Pewne rzeczy się nie zmieniają, i tak to właśnie Polacy są wciąż najlepsi w tej branży. Drugi rok z rzędu triumfowała drużyna AGH Space Systems z Krakowa. Ich łazik marsjański okazał się bezkonkurencyjny!

Polacy znowu najlepsi!

European Rover Challenge, czyli ERC, to największe w Europie zawody łazików marsjańskich, których 9. edycja odbyła się w ten weekend się w Kielcach. Po raz kolejny najlepsze drużyny studenckie z całego świata zmierzyły się ze sobą o to, czyj łazik najlepiej odnajdzie się na specjalnie zaprojektowanym Marsyardzie.

I ponownie najlepsi w okazali się Polacy, którym udało się nie tylko uzyskać najwięcej punktów podczas wszystkich konkurencji, ale również wykazali się wyjątkową niezawodnością ich sprzętu, który podołał każdemu zadaniu, które postawili przed nimi sędziowie. Drugiej polskiej drużynie w stawce poszło tylko trochę gorzej: drużyna SKA Robotics z Warszawy zajęła czwarte miejsce.

W 2023 roku nie było jednak tak łatwo. Na drugim miejscu znalazła drużyna FHNW Rover Team ze Szwajcarii, której udało się wspiąć na podium już w swoim drugim starcie. Ostatnie miejsce na podium przypadło zespołowi EPFL, również ze Szwajcarii. Dla nich to trzecie podium z rzędu, niestety wciąż czegoś brakuje do zajęcia najwyższego stopnia.

Wielkim pozytywnym zaskoczeniem okazała się drużyna Beyond Robotics z Grecji. Brak doświadczenia nie przeszkodził im w zakwalifikowaniu się do zawodów już w pierwszym roku swojej działalności. Siódme miejsce z kwalifikacji udało im się przełożyć na siódme miejsce w zawodach i wyróżnienie, co na pewno jest dla nich wielkim sukcesem.

To jeszcze nie wszystko

Zakończyła się również edycja zdalna, czyli ERC Remote. Odróżnia się tym, że zespoły łączą się z łazikiem zdalnie, imitując sterowanie prawdziwym łazikiem, który potencjalnie może znajdować się na innej planecie. Pierwsze miejsce przypadło drużynie Makercie z Holandii, dla której jest to sukces w ich debiutanckim podejściu.

Drugie miejsce zajęła drużyna DJS Antariksh z Indii, czyli zwycięzca dwóch poprzednich edycji, którzy w tegorocznym konkursie zajęli również dziesiąte miejsce w formule OnSite. Ostatnie miejsce podium przypadło drużynie Project Red z Włoch, która w ten sposób obroniła swoją pozycję sprzed roku.

Pełną punktację obu edycji European Rover Challenge 2023 znajdziecie pod tym linkiem.

Sukces Polski to nie przypadek

Chociaż nie jest to wiedza powszechna, to Polacy radzą sobie bardzo dobrze w zawodach branży kosmicznej. Na tyle dobrze, że Polska ma szansę na zorganizowanie IAC 2026 – Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w 2026 roku w Poznaniu. To jednak bardziej efekt naszych dotychczasowych sukcesów niż losowy pomysł.

W końcu również inne konkursy łazików z całego świata mają swoje doświadczenia z Polakami. W tym roku Scorpio Team z Wrocławia wygrał (po raz drugi z rzędu!) zawody Anatolian Rover Challenge w Turcji. AGH Space Systems ma w swoim portfolio wygraną w Indian Rover Challenge w Indiach, a IMPULS z Kielc, który kiedyś triumfował w ERC, zna również smak triumfu w URC – uznanym konkursie w Stanach Zjednoczonych.

W dodatku łaziki to nie wszystko: w sierpniu Polacy zajęli drugie miejsce… w zawodach hakowania satelity w Las Vegas!

Obrazek wyróżniający: fot. Łukasz Widziszowski

WARTO PRZECZYTAĆ:

lot na orbitę Crew Dragon zadokował, więc czas na podsumowanie lotu kapsuły SpaceX’a na orbitę
Amerykańscy astronauci zadokowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przyszedł więc czas na podsumowanie misji, którą przez miniony weekend obserwowały, czy to z zapartym tchem, czy delikatnym
beidou Chiny dążą do ukończenia własnego GPS-a, dającego im niezależność od USA
Chiński system nawigacji, Beidou, już teraz jest poważnym graczem – używa go w jakimś stopniu (a przynajmniej tak twierdzą jego twórcy) ponad połowa krajów na
nokia Nokia zbuduje antenę 4G na Księżycu, możliwa będzie późniejsza rozbudowa do 5G
Fińska firma Nokia wygrała kontrakt na budowę na powierzchni Księżyca ultra-kompaktowej anteny 4G/LTE. NASA zapłaci jej za to 14.1 milionów dolarów. Kontrakt ten jest częścią
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *