadałoby Twojemu gustowi? Spotify chce rozwiązać ten problem, wprowadzając opartego na sztucznej inteligencji DJ-a, który sypie jak z rękawa ciekawostkami na
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *