Z każdym rokiem w zasięgu sieci komórkowych jest coraz więcej ludzi. Właściwie to odwrotnie: z każdym rokiem coraz mniej ludzi jest poza zasięgiem jakiejkolwiek sieci. W końcu operatorzy komórkowi już od niepamiętnych czasów chwalą się “99% pokryciem terenu Polski”. Wyjeżdżając za miasto w las, może się szybko okazać, że dużo łatwiej trafić na nie pokryty 1% niż mogłoby się wydawać. Oczywiście chwilowa wycieczka, to chwilowy problem. Co jednak w sytuacji, gdy mieszkacie w domku z daleka od miasta? Jak legalnie wzmocnić sygnał GSM?

Z tego artykułu dowiecie się:

 • Jakie są objawy problemów z zasięgiem GSM?
 • Jak legalnie wzmocnić sygnał GSM?
 • Czy użycie wzmacniacza sygnału jest legalne?
 • Skąd się biorą problemy z zasięgiem?
 • Jak rozpoznać źródło problemów z zasięgiem?

Jakie są objawy problemów z zasięgiem GSM?

Zanim przejdziecie do bardziej skomplikowanych opcji szukania rozwiązania swojego problemu, upewnijcie się, że to na pewno kwestia wzmocnienia sygnału GSM. Problemy z zasięgiem GSM mogą być też objawem usterki waszego telefonu.

Jakie są objawy problemów z zasięgiem GSM?

 • Zniekształcony dźwięk podczas rozmowy.
 • Przerwy w łączności/gubienie sygnału.
 • Rozłączanie rozmowy w trakcie (jakby ktoś nagle “wjechał w tunel”).

Jak rozróżnić czy to objawy problemów z zasięgiem GSM, a nie problemów z telefonem? Rozwiązanie jest proste: sprawdzić na telefonie kogoś innego lub przełożyć kartę SIM do innego telefonu. Jeśli już macie pewność, że to kwestia zasięgu, a nie sprzętu, warto zastanowić się jak wzmocnić sygnał GPS w domu legalnie.

Pomysły, jak legalnie wzmocnić sygnał GSM?

Jest wiele opcji na to, jak legalnie wzmocnić sygnał GSM. Być może obejdzie się bez żadnych skomplikowanych działań.

Włącz roaming wewnętrzny

Mogliście usłyszeć w reklamach, że teraz każdy operator komórkowy korzysta z zasięgu innych sieci. To prawda. Operatorzy mają podpisaną umowę, na mocy której, jeśli nie możesz złapać zasięgu swojej sieci, telefon powinien spróbować połączyć się z nadajnikiem konkurencyjnej sieci, bez żadnych dodatkowych opłat. To się nazywa “roaming wewnętrzny” (w przeciwieństwie do zewnętrznego, czyli łączenia się z sieciami innych krajów).

Jak włączyć roaming wewnętrzny?

 1. Wejdźcie w Ustawienia.
 2. Wyszukajcie Roaming.
 3. Włączcie Roaming wewnętrzny.

Powyższa instrukcja jest tylko poglądowa i może się różnić od systemu operacyjnego. Niezależnie od tego powinna być wystarczająca. Zwróćcie uwagę, że czasem trzeba przełączyć wybór sieci na ręczny i samemu wybrać dostępną sieć. Domyślnie nieaktywny też będzie transfer danych, na ten trzeba zezwolić osobno w polu Zezwól na pobieranie danych w roamingu. Uważajcie jednak na tę opcję, gdyż może nie rozróżniać polskich sieci w roamingu wewnętrznym, od zagranicznych w roamingu zewnętrznym. Miejcie to na uwadze, będąc w strefie przygranicznej lub na wycieczce zagranicznej.

Zmień operatora

To się może wydawać oczywiste, ale może wam się wydawać, że zmiana sieci to czasochłonne zajęcie, które pochłania też sporo środków. To błędne myślenie. Podstawowe zestawy startowe można kupić już za kilka złotych, a nierzadko da się je po prostu dostać za darmo na próbę. W ten sposób łatwo rozpoznać, która sieć naprawdę ma zasięg w waszym miejscu zamieszkania.

Idzie to w parze z roamingiem wewnętrznym, aczkolwiek miejcie na uwadze, że łącząc się z inną siecią przez roaming wewnętrzny, jesteście dla tej anteny niskim priorytetem, co może dać nieobiektywny wynik. Zdecydowanie lepiej sprawdzić “osobiście” za pomocą karty przedpłaconej od konkretnych operatorów.

Zmień rodzaj sieci

W podobny sposób do włączenia roamingu wewnętrznego, można ręcznie wybrać rodzaj sieci. Domyślnie telefon będzie zawsze próbował się połączyć z najlepszą siecią. Czyli jeśli np. wasz telefon obsługuje 5G, to będzie próbował łączyć się z 5G. Najnowsza sieć jest dostępna na ten moment tylko w dużych miastach, warto więc “zmusić” ręcznie telefon, do łączenia się z siecią 4G lub nawet 3G. Nie tylko może to poprawić jakość połączeń, ale też zmniejszyć zużycie baterii telefonu, która przestanie być obciążana przez ciągłe próby połączenia z siecią o słabym zasięgu.

Zgłoś się do operatora

Jak legalnie wzmocnić sygnał GSM, który już do was dociera? Może wystarczyć zgłoszenie się do operatora. Ci często mając konkretne sygnały, że gdzieś ich sygnał jest słaby, postarają się to poprawić. W końcu sieci komórkowe się ciągle rozwijają, stawiane są wciąż nowe nadajniki, a stare są wymieniane na takie o większej mocy.

Jeśli mieszkacie na wsi, warto najpierw przejść się po sąsiadach i pozbierać podpisy pod wnioskiem do operatora, tak żeby ten mógł od razu widzieć większą grupę mieszkańców, którym pomoże w ten sposób. Na pewno będą bardziej skłonni szybciej wziąć się do roboty dla większej grupy niż dla jednego mieszkańca.

Jeśli problem powstał nagle z dnia na dzień, to może to być też usterka nadajnika. Zgłoszenie do operatora sprawi, że zostanie to sprawdzone i naprawione.

Wzmacniacz sygnału GSM – czy użycie wzmacniacza sygnału jest legalne?

Jak legalnie wzmocnić sygnał GSM? Za pomocą wzmacniacza sygnału! Wzmacniacze sygnału obrosły prawdziwymi legendami – jedni twierdzą, że działają, inni, że nie, nie ma nic pomiędzy. Działanie wzmacniacza sygnału GSM polega na wychwyceniu “z powietrza” sygnału z nadajnika, zwiększenie jego siły i nadanie dalej. W ten sposób można np. obejść problem ścian blokujących już i tak słaby sygnał na terenach wiejskich.

Chociaż wzmacniacz sygnału GSM to legalne urządzenie, to nielegalne jest zainstalowanie tego urządzenia samodzielnie. Dzieje się tak z powodu faktu, że źle zainstalowane może mieć negatywny wpływ na odbiór sieci przez okolicznych mieszkańców. Dobrze skonfigurowany wzmacniacz sygnału GSM musi np. nadawać na odpowiedniej częstotliwości.

Jak legalnie wzmocnić sygnał GSM skoro instalacja wzmacniacza jest na dobrą sprawę nielegalna? Ponownie: trzeba zgłosić taką potrzebę do swojego operatora, który może rozwiązać problem poprzez użycie wzmacniacza.

Skąd się biorą problemy z zasięgiem?

Nie powinno to nikogo zaskakiwać: sieci stawiają swoje anteny dokładnie na podstawie danych o ilości mieszkańców. Im mniej potencjalnych klientów, tym mniejsza szansa na nadajnik w odpowiednim zasięgu.

Każda antena pokrywa konkretny obszar w promieniu wokół niej. W przybliżeniu można mówić o kole, chociaż dokładne granice obszaru są zależne od zabudowań i ukształtowania terenu. Sieci starają się stawiać swoje nadajniki w taki sposób, żeby pokryty obszar się zazębiał. W ten sposób, jeśli jedna antena będzie aktualnie miała awarię lub jej przepustowość będzie na wyczerpaniu, telefon automatycznie połączy się przez inną antenę w zasięgu. Tak jest w miastach, stąd, jeśli pojawi się jakiś problem z nadajnikiem, to nawet tego nie zauważycie. Pytania w stylu: “jak legalnie wzmocnić sygnał GSM?” biorą się właśnie z sytuacji, gdy jesteście w głuszy, daleko od nadajnika.

gsm

Problemy z zasięgiem – przykłady

Problemy z zasięgiem biorą się również z powodu materiałów, użytych do produkcji miejsca, w którym właśnie się znajdujemy. Chociaż używanie materiałów budowlanych słynących z izolacji raczej nie jest popularne, łatwo się spotkać z brakiem zasięgu w innych miejscach. Wielu polaków już się przekonało, czemu brak WiFi w pociągach pendolino to spory problem: te są zrobione w taki sposób, że prawie nie przepuszczają danych komórkowych z sieci i używanie internetu z pakietu operatora jest bardzo utrudnione.

Podobny problem przez wiele lat występował w warszawskim metrze, gdzie sygnał nie przechodził do podziemnych tuneli. To udało się rozwiązać poprzez zastosowanie specjalnych anten do rozprzestrzeniania sygnałów w tunelach metra. Wciąż jednak pozostaje kwestia jak legalnie wzmocnić sygnał GSM, żeby mieć silniejszy sygnał w domu?

Jak legalnie wzmocnić sygnał GSM? – podsumowanie

Słaby sygnał GSM to nie koniec świata. Jest wiele sposobów na to, jak doraźnie lub tymczasowo poprawić odbiór sygnału, a nawet jak po prostu rozwiązać swój problem. Wbrew miejskim legendom nie jest to tak trudne i skomplikowane, a operatorzy również nie są zamknięci na problemy swoich klientów.

Pewnym rozwiązaniem tego, jak legalnie wzmocnić sygnał GSM jest użycie wzmacniacza sygnału. Należy jednak pamiętać, że co prawda wzmacniacze są legalne, to tylko jeśli są instalowane przez profesjonalistów, a nie samodzielnie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

vpn na router Jak wybrać tani router z VPN? Poradnik
Router z serwerem VPN zapewnia użytkownikowi bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Dodatkowo można zyskać dostęp do ograniczonych regionalnie materiałów – na przykład za pośrednictwem serwisów
nokia Nokia zbuduje antenę 4G na Księżycu, możliwa będzie późniejsza rozbudowa do 5G
Fińska firma Nokia wygrała kontrakt na budowę na powierzchni Księżyca ultra-kompaktowej anteny 4G/LTE. NASA zapłaci jej za to 14.1 milionów dolarów. Kontrakt ten jest częścią
aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej Aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej – zestawienie
Jeszcze kilkanaście lat temu poprawna konfiguracja anteny satelitarnej wiązała się z posiadaniem specjalnego miernika lub ustawianiem metodą prób i błędów. Dziś praktycznie każdy może zainstalować
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *