Wszystko, co dobre, musi kiedyś dobiec końca. Ledwo pisaliśmy o tym, że IEM już trwa, a już zastał nas poniedziałek, a to oznacza, że IEM 2024 przeszedł do historii! Ciężko nie uronić łzy, gdy pomyślimy o wszystkich wydarzeniach i emocjach, których byliśmy świadkami przez weekend. Szczególnie że następny taki event dopiero za rok! Sprawdźmy ostatnie rozstrzygnięcia!

Wyniki Counter Strike 2 na IEM 2024

W zależności kogo spytacie, możecie usłyszeć, że półfinały w turnieju CS 2 nie przyniosły wielu emocji, gdyż oba zakończyły się jednostronnym wynikiem 2:0. To oczywiście nieprawda, o czym zaświadczą emocjonalne reakcje widzów na trybunach.

W pierwszym meczu półfinałowym zmierzyły się drużyny MOUZ i FaZe Clan. Warto zauważyć, że były to ostatnie drużyny w turnieju, w których mogliśmy spotkać naszych rodaków. Kapitanem MOUZ jest Kamil ‘siuhy’ Szkaradek, natomiast trenerem FaZe Clan jest Filip ‘NEO’ Kubski. Górą w tym starciu okazał się ten drugi z nich.

Na pierwszą mapę Nuke, MOUZ po prostu „nie dojechał” i zdołał zdobyć tylko 3 rundy na 13 potrzebnych do zwycięstwa. To ustawiło ich w trudnej sytuacji przed drugą mapą: Ancient. Na szczęście dla kibiców zdecydowana przegrana na pierwszej mapie podziałała na nich motywująco. Druga mapa była dużo bardziej wyrównana, jednak ponownie wygrała drużyna FaZe Clan wynikiem 13:11. Cały mecz skończył się wynikiem 2:0 dla FaZe. Może to być odbierane jako małe zaskoczenie, gdyż MOUZ był drużyną zakwalifikowaną bezpośrednio do półfinału dzięki wygraniu swojej grupy.

W wieczornym półfinale spotkały się drużyny Team Spirit i Team Falcons. Kojarzyć można szczególnie ten drugi team, gdyż to oni byli odpowiedzialni za wyeliminowanie Polaków z ENCE. Mecz miał poniekąd podobny przebieg, co pierwszy półfinał i starcie na tylko jednej mapie można było nazwać wyrównanym. Drugim finalistą okazała się drużyna Team Spirit po wygranych 13:8 na mapie Anubis i 13:3 na mapie Ancient.

Finał turnieju CS 2 na IEM 2024

Warto wspomnieć o stawce, która jest w tym roku bardzo wysoka! Łączna pula nagród tego turnieju to aż milion dolarów! Dla zwycięzcy przeznaczona została kwota 400 tysięcy, a drugiego miejsca 180 tysięcy. Jest o co walczyć! Warto wspomnieć, że Polacy, którzy zagrali w turnieju finałowym na IEM 2024, za zajęcie miejsca 5-6 zostaną nagrodzeni kwotą 40 tysięcy dolarów.

W finale spotkały się drużyny Team Spirit i FaZe Clan na dystansie BO5. Jest to jedyny mecz w całym turnieju, który może się składać aż z pięciu rund. Niestety składał się tylko z trzech.

Pierwsze dwie mapy były bardzo wyrównane. Na Nuke Team Spirit dał radę wygrać 13:9. Trudniej było na mapie Mirage, gdzie FaZe Clan było bardzo bliskie wyrównania, ale ostatecznie przegrało 13:11. Kryzysowa sytuacja, w której się znaleźli, niestety nie podziałała na nich motywująco. Ostatnią mapę Overpass przegrali aż 13:3.

Tym samym Team Spirit wygrał turniej CS 2 na IEM 2024!

iem 2024 cs 2
Źródło: IEM

Wyniki Starcraft 2 na IEM 2024

Więcej działo się w niedalekiej auli, gdzie rozgrywany był turniej Starcrafta 2. Całą sobotę i całą niedzielę odbywały się kolejne mecze, więc fani mieli naprawdę sporo do oglądania! Dzięki zwycięstwu w swoich grupach prosto do ćwierćfinału awansowali HeRoMaRinE, SHIN, Serral i Maru. Ich przeciwnicy zostali wyłonieni z rundy wstępnej, w której grali zawodnicy, którzy zajęli miejsca 2-3 w grupach. Ostatecznie stawkę ćwierćfinałową uzupełnili Clem, Dark, Byun i Cure.

Co dosyć ciekawe: w rundzie wstępnej po raz ostatni widzieliśmy zawodników grających Protosami. W ćwierćfinałach mieliśmy oglądać trzech Zergów i aż pięciu Terran. W dodatku już po pierwszym meczu ćwierćfinałowym wiedzieliśmy, że w finale zmierzą się Zergowie z Terranami! Wszystko przez to, że już w pierwszym meczu Zergowie pokonali Terran, co sprawiło, że dzięki układowi drabinki mecze półfinałowe miały się rozegrać między dwoma Zergami i dwoma Terranami.

W pierwszym ćwierćfinale między graczami z Europy wygrał Serral z Finlandii. Clem z Francji nie dał rady urwać nawet jednej mapy i mecz skończył się wynikiem 3:0. W drugim meczu między Koreańczykami SHIN i Dark wygrał ten drugi wynikiem 3:1. W trzecim meczu, ale pierwszym między Terranami zmierzyli się ponownie dwaj Koreańczycy: Maru i ByuN. Po zaciętym meczu wygrał Maru wynikiem 3:2. Stawkę półfinalistów uzupełnił Cure z Korei po zaskakująco łatwej wygranej 3:0 z HeRoMaRinE z Niemiec.

Pierwszy półfinał był z gatunku wielkiego chaosu. Wszystko przez to, że gdy walczą ze sobą dwie armie Zergów to po prostu naprawdę mało widać! Pierwsza mapa padła łupem Darka, aczkolwiek ostatecznym zwycięzcą, który wyłonił się z tego chaosu, został Serral. Dzięki wygranej 3:1 zapewnił sobie miejsce w wielkim finale IEM 2024! Drugi półfinał niestety przeszedł bez większej historii. W lustrzanym pojedynku dwóch armii Terran lepszym okazał się Maru, który po prostu popełnił mniej błędów od Cure. Wynik meczu to 3:0.

Finał turnieju Starcraft 2 na IEM 2024

Pula nagród do zdobycia za zwycięstwo w turnieju Starcrafta 2 na IEM 2024 może nie robić takiego wrażenia jak ta do wygrania w CS-a. W końcu to “tylko” 500 tysięcy dolarów, z czego dla zwycięzcy przeznaczono 150 tysięcy. Trzeba jednak pamiętać, że w Starcrafta gra się solo, więc pieniądze nie dzielą się na drużynę. Gracze są dodatkowo motywowani bonusem w postaci 500 dolarów za każde zwycięstwo grupowe. Spirit – reprezentant Polski zarobił 3 tysiące dolarów za zajęcie ostatniego miejsce w swojej grupie.

W czasie, gdy w Spodku kończył się finał CS 2, finał Starcrafta dopiero się zaczynał. Podobnie jak w przypadku CS-a, tak i tutaj finał został wydłużony, tutaj do BO7. I niestety wynik był podobnie jednostronny. Wielka szkoda, ponieważ mecz obfitował w wielkie emocje!

Spotkanie zaczęło się dosyć klasycznie, jednak napięcie tylko rosło – jak u Hitchcocka. Ozdobą meczu była druga mapa. Mogliśmy na niej obejrzeć niesamowite 40-minutowe starcie, w którym obaj zawodnicy wydobyli wszystkie diamenty! Kompletnie dla odmiany trzecia mapa skończyła się pierwszym rushem w kilka minut! Ostatecznie Serral pokonał Maru 4:0.

Serral w pełni zasłużenie wygrał turniej Starcrafta 2 na IEM 2024! Na swojej drodze do finału przegrał tylko jedną mapę – w półfinale. W dodatku zrobił to drugi raz – poprzedni triumf odniósł dwa lata temu, w 2022 roku. Mimo wszystko chciałoby się, żeby ten mecz potrwał dłużej!

iem 2024 starcraft 2
Źródło: ESL

Kiedy odbędzie się IEM 2025?

Tego niestety w tym momencie jeszcze nie wiemy. Na razie pozwólmy opaść emocjom i dajmy się ponieść radości z kolejnego świetnego eventu!

Źródło obrazka wyróżniającego: IEM

WARTO PRZECZYTAĆ:

world of warcraft w chinach World of Warcraft wraca do Chin. Blizzard dogadał się z NetEase
15-letnia współpraca Blizzarda z NetEase zakończyła się w 2023 roku w, delikatnie mówiąc, nieprzyjemny sposób. Gigant z Hangzhou odpowiadał za dystrybucję gier „Blizza” w Chinach,
jak grać faceit Czym jest Faceit i jak grać? Poradnik
Na rynku gamingowym jest wiele platform dla graczy. Niewiele z nich jednak zdobyło taką popularność jak Faceit. W bieżącym 2024 roku Faceit zrzesza ponad 30
ile zarabiają pro gracze Ile zarabiają pro gracze? Sprawdź!
Dzisiaj na moment trochę wyluzujemy i wcielimy się w rolę serwisu plotkarskiego. Tak jak tego typu prasa często pisze o zarobkach aktorów, muzyków i innych
Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *