Xiaomi ma w swojej ofercie bardzo różnorodną gamę produktów, od smartfonów, przez odkurzacze, po hulajnogi elektryczne. Teraz przyszła pora na… pierwszy samochód. Dzięki specyficznym chińskim przepisom, dowiedzieliśmy się, jak wygląda i jakie są jego kluczowe parametry.

Xiaomi SU7 to już pewniak. Oto parametry techniczne

Samochód elektryczny Xiaomi nie jest całkowitym zaskoczeniem. Firma ujawniła, że chce wejść na rynek elektryków już w marcu 2021. Jeśli chodzi o ten konkretny model, to przecieki na jego temat, wtedy jeszcze pod nazwą roboczą Xiaomi MS11, pojawiały się na początku tego roku. W sierpniu zaś rzekomo zaczęto produkować egzemplarze testowe. Natomiast teraz producent złożył wniosek o uzyskanie licencji na sprzedaż pojazdu na chińskim rynku, co pociągnęło za sobą ujawnienie pewnych kluczowych informacji.

Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych ma taką zasadę, że co miesiąc udostępnia publicznie informacje o nowych pojazdach przechodzących proces homologacji. Producenci zapewne nie są z tego powodu szczególnie szczęśliwi (Xiaomi jeszcze oficjalnie wiele o swoim aucie nie mówiło i pewnie wolałoby poczekać z udostępnieniem tych informacji), ale za to fani motoryzacji mają powody do radości.

xiaomi ev
Źródło: Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chin

Z upublicznionych danych wynika, że pierwszy elektryk chińskiego giganta to sedan o nazwie Xiaomi SU7 (pojawi się także w wersjach SU7 Pro i SU7 Max). Poznaliśmy jednak nie tylko nazwę, ale też szereg informacji technicznych:

  • wymiary: 4997/1963/1455 mm
  • rozstaw osi: 3000 mm
  • koła: dwie opcje: 19″ ( opony 245/45 R19) i 20″ (245/40 R20)
  • napęd: na tylną oś z silnikiem o mocy 220 kW lub na wszystkie koła o mocy maksymalnej 495 kW (220 kW + 275 kW).
  • masa własna: 1980 kg w tańszej wersji, 2205 kg w droższej
  • prędkość maksymalna:  210 km/h w tańszej wersji, 265 km/h w droższej.

SU7 wykorzysta silnik TZ220XS000 od United Automotive Electronics Co., Ltd i będzie hulać na autorskim systemie Xiaomi, czyli HyperOS. Auto występuje w wersji z lidarem (zainstalowanym za przednią szybą) lub bez. W tańszej opcji znajdziemy zestaw akumulatorów LFP od BYD, zaś droższy wariant wyposażono w akumulatory NMC od CATL.

su7 xiaomi elektryk
Źródło: Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chin

Z innych ciekawostek, wygląda na to, że auto będzie wyposażone w kamerę. Niewykluczone, że pojawi się funkcja odblokowywania pojazdu twarzą, chociaż tutaj będziemy musieli poczekać na więcej informacji.

xiaomi samochód elektryczny
Źródło: Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chin

Pierwsze dostawy już na początku 2024 roku

Jak wspomniałam wcześniej, chiński gigant już ruszył z produkcją SU7, jednak na razie tylko w ograniczonym zakresie. Produkcja na skalę masową ma rozpocząć się niedługo — już w grudniu 2023. Nowy elektryk trafi do pierwszych klientów w lutym 2024 roku.

Xiaomi do produkcji aut zakontraktowało firmę Beijing Automotive Industry Holding Co. Ltd (BAIC), która, co ciekawe, ma 10% udziałów w Mercedesie.

Co sądzicie o pierwszym elektrycznym aucie tej marki? Dajcie znać w komentarzach!



Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

mazdy Samochody zhackowane przez rozgłośnię radiową? To nie żart!
Co byście pomyśleli, gdyby Wasze radio w samochodzie nagle zaczęło się samo bez końca uruchamiać ponownie i nie można byłoby zmienić stacji? Zhackowanie auta, a
tesla Nowe samochody Tesli rzekomo odpalą Cyberpunka 2077
Granie w samochodach, w szczególności samochodach Tesli, nie jest nową technologią. Możliwości dotychczasowych pojazdów były jednak dość mocno ograniczone. Teraz jednak ogłoszono, że nadchodzące Tesla
Musk wstrzymał płatności Bitcoinem za samochody Tesli, powodem ekologia
Elon Musk, Technokról Tesli, nakazał firmie wstrzymać akceptowanie płatności za pojazdy w postaci Bitcoinów. Przyczyną takiego stanu rzeczy ma być negatywny wpływ na środowisko naturalne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *