Po ponad 7 latach od premiery Windows 10 jest wciąż bardzo popularny – 11 pozostaje za nim daleko w tyle. Microsoft chce jednak skupić się na rozwoju bieżącej i następnej wersji systemu, w związku z czym ogłosił, że kończy z dodawaniem nowych funkcji do “dziesiątki”.

Nowych opcji już nie będzie, ale systemu można używać ze spokojem do 2025 roku

Ostatnia duża aktualizacja, Windows 10 22H2, trafiła do użytkowników 18 października 2022, a już 31 stycznia 2023 roku Microsoft wycofał Windowsa 10 ze sprzedaży. Teraz oficjalnie potwierdzono, że żadnych kolejnych update’ów dodających nowe funkcje nie będzie.

Trzeba jednak zaznaczyć, że nie znaczy to, że “dziesiątka” nie dostanie już jakichkolwiek aktualizacji. Tradycyjnie Microsoft zapewni jej wsparcie jeszcze przez dobre kilka lat, ale chodzi tutaj o poprawki ewentualnych błędów czy luk bezpieczeństwa, a nie dodawanie nowinek.

Wsparcie Windowsa 10 zakończy się 14 października 2025 r. Bieżąca wersja, 22H2, będzie ostateczną wersją systemu Windows 10, a wszystkie edycje będą nadal obsługiwane z comiesięcznymi aktualizacjami zabezpieczeń do tej daty – Microsoft

Warianty biznesowe, dla których wykupiono przedłużony dostęp do aktualizacji zabezpieczeń, będą otrzymywały je nawet jeszcze po wspomnianej powyżej dacie, czyli 14 października 2025 roku.

Da się oczywiście dalej korzystać z systemu nawet po całkowitym zakończeniu okresu wsparcia, ale nie jest to zalecane, jako że oszuści mogą wykryć i wykorzystywać jakieś błędy lub luki w zabezpieczeniach, a Microsoft już nic z tym wtedy nie zrobi.

Microsoft próbuje zachęcać do Windowsa 11, ale użytkownicy są sceptyczni

Według danych portalu Statcounter z grudnia 2022 roku, Windows 10 to wciąż najpopularniejszy system operacyjny Microsoftu – korzysta z niego 67,95% użytkowników. Windows 11 jest co prawda na drugim miejscu, ale ze znacznie mniej imponującym wynikiem 16,97%.

Przypomnijmy, że “jedenastka” zadebiutowała 5 października 2021 roku, a więc wciąż jest to stosunkowo młody system. Najprawdopodobniej w nadchodzących latach zyska większą popularność, natomiast zapewne będzie też sporo osób, które zostaną z Windowsem 10 jeszcze przez kilka lat.

Windows 11 ma przed sobą jeszcze sporo dużych aktualizacji – ostatnia, Windows 11 2022 Update, trafiła do użytkowników 20 września 2022 roku. Zawierała sporo drobnych zmian i kilka większych, w tym nowe opcje z zakresu ułatwień dostępu (m.in. generowanie napisów w czasie rzeczywistym na przestrzeni całego systemu operacyjnego).

Którego systemu operacyjnego Wy używacie (i dlaczego właśnie tego)? Windowsa 10, 11, a może jeszcze innego? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *