Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Football Manager 2023 to kolejna odsłona niezwykle popularnej serii symulatorów prowadzenia drużyny piłkarskiej. Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda ona bardzo podobnie do poprzedniej części, to twórcy tradycyjnie wprowadzili kilka nowości, które sprawiają, że warto się nią zainteresować. Na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim poprawki w AI rywali, a także rozbudowanie działań dostępnych na rynku transferowym.

Jako że jest to tytuł relatywnie nowy, jego cena nie należy do najniższych. W związku z tym tym bardziej warto zweryfikować wymagania Football Managera 2023 na PC (czy to dla Windowsa, czy macOS-a) przed złożeniem zamówienia – szkoda byłoby stracić tak dużą sumę na grę, w którą nie będzie można później grać bez znacznej frustracji. Wszystkiego, co musicie wiedzieć o wspomnianych wymaganiach sprzętowych, dowiecie się czytając ten materiał – zapraszamy!

Wymagania Football Managera 2023 – minimalne, a zalecane?

Twórcy Football Managera 2023 wymagania zdecydowali się przygotować jedynie w jednej kategorii, a mianowicie wymagania minimalne. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi tutaj o minimalną wydajność, którą powinien móc pochwalić się sprzęt (czy to PC, czy laptop), aby bez problemu odpalić grę i cieszyć się płynną rozgrywką na niskich ustawieniach.

Dlaczego deweloperzy nie zdecydowali się na opublikowanie konfiguracji zalecanych? Cóż, można tutaj tylko spekulować, ale przyczyna wydaje się jasna. W przypadku wielu gier wymagania mocno korelują z ustawieniami graficznymi (niskie – wysokie), natomiast w przypadku Football Managera 2023 ciężko mówić o tego typu presetach, jako że przez większość rozgrywki mamy do czynienia ze statycznymi ekranami.

To, czy potrzebna będzie lepsza konfiguracja niż minimalna do pełnego komfortu rozgrywki, zależy od tego, jakie ustawienia danej rozgrywki wybierze gracz (ilość lig i krajów do symulowania, etc.), więc trudno byłoby tutaj przygotować jakiś zestaw wymagań zalecanych.

wymagania sprzetowe football manager 2023
Źródło: SEGA

Wymagania Football Managera 2023 na Windowsa

Wymagania minimalne Football Managera 2023 na Windowsa przedstawiają się następująco:

System operacyjny Windows 7
Procesor Intel Core 2 lub AMD Athlon 64 X2
Pamięć RAM 4 GB
Karta graficzna Intel GMA X4500, NVIDIA GeForce 9600M GT, AMD/ATI Mobility Radeon HD 3650
Miejsce na dysku 7 GB dostępnej przestrzeni
DirectX Wersja 11

Warto również dodać, że Football Manager 2023 do działania wymaga 64-bitowej wersji systemu operacyjnego, a także 64-bitowego procesora.

Wymagania Football Managera 2023 na macOS-a

Natomiast wymagania minimalne FM 2023 na macOS-a wyglądają tak:

System operacyjny 10.13.6, 12.14.6, 10.15.5, 11 – 64-bitowy
Procesor Apple M1 lub Intel Core M
Pamięć RAM 4 GB
Karta graficzna Apple M1, Intel HD Graphics 5000, NVIDIA NVIDIA GeForce GT 750M – 256MB VRAM – Metal
Miejsce na dysku 7 GB dostępnej przestrzeni

Football Manager 2023 – najważniejsze informacje

Chociaż wymagania Football Managera 2023 na pierwszy rzut oka na to nie wskazują (chociaż sama nazwa gry już tak), jest to stosunkowo świeży tytuł. Został stworzony przez studio Sports Interactive i wydany przez SEGĘ, a jego premiera (na większość platform) nastąpiła 8 listopada 2022 roku, przy czym gracze korzystający z Windowsa/macOS-a mieli opcję uzyskania wczesnego dostępu do gry już 20 października 2022.

Poza Windowsem i macOS-em można grać także na Xboxie Series X/S i Xboxie One. Tytuł powinien pojawić się również na PlayStation 5, ale zaliczył tutaj pewną obsuwę – i to tak naprawdę już na ostatniej prostej. Twórcy zapowiedzieli, że będą dążyli do jak najszybszego udostępnienia swojego dzieła na tej platformie, natomiast aktualnie nie podano żadnej konkretnej daty premiery. Fanom konsol Sony pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość.

Oprócz wersji konsolowych i PC-towych do serii po przerwie powracają także wersje mobilne, znane pod nazwą FM Touch (w tym wypadku Football Manager Touch 23). Można w nie grać zarówno na smartfonach z systemem Android, jak i na iOS-ie.

football manager 2023 wymagania na pc
Źródło: SEGA

A z jakim przyjęciem dotychczas spotkał się Football Manager 2023? Może nie perfekcyjnym, ale trudno narzekać, zwłaszcza, jeśli chodzi o opinie krytyków. Na Metacriticu wersja na PC zebrała oceny na poziomie 83/100 od wspomnianych krytyków, a od graczy – 7.6/10.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że w momencie tworzenia tego materiału ocen graczy jest naprawdę niewiele (raptem 13), więc nie do końca jest to miarodajny aspekt. Warto więc również wspomnieć, że aktualnie na Steamie FM 2023 ma ponad 4000 recenzji i są one średnio “bardzo pozytywne”.

Warto więc zwrócić na ten tytuł uwagę, tym bardziej, że już na premierę jest on dostępny bez dodatkowych opłat w ramach Game Passa na PC i Xboxie (przy czym oczywiście można także kupić ten tytuł na własność, także, jeśli nie jest się subskrybentem tej usługi – decyzja należy do gracza).

Football Manager 2023 wymagania – podsumowanie

Sprawdzając, jakie ma wymagania Football Manager 2023 łatwo popaść w mylne wrażenie, że jest to mało wymagająca sprzętowo gra. Z jednej strony tak, z drugiej – niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, jakie ustawienia wybierzemy. Faktycznie, pod względem graficznym nie jest tutaj zbyt bogato (przez większość rozgrywki będziemy wpatrywać się w wykresy, tabelki i nie tylko), natomiast musimy pamiętać, że symulacja dziesiątek meczy, transferów i tak dalej potrafi mocno zamulić sprzęt.

Jeśli więc zmusimy grę, aby przeprowadzała symulację np. dla pięciu lig i kilku krajów, musimy być gotowi na dłuższe okresy oczekiwania na wczytanie rozgrywki, zwłaszcza, gdy mamy słabszy sprzęt. Natomiast przy odrobinie kombinacji da się tak ułatwić sprawę AI, aby gra hulała bez specjalnych zacinek i problemów nawet na słabszym urządzeniu. Dla chcącego nic trudnego.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *