Chcesz sprawdzić temperaturę karty graficznej, lub procesora? A może potwierdzić stabilną pracę wszystkich podzespołów komputerowych? Niezależnie, czy testujemy komputery zawodowo, czy hobbystycznie, potrzebujemy specjalnych narzędzi, aby proces ten przebiegał szybko i co ważniejsze: dokładnie. Poniżej znajdziesz listę 10 najlepszych darmowych programów do diagnostyki PC.

HWiNFO

HWiNFO
HWiNFO
to jeden z najlepszych dostępnych programów diagnostycznych. Prawdziwy kombajn, jeśli chodzi o funkcjonalność. Wyświetla dokładne informacje, dotyczące praktycznie wszystkich podzespołów w naszym komputerze. Chcecie sprawdzić temperaturę procesora i jego zegary? Jest! Chcecie zobaczyć status S.M.A.R.T. waszego dysku twardego? Również jest! A może chcecie spojrzeć na timing waszej pamięci RAM? Też są!

Jeśli choć trochę interesujemy się działaniem komputera, to HWiNFO musi znaleźć się na naszym dysku. Jedyny problem programu HWiNFO jest taki, że może wydawać się on nieco nieintuicyjny na pierwszy rzut oka. Szybko jednak zapamiętamy, gdzie znajdują się wszystkie opcje i korzystanie z HWiNFO stanie się bardzo łatwe i przyjemne.

CPU-Z

CPU-Z
CPU-Z
to bardzo dobry i popularny program, którym sprawdzimy między innymi dokładną specyfikację naszego CPU, czy nazwę płyty głównej wraz z wersją jej BIOSu.

W zakładce Memory oraz SPD możemy zobaczyć zarówno podstawowe, jak i dokładniejsze informacje na temat naszej pamięci RAM. Za to w zakładce Graphics ujrzymy proste informacje, na temat zainstalowanej karty graficznej.

CPU-Z pozwala też na wykonanie testu naszego procesora. Wystarczy, że przejdziemy do zakładki Bench i wciśniemy przycisk “Bench CPU”, Bądź “Stress CPU”, a rozpocznie się Benchmark procesora. Test ten nie będzie tak obciążający, jak kolejne pozycje, ale pozwala szybko porównać nasz procesor z innymi CPU.

GPU-Z

GPU-Z
GPU-Z
jest programem podobnym do CPU-Z, ale pokazującym dokładne dane dotyczące karty graficznej. Możemy tu oczywiście znaleźć nazwę GPU, producenta karty, oraz jej zegary, ale mamy też tutaj dokładniejsze informacje takie jak liczba jednostek cieniujących czy szerokość magistrali.

Ponadto w zakładce “Sensors”, znajdziemy aktualne dane dotyczące m.in. temperatury rdzenia GPU, ilości używanej aktualnie pamięci VRAM, czy poborze prądu.

GPU-Z pozwala także sprawdzić, oraz zapisać do pliku, zainstalowany na karcie BIOS. Firma odpowiedzialna za GPU-Z prowadzi obecnie największą bazę BIOS-ów dla kart graficznych, dzięki czemu łatwo porównacie swój BIOS z innymi.

Heaven Benchmark 4.0

Heaven Benchmark 4.0
Heaven Benchmark 4.0
, czyli program pozwalający w szybki sposób sprawdzić temperatury, oraz stabilność pracy karty graficznej. Nie jest to Benchmark, który wciśnie z naszego GPU siódme soki tak jak niegdyś popularny Power Virus “FurMark”. Jego obciążenie można porównać do większości lepiej zoptymalizowanych gier 3D.

Raczej nie używajcie tego testu jako ostateczne potwierdzenie stabilności karty po podkręceniu. Heaven Benchmark 4.0 jest bardzo dobry, jeśli chcemy przetestować takie ustawienia na szybko, lub gdy zmieniamy zegary GPU na bieżąco. Aby ostatecznie potwierdzić stabilność systemu, użyjcie cięższego Benchmarku (jak np. 3DMARK), lub bardzo obciążającej gry, takiej jak jakaś nowa przygodowa gra akcji, np. z serii Assassin’s Creed.

OCCT

OCCT
OCCT to dobry program do przetestowania stabilności całego systemu, oraz temperatur procesora. OCCT nie posiada jednego Benchmarku, zamiast tego jest kilka testów mocno obciążających dane podzespoły. Poza testami dla CPU oraz pamięci RAM, mamy też tutaj test 3D dla GPU, który działa podobnie do znanego FurMarka.

Dodatkowo program zawiera na tyle dużo informacji, że mógłby w tej kwestii rywalizować z HWiNFO. W ustawieniach aplikacji znajdziemy dobrze przemyślane ustawienie “Critical temperature”. Automatycznie zatrzyma ono test jeśli procesor przekroczy daną temperaturę.

Crystal Disk Mark i Crystal Disk Info

Crystal Disk Mark i Crystal Disk Info
Crystal Disk Mark
jest prostym w obsłudze programem, dzięki któremu sprawdzimy prędkości dysków podpiętych do komputera. W tej aplikacji możemy przetestować dysk zarówno sekwencyjnie jak i poprzez zapis i odczyt losowy. Każdy test da się uruchomić osobno. Możemy też użyć przycisku “ALL’ na samej górze, aby przeprowadzić wszystkie testy dostępne w programie. Są tu też opcje pozwalające zmienić liczbę przeprowadzonych testów, oraz rozmiar próbki danych.

Crystal Disk Mark i Crystal Disk Info

Crystal Disk Info od tego samego producenta, pozwoli nam na sprawdzenie stanu i kondycji dysku. Program wyświetla dane S.M.A.R.T. dysku w bardzo czytelnej formie, dzięki czemu łatwo zrozumiemy, czy dysk jest uszkodzony, czy działa on poprawnie.

AIDA 64

AIDA 64
AIDA64 tak jak HWiNFO pokaże nam informację z większości podzespołów zainstalowanych w komputerze. Mamy więc tutaj wszelkie informacje o procesorze takie jak taktowanie, temperatury, czy rozmiar pamięci Cache. Znajdziemy też dogłębne informacje dotyczące płyty głównej np. adnotacje o litografii zastosowanej do produkcji mostka południowego. Jeśli potrzebujemy jakiejś informacji o użytych podzespołach, to prawie na pewno znajdziemy ją w Aidzie.

Tym, co wyróżnia Aide, nie jest jednak ilość udostępnianych informacji, a zakres testów, które możemy przeprowadzić. Aida posiada benchmark: testujący prędkość dysku, testujący wydajność pamięci Cache procesora i pamięci RAM, testujący wydajność GPU, a także rozbudowany test stabilności systemu. Dzięki temu ostatniemu możemy także sprawdzić temperaturę procesora, pod maksymalnym obciążeniem.

3DMARK

3DMARK
3DMARK
to jeden z najpopularniejszych testów komputerowych sprawdzających wydajność w grach. Po przejściu danego testu otrzymamy szczegółowe wyniki dotyczące fizyki (największe znaczenie ma CPU), oraz grafiki (największe znaczenie ma GPU). Wyniki te możemy w łatwy sposób porównać z innymi komputerami poprzez kliknięcie “Compare Result Online”. Najbardziej oddani użytkownicy 3DMARK konkurują, aby ich system znalazł się na szczycie listy w tak zwanym “Hall of Fame”.

3DMARK posiada obecnie 17 oddzielnych testów. Niestety tylko 3 z nich (“Time Spy”, “Fire Strike” i “Night Raid”) są dostępne za darmo w podstawowej wersji. Są one wystarczające do dogłębnego sprawdzenia wydajności, stabilności, oraz temperatur naszego GPU. W płatnych testach będziemy mogli dodatkowo sprawdzić wydajność w Benchmarku wykorzystującym m.in. Raytracing i technologię Nvidia DLSS.

Prime95

Prime95
Prime95 posiada wiele zwolenników, którzy twierdzą, że jest to najlepszy Benchmark do obciążenia i sprawdzenia stabilności komputera. Możliwe, że mają oni rację.

Znany test “small FFT” obciąży nasz procesor do absolutnego maksimum, dzięki czemu sprawdzimy możliwe najwyższe temperatury CPU. Takich temperatur nie osiągniemy w większości wymagających aplikacji, a już na pewno nie w grach, czy codziennym użytkowaniu.

Jeśli chcemy przetestować stabilność systemu, najlepszą opcją będzie włączenie testu “Blend” i pozostawienie komputera na kilka godzin. Blend przechodzi po kolei, przez wszystkie dostępne benchmarki Prime95, dzięki czemu łatwiej wykryć mu problemy związane z komputerem. Jeśli na komputerze mają pojawić się jakieś błędy związane z niestabilnością, to Prime95 je znajdzie.

HD Tune

HD Tune
HD Tune
to już ostatni program diagnostyczny naszej liście. Jest on dosyć prosty w obsłudze i pozwala nam na sprawdzenie stanu naszego dysku. W zakładce “Health” możemy zobaczyć m.in. liczbę godzin, które dysk przepracował. Sprawdzimy tu także, ile razy dysk został włączony. Są tu też informacje o ilości zapisów, oraz odczytów wykonanych na urządzeniu.

Dodatkowo program ten posiada funkcję “Error Scan”, dzięki której przeskanujemy nasz dysk w poszukiwaniu Bad Sektorów. Jest to dobry test do uruchomienia, gdy nie jesteśmy pewni co do stanu dysku.

WARTO PRZECZYTAĆ:

smartwatch z ekg ranking Smartwatch z EKG – ranking najlepszych modeli na 2023!
Funkcja EKG nie jest nowością w inteligentnych zegarkach. Kolejni producenci wydają sprzęt, który posiada opcję elektrokardiogramu. Modeli na rynku jest obecnie ogrom – wybór może
Jaki smartwatch dla seniora wybrać? Sprawdź ranking 8 najlepszych zegarków inteligentnych dla starszego użytkownika!
Smartwatche to stosunkowo nowy gadżet, który jest przeznaczony dla każdego – w tym również seniorów. Starsi użytkownicy także znajdą w takim sprzęcie wiele naprawdę przydatnych
uniwersalna aplikacja do smartwatcha Uniwersalna aplikacja do smartwatcha – jaką wybrać?
U coraz większej grupy osób widać znaczące zainteresowanie smartwatchami. Wynika to z faktu, że są to niezwykle przydatne urządzenia, które mogą skutecznie zastąpić smartfona i
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

1 Komentarz

  • kox, 4 stycznia 2023 @ 12:01 Odpowiedz

    spoko ja tez swirze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *