Asystenci głosowi na smartfonie, czy komputerze potrafią być naprawdę bardzo przydatni. Dzięki nim możemy szybko ustawić budzik, zapytać o aktualną pogodę, czy wyszukać dowolną informację w Internecie. Żyjemy jednak w czasach, gdzie dosłownie każdy większy producent związany z rynkiem technologicznym ma swojego własnego asystenta głosowego. Od Google dostaliśmy Asystenta Google, Apple oferuje nam znaną Siri, Amazon rozwija Alexę, a Samsung opracował asystenta o nazwie Bixby. Nawet Mercedes-Benz, czyli firma produkująca głównie pojazdy posiada swojego własnego asystenta głosowego MBUX. Konkurencja w tej kategorii jest więc naprawdę ogromna.
W tym artykule zajmiemy się asystentem od Microsoftu. Opowiemy, co to jest Cortana w systemie Windows i sprawdzimy jakie funkcje wyróżniają ją na tle innych podobnych aplikacji.
Co to jest Cortana?
Cortana jest wirtualnym asystentem opartym na sztucznej inteligencji, który został stworzony przez firmę Microsoft. Nazwa programu pochodzi od sztucznej inteligencji pojawiającej się w serii z gier Halo wydanej na konsole Xbox i komputery z systemem Windows. Prace nad Cortaną rozpoczęto w 2009 roku, a jej debiut miał miejsce w kwietniu 2014 roku.
W 2015 roku Microsoft zaprezentował nowy system Windows 10, a asystentka Cortana stała się jego integralną częścią. Zaraz po wydaniu Cortany na system Windows 10, Microsoft udostępnił ją również na telefony i tablety z systemem Android oraz iOS. Nowa asystentka miała zrewolucjonizować sposób, w jaki użytkownicy korzystają ze swoich urządzeń.
Cortana obecnie dostępna jest tylko w kilku wybranych regionach i potrafi komunikować się w różnych językach. Najważniejsze z nich to:
- Australia: angielski
- Brazylia: portugalski
- Kanada: angielski/francuski
- Chiny: chiński (uproszczony)
- Francja: francuski
- Niemcy: niemiecki
- Indie: angielski
- Włochy: włoski
- Japonia: japoński
- Meksyk: hiszpański
- Hiszpania: hiszpański
- Wielka Brytania: angielski
- Stany Zjednoczone: angielski
Jak łatwo zauważyć, na liście nie ma ani regionu, ani języka polskiego. Właśnie dlatego, aby w ogóle skorzystać z Cortany, będziemy musieli zmienić region i język Windowsa w ustawieniach systemu.
Najważniejsze funkcje Cortany
No dobrze, wiemy już, czym jest Cortana, ale co ona w ogóle potrafi? Zdecydowanie najciekawszym aspektem Cortany jest jej integracja z pakietem Office 365. Cortana może wykorzystywać dane zawarte w pakiecie, aby zaoszczędzić użytkownikowi czas i zwiększyć naszą produktywność. Dzięki integracji z Office 365 Cortana potrafi np. powiadomić użytkownika o kolejnym spotkaniu w aplikacji Microsoft Teams, automatycznie dołączyć do spotkań, czy prezentować informacje o uczestnikach, dokumentach i tematach.
Inne możliwości Cortany przypominają już bardzo mocno wszystkich pozostałych asystentów głosowych. Najważniejsze funkcje Cortany to:
- Zarządzanie kalendarzem i grafikiem.
- Tworzenie list (np. zadań).
- Ustawianie alarmów oraz przypomnień
- Wyszukiwanie informacji w Internecie
- Otwieranie aplikacji zainstalowanych na komputerze
Wszystkie polecenia (we wspieranym języku) możemy wydawać Cortanie za pomocą komend głosowych oraz czatu. Aby aktywować Cortanę, wystarczy wcisnąć jej dedykowany przycisk, otworzyć aplikację “Cortana” lub zawołać asystenta poprzez wypowiedzenie komendy “Hey Cortana”.
Powolna śmierć Cortany
Mimo dużej promocji Cortany przez Microsoft, inteligenta asystentka nie osiągnęła większego sukcesu na rynku. Z tego powodu w sierpniu 2020 firma zapowiedziała, że aplikacja mobilna Cortany zostanie wycofana ze Sklepu Play oraz z App Store. Ta decyzja weszła w życie 31 marca 2021, przez co na iPhonie nie ma możliwości pobrania Cortany, a na Androidzie trzeba posiłkować się udostępnionymi nieoficjalnie plikami APK.
Dużo mniejsze parcie na Cortanę widzimy nie tylko na systemach mobilnych, ale także na komputerach z systemem Windows. W najnowszym systemie Windows 11 Cortana nie jest już uruchamiana równocześnie z systemem, tak jak to miało miejsce w starszych wersjach Windowsa 10. Co więcej, ikonka Cortany nie jest już też przypięta do paska zadań. Możemy się więc domyślać, że asystentka Cortana przestała być oczkiem w głowie Microsoftu i firma woli skupić się na innych pomysłach wykorzystujących AI, takich jak nowy Chatbot binga.
Jak szybko wyłączyć Cortanę?
Jako że Cortana i tak nie działa w Polsce, to wiele osób decyduje się na jej wyłączenie, aby nie obciążać niepotrzebnie komputera. O wyłączeniu Cortany powinny też pomyśleć osoby dbające o swoją prywatność. Cortana może bowiem zbierać szereg danych telemetrycznych dotyczących tego jak korzystamy z naszego komputera.
Kiedy chcemy wyłączyć Cortanę w systemie Windows:
- Klikamy skrót klawiszowy [Ctrl] + [Alt] + [Delete] i z wyświetlonej listy wybieramy „Menedżer zadań”.
- Przechodzimy do zakładki „Uruchamianie” (Windows 10) lub do zakładki „Aplikacje autostartu” (Windows 11).
- Na liście aplikacji szukamy Cortany. Następnie klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Wyłącz”. Uruchamiamy komputer ponownie.
I to wszystko! Cortana została wyrzucona z autostartu i nie będzie już uruchamiać się wraz z komputerem.
Jak całkowicie odinstalować Cortanę z systemu Windows?
Aby kompletnie odinstalować Cortanę z komputera:
- Klikamy przycisk Windows na pasku zadań i wyszukujemy aplikację „Windows PowerShell”. Następnie klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Uruchom jako Administrator”.
- W otwartym oknie programu PowerShell wpisujemy następującą komendę: “Get-AppxPackage -allusers Microsoft.549981C3F5F10 | Remove-AppxPackage” i zatwierdzamy ją przyciskiem Enter.
- Zamykamy okno programu PowerShell.
Aplikacja Cortana powinna zostać kompletnie usunięta z waszego komputera. Jeśli z jakiegoś powodu chcecie pobrać ją ponownie, to możecie to zrobić poprzez wpisanie komendy “Get-AppXPackage *Microsoft.549981C3F5F10* -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”}” w programie PowerShell.
Podsumowanie
Teraz już wiecie, co to jest Cortana i jak ona działa. Dajcie znać w komentarzach czy używaliście kiedyś Cortany i czy według was jest ona realnym konkurentem dla pozostałych asystentów głosowych!
WARTO PRZECZYTAĆ: