Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Euro Truck Simulator 2 to, jak sama nazwa wskazuje, gra z gatunku symulatorów. W tym wypadku mamy do czynienia z symulatorem pracy kierowcy ciężarówki, który jeździ sobie po Europie – w tym również po Polsce. Premiera na systemy Microsoft Windows miała miejsce 19 października 2012 roku, a więc kupę lat temu, tytuł ten jednak wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Co i rusz pojawiają się chociażby pytania o Euro Truck Simulator 2 wymagania sprzętowe.

Ciężko się temu dziwić. Wymagania sprzętowe są dobrym wskaźnikiem tego, jakim co najmniej sprzętem trzeba dysponować, aby móc komfortowo grać. Jeśli urządzenie ich nie spełnia, jest duże prawdopodobieństwo, że po włączeniu (jeśli tytuł w ogóle się odpali) trzeba będzie się liczyć z lagami, nieoczekiwanym zamknięciem gry, kilkoma czy kilkunastoma klatkami na sekundę i innymi uciążliwościami. Jeśli więc planujecie zakupić ETS 2, koniecznie najpierw sprawdźcie wymagania rekomendowane i minimalne – opiszemy je poniżej!

Euro Truck Simulator 2 wymagania sprzętowe na PC – jaki komputer jest potrzebny?

Spełnienie wymagań minimalnych powinno gwarantować relatywnie komfortową (choć bez fajerwerków) rozgrywkę przy niskich ustawieniach grafiki. W przypadku, gdy sprzęt spełnia wymagania rekomendowane (zalecane), średnie czy nawet wysokie ustawienia grafiki powinny już jak najbardziej być w jego zasięgu.

Jak łatwo się domyślić, biorąc pod uwagę odległą datę premiery, Euro Truck Simulator 2 wymagania zalecane, nie mówiąc już o minimalnych, ma jak na dzisiejsze czasy bardzo niskie.

Powinno je spełniać nawet wiele komputerów i laptopów o przeznaczeniu bardziej casualowym, a niekoniecznie gamingowym (aczkolwiek bywa różnie, wszystko zależy od parametrów danego sprzętu, więc warto dokładnie tę kwestię zweryfikować).

euro truck simulator 2 wymagania sprzetowe
Źródło: SCS Software

ETS 2 – wymagania minimalne

  • System operacyjny: Windows 7
  • Procesor: dwurdzeniowy procesor 2,4 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Grafika: GeForce GTS 450 (Intel HD 4000)
  • Dysk twardy: 12 GB wolnego miejsca

Polecamy w tym miejscu artykuły na temat tego, jak sprawdzić kartę graficzną oraz jak sprawdzić RAM-y, w przypadku, gdybyście nie byli pewni, czy Wasz sprzęt spełnia powyżej wskazane warunki.

Euro Truck Simulator 2 – wymagania zalecane

  • System operacyjny: Windows 7/8.1/10 64-bitowy
  • Procesor: czterordzeniowy procesor 3,0 GHz
  • Pamięć RAM: 6 G
  • Grafika: GeForce GTX 760 (2 GB)
  • Dysk twardy: 12 GB wolnego miejsca

Jakie wymagania ma Euro Truck Simulator 2 na MacOS, SteamOS i Linuxa?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, ETS 2 wyszedł na systemy Microsoftu w październiku 2012 roku. Na przestrzeni lat tytuł ten stał się jednak kompatybilny również z innymi systemami operacyjnymi, a mianowicie MacOS-em, SteamOS-em i Linuxem.

W przypadku wersji na MacOS-a Euro Truck Simulator 2 wymagania są takie same, jak te wskazane powyżej, z wyłączeniem wersji systemu operacyjnego. Co oczywiste, w tym przypadku zamiast Windowsa potrzebny jest MacOS. Wymagania minimalne wskazują wersję Mac OS X 10.9 (Mavericks), zaś rekomendowane – Mac OS X 10.10 (Yosemite).

Podobnie jest, jeśli chodzi o SteamOS-a i Linuxa. Twórcy zarówno w wymaganiach minimalnych, jak i zalecanych wskazują wersję Linux Ubuntu 12.04, dodatkowo zalecają też zaopatrzenie się w najnowsze binarne sterowniki ATI lub NVidia (do karty graficznej).

Euro Truck Simulator 2 dostał dziesiątki DLC

ETS 2 jest grą wciąż rozwijaną. Sama “podstawka” to tak naprawdę tylko początek. Do gry wyszły na przestrzeni lat dziesiątki dodatków. Niektóre są mniejsze i obejmują na przykład jedynie nowe skórki dla pojazdów, ale to tylko jeden z typów dostępnych DLC.

Inne propozycje to paczki nowych lokalizacji, np. Włoch, Skandynawii czy Półwyspu Iberyjskiego. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie i, gdyby podstawowa gra zaczęła go nudzić, nie będzie problemu z jej urozmaiceniem.

Prostsze DLC (np. zawierające nowe opony) kosztują po zaledwie kilka złotych, większe paczki z mapami to zaś z reguły koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. Co ciekawe, da się kupić od razu zestaw podstawka + kilka najważniejszych dodatków za nieco ponad 200 złotych, aby nie musieć zaopatrywać się w te rzeczy oddzielnie.

W ETS 2 wciąż grają tysiące graczy dziennie

Euro Truck Simulator 2 wymagania sprzętowe już za nami, warto więc na koniec podzielić się garstką ciekawostek. Są one niezwykle interesujące i w naszym odczuciu mogą osoby, które nie wiedzą dużo na temat tej gry całkiem solidnie zadziwić.

Jeśli wierzyć informacjom ze SteamDB, najwięcej graczy w jednym momencie grało w Euro Truck Simulator 2 kilka lat temu. Było to konkretnie 61,081 osób. Na pierwszy rzut oka nie wydawałoby się to szczególnie imponujące, ale warto zwrócić uwagę na jeszcze inną kwestię.

Gra wyszła w 2012 roku, a w 2022 roku 24-godzinny szczyt ilości grających wynosi zwykle między 20 a 50 tysięcy użytkowników. To naprawdę szalone! Z innych ciekawostek, ETS 2 znajduje się na 132 pozycji na liście bestsellerów Steama.

euro truck simulator 2
Źródło: SteamDB

Do momentu przygotowywania tego artykułu zgromadził aż 527 662 pozytywnych, a zaledwie 13 908 negatywnych recenzji. Oznacza to 97,43% pozytywnych recenzji. Wielu innych deweloperów może SCS Software, autorom tej gry, tylko pozazdrościć takich wyników.

Euro Truck Simulator 2 wymagania – podsumowanie

Euro Truck Simulator 2 to gra, którą najprościej można byłoby określić jako “stara, ale jara”. Wciąż cieszy się niemałą popularnością, głównie z uwagi na wciągający gameplay, ale nie tylko. Jako że Euro Truck Simulator 2 wymagania ma dość niewysokie (trudno się dziwić, biorąc pod uwagę rok produkcji), to powinien zadziałać również na wielu sprzętach posiadanych przez bardziej casualowych graczy.

Inaczej mówiąc, żeby komfortowo grać w ETS 2, nie trzeba mieć mocnej maszyny dla graczy. Jest to bardzo istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że gry symulacyjne przyciagają do siebie wiele osób, które normalnie w gry nie grają i w związku z tym nie mają PC lub laptopów gamingowych.

Zapraszamy przy okazji do naszych materiałów na temat tego, jak sprawdzić parametry komputera oraz jak sprawdzić model laptopa – mogą się one przydać podczas procesu porównywania oficjalnych wymagań sprzętowych z możliwościami swojego sprzętu.

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.