Formatowanie pendrive nie jest niczym trudnym. Źle sformatowana pamięć USB może powodować sporo problemów. Każdy z nich da się rozwiązać w zaledwie kilka chwil. Wystarczy tylko wiedzieć, jak odpowiednio sformatować dowolnego pendrive.

Poniżej zebraliśmy praktyczne porady dla urządzeń z Windowsem oraz macOS. Dodatkowo uwzględniliśmy informacje, jak formatować pamięć USB na smartfonach lub tabletach. Sprawdź poradnik!

Jak powinien być sformatowany pendrive? Ustawianie podstawowych parametrów

Nieprawidłowo sformatowany pendrive może błędnie pokazywać pojemność, nie uruchamiać się czy też powodować problemy z odczytem lub zapisem. To naprawdę uciążliwe sytuacje. Warto wiedzieć, że w większości wystarczy ponownie przeprowadzić formatowanie, by jakiekolwiek problemy zniknęły. Trzeba wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów.

  • Pojemność pendrive – urządzenia oferujące do 32 GB można sformatować w systemie FAT lub FAT32. Druga opcja jest tutaj najbardziej uniwersalna, ponieważ działa z Windowsem oraz laptopami Apple. W przypadku większej pojemności należy wybrać NTFS lub exFAT.
  • Rozmiar plików, które będą przechowywane na pendrive – jeżeli pliki będą większe, niż 4 GB, należy wybrać format exFAT.
  • System operacyjny – nie wszystkie formaty są zgodne z Windowsem, a inne będą powodować problemy przy macOS. Wybór zależy więc od urządzenia, na którym pendrive będzie wykorzystywany.

To najważniejsze kwestie, jeśli chodzi o formatowanie pamięci USB. W razie pomyłki nie dzieje się zbyt dużo. Można bez problemu ponowić proces. Poniżej dowiesz się, jak sformatować pendrive krok po kroku!

Jak sformatować pendrive – Windows?

Na komputerach z Windowsem formatowanie pendrive to zaledwie kilka kliknięć. Cały proces nie powinien zająć więcej, niż kilka minut. Jak sformatować pendrive?

  • Podłącz pendrive do złącza USB w komputerze
  • Kliknij prawym przyciskiem na ikonę pendrive i wybierz opcję Formatowanie
  • Wybierz odpowiedni system plików
  • Rozpocznij formatowanie.

Jak sformatować pendrive – Windows

Warto wiedzieć, że w menu Formatowanie da się wybrać również opcję przywrócenia domyślnego systemu plików dla danego urządzenia. Można skorzystać z takiej funkcji lub samodzielnie wybrać wszystkie opcje.

Jak sformatować pendrive – macOS?

Na urządzeniach Apple proces delikatnie się różni. Jest jednak mimo wszystko naprawdę prosty. Tu również wystarczy zaledwie kilka kliknięć. Na macOS można sformatować pendrive nawet w mniej niż minutę. Jak to zrobić?

  • Podłącz pendrive do portu USB
  • Skorzystaj z aplikacji Narzędzie dyskowe
  • Wybierz podłączonego pendrive z paska i kliknij Partycja
  • Kliknij plus i wybierz Dodaj partycję
  • Wpisz nazwę tworzonej partycji (pendriva) oraz format systemu plików.

Jak sformatować pendrive – macOS?

W tym przypadku to bardziej skomplikowane jednak wciąż nie wymaga wiele. Warto zauważyć, że sprzęt Apple wymaga wyboru formatu systemu plików. Nie można tutaj zdecydować się na domyślne ustawienie, jak w przypadku Windowsa. Proces formatowania może różnić się zależnie od wersji systemu macOS.

Sprawdź również poradnik na temat tego, jak sformatować komputer.

Najważniejsze różnice między FAT32 i NTFS – czym charakteryzują się te systemy plików?

Wybór odpowiedniego systemu plików to podstawowe pytanie podczas formatowania pamięci przenośnej. Aby wybrać format, należy zastanowić się, do czego konkretnie będzie wykorzystywany pendrive. Wszystko zależy tutaj od zastosowania urządzenia. Warto wiedzieć, że konkretne systemy plików są dedykowane do określonych zadań.

Na przykład NTFS jest domyślny dla Windowsa. Będzie on najlepszy, jeśli chodzi o standardowe komputery osobiste. Jeżeli więc pendrive podłączamy głównie do urządzeń z Windowsem – system plików NTFS to najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu nie powinny pojawiać się problemy z odczytem czy zapisem danych. Dodatkowo należy mieć na uwadze to, że NTFS umożliwia korzystanie z dowolnej wielkości plików. Nie ma tu zbyt wielu ograniczeń.

Mimo wszystko NTFS nie sprawdzi się z komputerami marki Apple. FAT32 to bardziej uniwersalny system plików. Jest on kompatybilny zarówno z Windowsem, jak i macOS. Pendrive, który został sformatowany w FAT32, może być odczytany przez niemal dowolny sprzęt – na przykład smartfon, przystawkę smart tv do telewizora, konsolę itd. Mimo wszystko pojawiają się także pewne ograniczenia. System FAT32 obsługuje pliki o maksymalnej wielkości 4GB. Dla niektórych użytkowników będzie to spory minus.

Czym różni się formatowanie szybkie od pełnego? Które z nich wybrać dla pendrive?

W ustawieniach formatowania na Windowsie można zauważyć opcję Szybkie formatowanie do zaznaczenia. Warto wiedzieć, co oznacza. Istnieją więc 2 metody. Formatowanie szybkie trwa maksymalnie kilkanaście sekund, a pełne aż kilkadziesiąt minut. Wybór zależy tutaj od zastosowania pendrive. Czym więc różnią się oba rodzaje formatowania?

  • Szybkie – w rzeczywistości usuwany jest tylko spis treści z pendrive. Dane nie będą faktycznie widoczne, jednak dość łatwo można je odzyskać przed nadpisaniem przez inne pliki. To pewna wada tego rozwiązania. Jeżeli przechowujesz na pendrive prywatne dane, nie warto korzystać z szybkiego formatowania.
  • Pełne – faktycznie usuwa wszystkie dane z pendrive. Dodatkowo sprawdza pamięć i naprawia uszkodzone sektory. To znacznie lepsze rozwiązanie, jednak proces zajmuje tutaj o wiele więcej czasu.

Wybór odpowiedniej opcji zależy od osobistych preferencji i zastosowania pendrive. W większości przypadków szybkie formatowanie wystarczy. Sporadycznie jednak warto wykonać pełny proces i poświęcić kilkadziesiąt minut – szczególnie gdy na urządzeniu znajdowały się wrażliwe dane.

Formatowanie za pomocą narzędzi systemowych, czy zewnętrzny program – co lepiej wybrać?

Pendrive można sformatować bezpośrednio za pomocą narzędzi, które oferuje system operacyjny. Taka opcja jest dostępna zarówno przy Windowsie, jak i macOS. Wystarczy wykorzystać to, co oferuje system. Mimo wszystko na rynku dostępne jest wiele zewnętrznych aplikacji, które mogą tu pomóc. Nie zmieniają one dużo – po prostu spełniają swoje zadanie i szybko formatują zewnętrzne nośniki USB. Jakie programy zewnętrzne są godne uwagi?

  • FAT32 Format – mały program, który automatycznie robi wszystko za użytkownika. Nie trzeba tutaj wiedzieć, jak sformatować pendrive na FAT32. Aplikacja to wszystko, czego potrzeba.

fat32 format

  • USB Disk Storage Format Tool – narzędzie do formatowania różnych nośników USB na dowolnie wybrany system plików. Uniwersalna, prosta w obsłudze aplikacja.
  • Any Drive Formatter – wygodne, kompaktowe narzędzie do formatowania dowolnego nośnika USB. Sprawdza się także w przypadku urządzeń, których system Windows nie wykrywa, co jest ogromną wręcz zaletą. Pomoże w sytuacjach, kiedy standardowe narzędzia systemowe nie wystarczają.

Programów tego typu jest oczywiście znacznie więcej. W większości są zupełnie darmowe – można więc bez problemu przetestować ich działanie. Warto zauważyć, że niektóre aplikacje umożliwiają także wygodne zarządzanie zawartością nośnika USB. Wiele zależy tu od tego, jaki program zostanie wybrany.

Jak korzystać z dwóch systemów plików na jednym pendrive? Poradnik krok po kroku

Warto wiedzieć, że pamięć na pendrive można podzielić. W tym przypadku wystarczy stworzyć partycje tak jak przy standardowym dysku twardy. Każdą z nich można sformatować na inny system plików – przykładowo FAT32 oraz NTFS. Dla niektórych użytkowników takie rozwiązanie będzie wręcz idealne. Dzięki temu pendrive staje się bardziej uniwersalny. Można korzystać z plików powyżej 4 GB oraz sprzęt będzie działał na Windowsie i macOS.

Jak korzystać z dwóch partycji na jednym pendrive? Nie jest to wbrew pozorom tak trudne, jak się wydaje. Poniżej opisaliśmy cały proces na przykładzie systemu Windows:

  1. Podłącz pendrive do złącza USB
  2. Przejdź do narzędzia Zarządzanie dyskami w menu Start
  3. Podłączony pendrive będzie na liście dysków – kliknij go prawym przyciskiem myszy
  4. Wybierz Usuń wolumin – stan dysku zmieni się na Nieprzydzielone
  5. Naciśnij prawym przyciskiem myszy na Nieprzydzielone i wybierz Nowy wolumin prosty
  6. Wybierz 2 partycje i ich rozmiar w megabajtach (MB)
  7. Wybierz system plików dla pierwszej partycji.

Później należy powtórzyć proces od piątego kroku. Druga partycja będzie widniała, jako Nieprzydzielone. Można ją sformatować na dowolny system plików. Warto zauważyć, że takie rozwiązanie jest bardzo uniwersalne, proste w realizacji i dostępne za sprawą narzędzi, które są domyślnie dostępne.

W tym przypadku istnieją także specjalnie przygotowane programy, które formatują pendrive automatycznie tak, by miał on dwie oddzielne partycje. Można to zrobić samodzielnie. Mimo wszystko tego typu aplikacje są dostępne zupełnie za darmo oraz jest ich naprawdę dużo.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak zrobić bootowalny pendrive Jak stworzyć bootowalny pendrive?
Swego czasu systemy operacyjne instalowało się z płyt, ale teraz to już coraz częściej przeżytek. Wiele osób decyduje się na bootowalne pendrive, ponieważ są one
Najlepsze pendrive 64GB 2022 - ranking pendrive'ów Najlepsze pendrive 64GB 2023 – ranking pendrive’ów
Jeśli potrzebujemy przechowywać naprawdę dużo danych i żeby były one mobilne, dysk zewnętrzny to dobra opcja. Czasami jednak kluczowe jest przede wszystkim to, aby można
supersonic rage pro Patriot Supersonic Rage Pro 512GB – niepozorny, a potężny pendrive
Chociaż dyski zewnętrzne bywają obecnie naprawdę kompaktowe (zwłaszcza dyski SSD), to i tak zajmują wyraźnie więcej miejsca niż pendrive’y. Jeśli dodamy do tego fakt, że
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *