Ponad pół miliarda dolarów – tyle Epic Games będzie musiało zapłacić w ramach ugody z Federalną Komisją Handlu, która oskarżyła firmę o różnego typu nieuczciwe i niezgodne z prawem praktyki, w tym w zakresie “naruszania prywatności dzieci”.

FTC wysunęło wobec Epica poważne zarzuty

FTC (Federalna Komisja Handlu) to amerykańska agencja rządowa, odpowiedzialna m.in. za ochronę konsumenta i przeciwdziałanie praktykom monopolowym. Jakiś czas temu wzięła na cel Epic Games – twórców hitowego battle-royale Fortnite.

Przeprowadzone przez FTC śledztwo wykazało znaczne nieprawidłowości, m.in. w zakresie gromadzenia danych dotyczących małoletnich użytkowników (poniżej 13 roku życia), co jest niezgodne z prawem USA. Negatywnie oceniono także automatyczne włączanie czatu głosowego i tekstowego (można je oczywiście wyłączyć w ustawieniach, ale domyślnie są włączone). Skutek? 275 milionów dolarów kary i zobowiązanie się Epica, że zmieni swoje postępowanie.

Komisja wyszła również ze stanowiskiem, że Epic stosował podstępne taktyki w celu sprawienia, że gracze dokonają zakupu, kiedy w rzeczywistości nie mieli takiego celu. Chodzi tutaj o takie zaprojektowanie procesu zakupowego, że łatwo było przypadkiem kupić skina, kiedy chciało się go tylko wstępnie podejrzeć. Z krytyką FTC spotkała się ponadto konserwatywna polityka zwrotów – kiedy taki błąd został już popełniony, graczom trudno było odzyskać pieniądze.

Ba, nawet, jeśli Epic zgodził się na zwrot środków, rzekomo miał tendencję do blokowania takich kont. Gracze w ten sposób tracili nie tylko wypracowane postępy, ale też dostęp do zawartości, za którą wcześniej zapłacili. Za tego typu działania Epic Games ma wpłacić 245 milionów dolarów na fundusz stworzony w celu wynagrodzenia szkód pokrzywdzonym graczom.

Łącznie ugoda opiewa na kwotę 520 milionów dolarów.

Epic nie poczuwa się do winy, ale już wprowadził zmiany

Epic twierdzi, że stosowane rozwiązania nie były krzywdzące dla graczy, ale ostatecznie wiele z nich zmodyfikował. Między innymi pozbyto się takich funkcji, jak automatyczne zapisywanie danych płatniczych czy zakup za naciśnięciem jednego przycisku (przez co łatwo było kupić skina przez pomyłkę).

Dodatkowo, firma wskazała, że już nie blokuje kont ubiegających się o zwrot pieniędzy za przypadkowo dokonane zakupy. Wprowadziła też limit wydatków dla graczy poniżej 13 roku życia.

Stare status quo w zakresie handlu i prywatności w grach uległo zmianie, a wiele praktyk deweloperskich powinno zostać ponownie rozważonych. Podzielamy podstawowe zasady uczciwości, przejrzystości i prywatności, które egzekwuje FTC, a praktyki, o których mowa w skargach FTC, nie są sposobem działania Fortnite – Epic Games

Co o tym wszystkim sądzicie? Uważacie, że Epic rzeczywiście zasłużył na karę? Dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *